Якщо у дитини проблем із нирками, не затягуйте з візитом до лікаря
Здоров’я дитини – це фундамент її майбутнього життя. Нині дітей із недугами нирок досить багато – це приблизно кожна шоста дитина, яка приходить на прийом до дільничного педіатра або сімейного лікаря.
Наш консультант
Тетяна АНДРІЙЧУК, головний дитячий п/ш нефролог Департаменту ОЗ ЧОДА та управління ОЗ Чернівецької міської ради, завідувач нефрологічного відділення КМУ "МДКЛ" – Здоров’я нирок закладається у перші роки життя дитини, за умови, що батьки здорові, не мають шкідливих звичок, супутньої соматичної патології і генетичних хвороб нирок, – говорить Тетяна Петрівна. – Захворювання нирок саме по собі не виникає. Поряд із гострими проявами хвороби є й майже непомітні симптоми. Вони проявляються на фоні інфекцій у дитячому віці та з початком статевих стосунків у підлітків разом зі збудниками статевих інфекцій.
І ризик народження дитини з низькою вагою від матері з хворобою нирок складає понад 80%, а з безсимптомним захворюванням нирок – понад 50%. Тому з підлітками слід активніше обговорювати ведення здорового способу життя, у тому числі статевого.
– Як малюкам уникнути хронічного захворювання нирок? – У 60 відсотках хронічної хвороби можна уникнути завдяки ранній діагностиці і вчасно розпочатому лікуванню. Для цього потрібні рутинні недорогі і нескладні лабораторні дослідження і, звичайно, активність та відповідальність батьків. Якщо дитина мала проблеми з нирками, то вона має час від часу обстежуватися (від трьох-п’яти до десяти років!), лікуватися. Якщо цього не робити, можливий зворотний розвиток хвороби.
– Які діти мають найбільший ризик захворіти? – Доведено зв’язок між низькою масою тіла при народженні дитини, що пов’язано з харчуванням матері, і розвитком хронічної хвороби нирок у дитини. Всі недоношені або новонароджені з малою вагою мають меншу кількість нефронів, що є ризиком розвитку ранньої гіпертензії (підвищеного тиску), та більш важкого перебігу набутих хвороб нирок, як правило, до 30- річного віку.
У цих же дітей дефіцит харчування в дитинстві призводить до розвитку метаболічного синдрому, цукрового діабету 2-го типу, діабетичної нефропатії, артеріальної гіпертензії.
– Чим загрожує хронічна хвороба нирок? – Хронічна хвороба нирок призводить до зниження якості життя хворих, значного фінансового тягаря. Часто розвивається вторинно зморщена нирка і хронічна ниркова недостатність, які потребують замісної ниркової терапії, діалізу та трансплантації (пересадки) нирки, що нині коштує дуже дорого і доступно далеко не всім.
Тому наголошую, що в дітей, на відміну від дорослих, при вчасному лікуванні вдається призупинити прогресування хронічної ниркової недостатності або ж досягти відновлення функції нирок при першій, другій, рідше – третій стадіях.
– Як можна уточнити діагноз? – Хочу звернути увагу батьків, що поставити діагноз при терапевтичному захворюванні нирок тільки за допомогою УЗД неможливо, адже це лише додатковий метод діагностики. Потрібно провести повне стандартне обстеження.
Тому малюки раннього віку, діти в тяжкому і середньої тяжкості станах потребують невідкладного лікування у стаціонарі – у нефрологічному відділенні дитячої лікарні.
Яка профілактика?– Хвороби нирок системні, згубні, але все-таки вилікувати їх можна, якщо вчасно звернути на них увагу, – радить Тетяна Андрійчук. – Для цього потрібно:
- не займатися самолікуванням (особливо не приймати знеболювальні, жарознижувальні, антибіотики, ліки з "реклами");
- пити достатню кількість рідини, їсти здорову їжу без консервантів,
планово вимірювати артеріальний тиск;
- формувати у дитини ритм спонтанних сечовипускань, не зловживати памперсами;
- вчасно здавати аналізи після кожного захворювання, дитячих інфекцій, перед проведенням щеплення, операцій;
- навчити дитину дотримуватися особистої гігієни, привчити до регулярного спорожнення кишечника;
- вчасно знешкоджувати хронічні вогнища інфекції в організмі;
- більше рухатися, не зловживати перебуванням на сонці;
- одягатися по сезону;
- бути уважнішими до проблем своїх дітей, не затягувати з візитом до лікаря.
Важливо!Якщо в дитини до 10-ти років артеріальний тиск вищий 110/70 мм рт. ст., у старших показники перевищують 120/80 мм рт. ст., це повинно насторожити батьків (це вказує на хвороби нирок).
З історіїКожного другого четверга березня у світі з 2006 року за ініціативи Всесвітнього Нефрологічного суспільства відзначається Всесвітній день нирки. Цього року його відзначають вже в 11-й раз під лозунгом "Хвороба нирок і діти. Діяти раніше, щоб запобігти". Україна приєдналась до Глобального проекту, який підтримало більше 120 країн світу, в 2008 році.
Леся ТОКАРЮК
6-05-2016, 10:03
0
5 052