RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » Про Чернівці » Буковинець передбачив прихід Гітлера до влади



Ідеї та розробки одного з основоположників європейської школи психоаналізу Вільгельма Райха (1897-1957) випереджали час на багато років наперед. Зокрема він розробив спеціальні акумулятори для лікування астми, раку, епілепсії. А свою найвідомішу книгу "Фашизм і психологія масс" Райх написав ще до того, як Гітлер прийшов до влади.

Був послідовником Фрейда

Вільгельм Райх народився 24 березня 1897 року в Добринівцях на Заставнівщині в забезпеченій єврейській родині. Згодом сім’я переїхала в Южинець, де батько орендував маєток.



Вдома розмовляли лише німецькою. Маленькому Вільгельму забороняли спілкуватися і гратися з місцевими українськими та єврейськими дітьми. Він був дуже прив’язаний до своєї мами, яку просто боготворив. Цецілія Ронігер була надзвичайно вродливою жінкою, але мусила у всьому підкорятися чоловікові – запальному та ревнивому. Не витримавши його жорстокості, вона наклала на себе руки. Син дуже важко пережив цю втрату. Згодом помер від туберкульозу батько. І в 17 років Вільгельм залишився сиротою. Після закінчення гімназії він повернувся господарювати на ферму, але почалася Перша світова війна. Родинний маєток зруйнували російські солдати. Юнак вступив до австрійської армії, воював в Італії.

У 1918 році Райх став студентом Віденського університету. Молодий 25-річний лікар заснував у Відні клініку, де обіймав посаду віце-директора. Згодом став директором першого в Австрії наукового інституту психоаналізу і викладав у ньому. Він був клінічним асистентом доктора Фрейда і одним із найталановитіших його послідовників. Але стосунки учня і вчителя розвивалися не безхмарно. Розрив між Фрейдом і Райхом був досить скандальним. Вільгельма навіть виключили зі спілки психоаналітиків.

"Фашиста треба шукати в людині"

Свою найвідомішу книгу "Фашизм і психологія масс" Райх написав ще до того, як Гітлер прийшов до влади. Вчений поставив діагноз усьому людству – це справді щось виняткове.

"Фашиста треба шукати не в німцях, а в будь-якій маленькій людині. У самому собі, – зробив висновок Райх. – Ми не усвідомлюємо свого фашизму. Ненависть до будь-якої категорії людей чи нації вже є ознакою фашиста. Це означає, що іншого не прирівнюють до себе, що в ньому менше душі, життя, прав, гідності".

За Райхом, дуже часто політична риторика в своїй основі є фашистською, навіть коли про це і не думають: "Вони обіцяють тобі не особисту, а національну свободу, не власну значимість, а національну велич. Вони не кажуть жодного слова про самоповагу, зате сурмлять в усі сурми про необхідність такої поваги до держави. Оскільки поняття "особиста свобода" і "власна значимість" втрачають для тебе будь-який зміст, то гасла "національної волі" та "національних інтересів" приводять тебе в такий же захват, який відчуває собака, коли кинути йому кістку".
Це вам не нагадує нинішню війну Росії з Україною і ставлення до цього росіян?

Коли в 1933 році до влади прийшов Гітлер, Райх був змушений покинути Німеччину і переселитися до Данії. Згодом він перебрався до Швеції, потім – до Норвегії. В Осло вчений проводить свої біологічні та психологічні досліди, за що його починають цькувати, критикують у пресі.
У 1939 році Райха запрошують до США. У Нью-Йорку він займався розробкою власної теорії і методики лікування різних хвороб за допомогою концентрації оргонної енергії. Для цього розробив спеціальні акумулятори і застосовував їх для лікування астми, стенокардії, раку, епілепсії, перевтоми та інших хвороб.

Рішенням суду вченому заборонили випускати органні акумулятори, але він продовжував це робити. Тоді його ув’язнили на два роки, а шість тонн паперів із результатами досліджень спалили. Райх помер у в’язниці від серцевого нападу за вісім днів до звільнення 3 листопада 1957 року.
Його архіви в США відкрили тільки через півстоліття. А його вчення використовують нині не лише у медицині, а й у соціології, філософії.

Уривки з книги "Фашизм і психологія мас":

*Тоталітарна ідеологія впливає на маси однаково, на основі одних і тих же механізмів, відносно до того, який із "-ізмів" введений у ранг державної ідеології.

*Фашизм переводить релігію з "потойбічної" області філософії страждання у "поцейбічну" область садистського вбивства. Він служить вищим вираженням релігійного містицизму, який набуває відповідної громадської форми.

*У сфері політичних інтриг, дипломатії та видовищ фашизм не знає собі рівних.

*Фашизм виникає на основі расової ненависті і служить її політично організованим вираженням.

*У масах відбувається щось таке, що неможливо зрозуміти. І це "щось" змушує маси мислити і діяти всупереч своїм життєво важливим інтересам. Це має вирішальне значення, оскільки політична реакція була би безсилою без такого ставлення з боку мас. Сила фашизму полягає в готовності мас до засвоєння реакційних ідей.

*Фашизм – це не політична партія, а особлива концепція життя, ставлення до людини, любові та праці.

*Фашизм – це не справа рук Гітлера або Муссоліні, а вираження ірраціональної структури людини з мас Як політичний рух фашизм відрізняється від інших реакційних партій тим, що в якості його носія і поборника виступають народні маси.

Підготувала Надія БУДНА
Висловлюємо вдячність Муніципальній бібліотеці за допомогу в підготовці матеріалу.
2-06-2022, 13:02
Коментарів 0 Переглядів 1 934


Премʼєра етно-містерії "Крізь століття" відбулася з повним аншлагом


Присутні віддали шану загиблим Героям Олександру Щербанюку та Василю Аксенину та відслужили молебень
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Премʼєра етно-містерії "Крізь століття" відбулася з повним аншлагом


Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
Замість саміту миру – варіанти капітуляції. Блог Ярослава Волощука
Ви помітили, що останніми днями на єдиному марафоні поменшало розмов про другий та наступні саміти миру?
ВІДЕО Переглянути все відео

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.

Запрошуємо всіх разом підтримати та визначити кращі бренди Чернівців!