RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |


Тут знаходилося велике поселення, яке, ймовірно, зруйнував землетрус.

У червні 1908 року професор Чернівецького університету Володимир Мілкович провів археологічні розкопки на горі Цецино. Він хотів перевірити правдивість свідчень польського хроніста Яна Длугоша у XV столітті, що польський король Казимир Великий (1310-1370) наказав спорудити на Цецино фортецю. Протягом місяця археологи шукали фортифікаційні мури, заглиблюючись на три-чотири метри.

У результаті досліджень Мілкович дійшов висновку, що жодної фортеці на горі Цецино не було, а хроніст Длугош на багато століть ввів істориків в оману. Знайдені рештки укріплень і фундаментів професор визначив як вартову вежу (у розрізі максимально 20 метрів). Король Казимир Великий вирішив спорудити її на горі, щоби захистити кордон від татарських набігів. Усередині периметра вежі археологи розкопали велику кількість кісток тварин, спожитих вартовими, срібні монети молдавського воєводи Петра Мушата, угорського короля Людвіга та польські монети із XVII століття.



Мілкович зробив ще один цікавий висновок: у VIII-XI століттях на плато гори Цецино існувало поселення, яке було оточене подвійним захисним валом завширшки три метри і заввишки два. Відстань між валами становила до семи метрів, а між ними був глибокий рів. Значна кількість виявлених керамічних виробів із цікавими орнаментами, тотожними грецьким та римським, вказувала на те, що на горі було велике поселення, яке, можливо, було зруйноване зсувом грунту під час землетрусу.



У часи польсько-молдавського протистояння облюбували Цецино хрестоносці німецького ордена, лицарські мечі яких аж до ХХ століття знаходили в місцевому лісі.

16 березня 1839 року чернівчани Іван Більчук та Костакі Ленкові знайшли на Цецино справжній скарб – 19 срібних прикрас загальною вагою 792 грами. На думку фахівців, вони належали до візантійсько-слов’янського періоду і датувалися рубежем першого тисячоліття. Історик Сергій Пивоваров детально описав ці жіночі прикраси: плетені шийні гриви, браслети, скроневе кільце, хрестик-кулон, підвіски з гірського кришталю. Вони виставлені в експозиції Мистецько-історичного музею у Відні.



Унікальна картосхема турецько-татарського нападу на Чернівці у травні 1664 року містить також зображення вежі на Цецино.

За розпорядженням австрійського військового губернатора Буковини генерала Габріеля фон Сплені, у 1775-1776 роках камінням із руїн цецинської вежі вимощували міські вулиці та будували фундаменти перших кам’яниць. Воно досі збереглося на вулицях Ніжинській та Ужгородській.

Цікаві факти
*За легендою, назва чернівецької околиці Цецино виникла від римського міста Цеціни, звідки, буцімто, приблукали до надпрутських пагорбів перші засновники цього поселення. Насправді ж назва Цецин виникла від присвійного прикметника, який спершу вживався у словосполученні на зразок "Цецин город", тобто "твердиня якогось Цеци". Ця місцина старша за місто Чернівці на 13 років і 10 місяців.

*Відомий фахівець із топоніміки Ю. Карпенко згадував про Цецин, як "зникле поселення, давню фортецю, споруджену в 1349 році". Він висловив припущення, що Чернівці виникли як передмістя Цецин, яке виконувало митні функції на великій ріці й де селився чорний люд, який обслуговував Цецин.

*Гора Цецино є найвищою точкою Чернівців, її висота – 538 метрів над рівнем моря.

.*Австрійські лікарі вихваляли ліс на Цецино, як дуже корисний кліматичний курорт навіть для здорових людей. У 1898 році міська рада спорудила на Цецино комунальний санаторій, де було 20 гостьових кімнат, які можна було орендувати для відпочинку. На його відкриття запросили не лише депутатів, а й журналістів усіх газет.

*Легендою Цецино стала вілла відомого чернівецького лікаря Володимира Залозецького, куди заходили стомлені мандрівники підкріпитися яблуками. Після Першої світової війни його син Сергій, відомий політик, влаштував там унікальний етнографічний музей. Тут побували французький та англійський посли, консули майже усіх країн, що були акредитовані у Чернівцях того часу.

*Щороку велика колона німецьких швабів, що мешкали на Роші, у барвистих національних костюмах і в супроводі музичної капели вирушала на гору Цецино, щоби влашувати там свято врожаю або літнього сонцестояння.

*Зберігся переказ старожилів, що десь на Цецино існує таємний вхід у великі підвали, які закладені бочками із золотом, сріблом та коштовностями.

Підготувала Надія БУДНА
Фото з колекції Едварда Туркевича


Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Редактор: Надія Будна
Сьогодні, 10:06
Коментарів 2 Переглядів 409

Теги -
Hаписав: Гість Олексій, Коментарів: 0, Новин: 0, Сьогодні, 11:17
В новині:
Тільки назва гори Цецина, а не зрусифіковане Цецино.

Hаписав: Чернівчанин, Коментарів: 0, Новин: 0, Сьогодні, 14:01
В новині:
Цецина або Цецин, але не Цецино!


Водій напав на поліцейську та намагався заволодіти її вогнепальною зброєю

Аварійні бригади працюють над відновленням електропостачання
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


Ай – яй – яй – напали на рашку. Блог Ярослава Волощука
Сталося щось неймовірне, фундаментальне та неочікуване – піраміда перевернулася догори дригом
«То є мої гори! Я тут ґазда!»  Блог Юлії Пацаранюк
Цього місяця мені довелося побувати у Високих Татрах на території Польщі.
ВІДЕО Переглянути все відео

Ідея акції в тому, щоб давати нове життя вживаним ноутбукам, планшетам, смартфонам і перетворювати їх на реальний інструмент для навчання. Таким чином можна підтримати родини, яким дійсно потрібен цей подарунок.

Навіщо після 40 років перевіряти очний тиск?– із цими та іншими запитаннями ми звернулися до директорки клініки мікрохірургії ока "Медікус-Чернівці" Анни Віталіївни РИБАРЧУК.

Одним засобів забезпечення комфорту є кондиціонери з функцією обігріву і охолодження. Ці пристрої не лише охолоджують повітря влітку, але й забезпечують тепло взимку, дозволяючи насолоджуватися ідеальним кліматом в оселі або офісі протягом усього року. Розглянемо, як ці кондиціонери можуть покращити ваше життя


Ми допоможемо тобі створити незабутні Reels, TikTok, подкасти, лекції та будь-який інший формат, який ти забажаєш. І найголовніше - ми створимо атмосферу, яка надихає! 🤩

"Контінентал Фармерз Груп" стартувала з посівом озимого ріпаку 2025 року врожаю. Першими сівалки зайшли на поля Компанії в Чернівецькій області. Загалом ріпак планують вирощувати на всіх кластерах "Контінентал" на сумарній площі 34,7 тис га. У підсумку структура посівних площ Компанії на новий сезон передбачає 88,8 тис. га під озимі культури, зокрема 40,9 тис. га — під озиму пшеницю та 13,2 тис. га — під озимий ячмінь.