RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » Публікації » Остання дорога – дорого

Остання дорога – дорого

Ціни на ритуальні послуги б’ють рекорди. Тишком-нишком вони зростають швидше, ніж усі інші тарифи та послуги.

– Я поховала батька, – розповідає чернівчанка Олена Петрівна. – Місце на цвинтарі вже було, є пам’ятник. За послуги з поховання заплатили 1500 гривень. І це транспорт був свій. Несли домовину також самі! Хто буде в такі гіркі хвилини вивчати прейскурант? Заплатили й пішли... Але чому ж так подорожчали ритуальні послуги?

Звідки пенсіонеру взяти гроші для поховання? Копання могили – 200-400 гривень (вручну), транспортні послуги – 103-272, організація поховання – 76,73. Винесення домовини, завантаження в автобус, вивантаження та піднесення до місця поховання – 253,14 гривні... І це далеко не повний перелік витрат.

Чому так зросли ціни на поховання, хто їх встановлює, досліджували кореспонденти "МБ".

Високі ціни, бо... дорогий бензин

Директор комунального підприємства "Спецкомбінат" Юрій Перебиковський (невдовзі після того, як із ним спілкувалися кореспонденти "МБ", чоловіка затримали за підозрою в отриманні 800 доларів хабара, – авт.) пояснив зростання цін тим, що подорожчали бензин та солярка:

– Ціни на послуги стрибають у зв’язку зі зміною вартості бензину й солярки. Якщо вартість пального підвищується хоча б на п’ять відсотків, то наші ціни зростають автоматично. Транспортування – це чи не найголовніша фінансово затратна послуга в нашій ритуальній службі.

За словами директора заповідника "Кладовища на вулиці Зеленій" Анжели Ніколаєвої, динаміка цін пов’язана насамперед зі зростанням мінімальної зарплати, а також зі збільшенням вартості інструментів та енергоносіїв, які вкладають у надання певної послуги. "Лише за 2011 рік кілька разів змінювався показник мінімальної зарплати, відповідно мали би змінюватися й тарифи. Але в людей нині складне фінансове становище, тому ми не змінювали ціни", – каже директор.

Якщо ціни на транспортні послуги залежать від вартості пального, то чим пояснити ціни на інші ритуальні послуги, наприклад, копання ями вручну?

Заступник начальника виробничо-технічного відділу департаменту житлово-комунального господарства міськради Лариса Присяжнюк повідомила, що згідно з законом про поховання є мінімальний перелік послуг, які затверджує міськвиконком.

– Останні ціни й тарифи були затверджені рішенням міськвиконкому 22 лютого 2011 року. Це документ №87/4 про вартість мінімального переліку деяких видів ритуальних послуг, – розповідає начальник відділу економіки та реформування департаменту ЖКГ Наталія Білоус. – До цього переліку входять копання могили, закопування могили, демонтаж та монтаж надмогильної споруди, поховання та підпоховання урни із прахом померлих в існуючу могилу, оформлення свідоцтва про поховання. Інші елементи поховання, наприклад, труна чи вінок є різного розміру, якості й відповідно – ціни. Тому вартість цих товарів встановлюють індивідуально на підприємствах.

Послуги з копання могили вручну, які надають заповідник "Кладовища на вулиці Зеленій" та комунальне підприємство "Спецкомбінат", відрізняються за ціною (перші роблять це за 508,98 гривні, інші – за 450,75.)

– Різниця вартості в цьому випадку зумовлена тим, що йдеться про старе й нове кладовища, відповідно – різні умови копання, – пояснює Лариса Присяжнюк.

Отож, як з’ясувалося, високі ціни на ритуальні послуги не самодіяльність керівництва цвинтарів. Так своєрідно про останню путь громадян "піклується" держава.

Допомога – невелика й не одразу

То, може, компенсації допоможуть перенести тягар ритуальних витрат? Не плекайте ілюзій!

– Виплата – 600 гривень. Це допомога, яку надають особам від 18 років до пенсійного віку в зв’язку з витратами, пов’язаними з похованням, – говорить начальник відділу з питань соціального обслуговування інвалідів, ветеранів війни та праці управління праці та соціального захисту Шевченківської районної ради Анна Друмев. – Надають за зверненням особи, яка здійснювала поховання. Термін подання заяви – не більше шести місяців після смерті. Треба подати: довідку про склад сім’ї, свідоцтво про смерть, копію паспорта та ідентифікаційного коду. Процес триває зазвичай тижнів два.
Що ж робити тим, у кого немає грошей на поховання?

– Подають заяву на ім’я голови райради в зв’язку зі скрутним матеріальним становищем. Можлива невелика допомога – 100-300 гривень. Гроші виплачують не всім. Це залежить від доходів громадян. Вирішує питання комісія при районній раді для надання одноразової матеріальної допомоги, – пояснює Анна Друмев.

– Якщо зовсім немає коштів, то так у нас поховати не можна, – говорить Анжела Ніколаєва. – Є, наприклад, категорія людей, які перебувають у лікувальних закладах і не мають родичів. Тоді за мінімальну оплату за рахунок держави здійснюють поховання. Для цього є спеціальний квартал на новому кладовищі.

– Якщо людина похилого віку, малозабезпечена, за нею ніхто не доглядає, то їй надають місце на кладовищі за життя. Для цього потрібно написати заяву до "Спецкомбінату", отримати акт обстеження житлових умов зі ЖРЕПу за місцем проживання про те, що вона самотня чи малозабезпечена, – розповів Юрій Перебиковський.

– Два роки тому я поховала маму, – розповідає пенсіонерка пані Анастасія. – Ніхто допомогу нам не надав. Ні знижок, ні пільг не було. Мені послуги ритуальної служби обійшлося у межах трьох тисяч гривень, а нині, гадаю, ціна буде більшою. У цю суму входило все. Щоправда, людям, які копали могилу, окремо дали калач і пляшку. Вони не вимагають, але це так прийнято. А безкоштовного нині немає нічого.

Пільги – лише за особливі заслуги

Що ж це за категорія населення, якій надають посмертну подяку за заслуги?
Начальник відділу бухгалтерського обліку та звітності Центру з нарахування та здійснення соціальних виплат міста Чернівці Марія Масіян:

– Відшкодування витрат на здійснення безоплатного поховання надають: учасникам бойових дій та інвалідам війни, людям, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною. Сума відшкодування становить не більше 900 гривень для райцентрів та сіл і 1100 гривень для Чернівців та Новодністровська. Щоб отримати відшкодування за поховання, потрібно принести: довідку з військкомату, яка підтверджує статус покійного, та свідоцтво про смерть. Із кладовища нам повідомляють перелік наданих робіт і послуг, які не повинні перевищувати суму відшкодування. Якщо близькі покійного взяли, наприклад, дорожчу труну, то вони самі вже мають за неї доплатити. Більше за вказану суму ми не відшкодовуємо. 
Надія Лунгул, Анна Мазурик

Ціни на вироби та послуги "Спецкомбінату" (грн)
Транспортні послуги 103-272
Організація поховання 76,73
Винесення домовини, завантаження
в автобус, вивантаження, піднесення
до місця поховання 253,14
Впорядкування могили
за замовленням родичів 129,81
Виготовлення дерев’яних
надмогильних рамок 418-560
Встановлення надмогильних
дерев’яних рамок, підсипання
могили ґрунтом 169-240
Виготовлення дерев’яних
домовин 183-618
Ритуальна табличка з написом 12,94
Траурна стрічка з написом 9,77
Виготовлення дерев’яного
надмогильного хреста 74,90
Виготовлення дерев’яної
надмогильної тумби 73,06
Вінки на металевому каркасі 54-209
Корзини на металевому каркасі 62-85
Копання могили механічно 75,55-132,27
Копання могили вручну 99,13-409,75
Копання могили
в пам’ятнику вручну 450,75 грн
Закопування могили 74,40 грн

Послуги заповідника "Кладовища
на вулиці Зеленій"
(грн)
1. Копання могили вручну 462,10
2. Копання могили
в пам’ятнику врчну 508,98
3. Поховання та підпоховання урни
із прахом в існуючу могилу 166,02
4. Оформлення свідоцтва про поховання 33,44
30-05-2012, 15:50
Коментарів 0 Переглядів 6 111


У Чернівціобленерго оприлюднили графік на завтра


Хоч і загальна кількість відвідувачів зменшилася порівняно з минулим роком, інтерес іноземців зріс.
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
Замість саміту миру – варіанти капітуляції. Блог Ярослава Волощука
Ви помітили, що останніми днями на єдиному марафоні поменшало розмов про другий та наступні саміти миру?
ВІДЕО Переглянути все відео

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.