Під час реконструкції будівлі Національного банку, яка розташована на початку вулиці О. Кобилянської, будівельники виявили під шаром штукатурки на стінах біля входу написи кав’ярні "Габсбург", яка розташовувалася тут ще за Австрії.
На вежі був годинник, який зникЯк розповів начальник управління Національного банку в області Богдан Ковч, будинок зберігся до наших часів майже у незмінному вигляді. У його архітектурі поєдналися кілька стилів. На даховій покрівлі, так званій "короні", досі видно овальний елемент, де колись були вирізьблені ініціали першого власника будинку. На жаль, їх знищили, оскільки за останнє століття змінилося чимало господарів. Хоча збереглася монограма B.D.R.S. на металевій кованій решітці над дверима, що на першому поверсі. Споруда оформлена пілястрами, різноманітними деталями у вигляді арок, ліпниною. Тут використані елементи стилю рококо, зокрема скульптури вродливих жіночих і чоловічих облич, ангелочків. Прикрашає будинок і голова лева – символ могутності, який досить часто застосовували тогочасні архітектори під час оформлення різних будівель. Вінчає будинок вежа. На ній колись був годинник. Де він подівся – невідомо.
Власники вивчали досвід у Монте-Карло "На початку ХХ століття суспільне життя чернівчан поступово перемістилося із закритих салонів до ресторанів і кав’ярень. Власники робили все для того, щоб підняти імідж своїх закладів та заохотити публіку до відвідування. До таких належали насамперед винахідливі підприємці кав’ярні "Габсбург" Макс Апісдорф та Вольманн, – розповіла архівіст Марія Никирса. – Вони хотіли обладнати заклад за останніми новинками тогочасної архітектури та моди. Для цього один із власників поїхав на рік за кордон. Він побував у Лондоні, Генуї, Римі, Флоренції, Монте-Карло, Ніцці, Парижі, Берліні. Повернувшись до Чернівців, підприємець разом зі своїм партнером 1909 року облаштували кав’ярню "Габсбург". Тут збиралися найбагатші чернівецькі вельможі.
Кав’ярня відповідала усім вимогам. Крім великої центральної зали, тут були читальний та ігровий зали. Основний фон у приміщенні був білий, він сприяв розсіюванню сонячного проміння. На стінах і плафонах були оздоблені золотом скульптурні композиції. У кав’ярні було вісім великих фасетних вікон. Старомодні дивани із червоного полірованого дерева, обтягнуті яскравим плюшем із кольоровими візерунками. Чудовим було й освітлення: власники придбали вісім люстр, кожна з яких мала 29 лампочок. Крім того, було ще понад 20 настінних лампових кронштейнів. На підлозі поверх лінолеуму було вистелено корковий настил. Із такими самими розкішшю і смаком були оформлені ігрові зали з великими дзеркальними колонами. Для зручності клієнтів у кав’ярні працювали дві каси. Стіни та ніші прикрашали картини відомого художника Вахтеля. Підприємці придбали навіть електричні вентилятори для очищення повітря.Власники також подбали й про рекламу. Ось текст одного повідомлення: "Кав’ярня "Габсбург" відкриється в середу 29 грудня 1909 року о 07.00. Все зроблено згідно із суворими сучасними вимогами. Ціни прийнятні. У чудовому залі кав’ярні можна зібратися на товариську зустріч, побачення. Тут можна провести кілька приємних годин у дружній компанії. Люб’язно запрошуємо. Власники кав’ярні".
У роки Першої світової війни підприємці виїхали із Чернівців. Кав’ярню "Габсбург" через Чернівецький міський магістрат орендувало подружжя Макса та Анни Зондерлінгів. Вони сплачували досить високий податок до міської казни. У фонді міського магістрату зберігся договір від 26 грудня 1916 року з дев’яти пунктів про оренду кав’ярні "Габсбург". У ньому чітко виписані права й обов’язки сторін.
Надія БУДНА
З історії
Будівлю нинішнього управління НБУ в області звели 1898 року
за проектом модного на той час архітектора Макса Моргенштерна.
1909 року тут відкрили кав’ярню "Габсбург", яка існувала до
1919 року. Це був один із найкращих і найбагатших відпочинкових закладів у місті. Кажуть, що в цій кав’ярні пила каву Леся Українка, коли приїжджала в гості до Ольги Кобилянської.
Пізніше тут заснували клуб любителів кави. А за румунської влади відкрили нове кафе "Грант". Із 1926 року в будинку розміщувалися філії двох румунських банків.
З 1928-го відкрили центральний відділ із продажу залізничних квитків.
1934 року тут розмістилася ще одна філія кредитного румунського банку з капіталом 750 000 000 лей.
Національний банк відкрили тут 1991 року.
2-07-2012, 11:29
0
5 900