14 вересня відзначають Всесвітній день атопічної екземи. Екзема досить поширене захворювання: страждає на нього понад 10% дорослого населення. Але, попри це, ми все ще продовжуємо вірити в міфи, пов’язані з цією недугою.
Катерина САПОГОВСЬКА-БЕНЦА, лікарка-дерматовенеролог консультивно-діагностичного (поліклінічного) підрозділу Чернівецької обласної клінічної лікарні, розвінчує міфи про екзему, передає molbuk.ua
Міф 1. Екзема завжди одна й та ж сама
Факт. Існують десятки різновидів екземи. І хоча вони можуть виглядати досить однаково, є між ними й суттєві відмінності. Атопічний дерматит – хронічне спадкове захворювання, найчастіше спостерігається у дітей. Із віком симптоми стають легшими. У дорослих частіше розвивається контактний дерматит – запалення, що виникає при контакті з подразнювальною речовиною, наприклад, милом, мийними засобами тощо. Усі різновиди екземи вражають захисний шар шкіри. Коли він порушений, волога швидше випаровується з поверхні, підсилюючи реакцію шкіри на найменші подразники. Таким чином з’являються свербіння та запалення.
Міф 2. Екзема заразна
Факт. Насправді ви не можете заразитися екземою від іншої людини і самі не можете передати її через дотик. Водночас екзема пошкоджує захисний бар’єр шкіри, робить свого носія більш вразливим до інших шкірних хвороб.
Міф 3. Екзему викликає стрес
Факт. Стрес не спричинює екзему, але може підсилювати її прояви. Стрес підвищує рівень гормону кортизолу, який негативно впливає на здатність шкіри утримувати вологу, викликаючи сухість і запалення.
Міф 4. При екземі шкіра завжди буде виглядати жахливо
Факт. Деякі різновиди екземи піддаються лікуванню легше. З атопічним дерматитом впоратися складніше, оскільки він є спадковим захворюванням. Екзему простіше тримати в ремісії. Ключ до успіху – ранній початок лікування. І тоді ваша шкіра матиме нормальний вигляд.
Міф 5. Екзема шкодить лише шкірі
Факт. Екзема може зіпсувати життя людям, які страждають на неї, викликаючи проблеми не тільки на поверхні шкіри. Ті, хто страждає на це захворювання, частіше стикаються з надмірним ожирінням, захворюваннями серця, діабетом та безсонням. Екзема вкрай негативно відбивається на психологічному стані людини, що може привести до поганих звичок. Екзема підриває самооцінку та впевненість у собі.
Міф 6. З екземою не можна плавати в басейні
Факт. Хоча деякі люди спостерігають погіршення стану шкіри при контакті з хлорованою водою басейнів, інші, навпаки, кажуть про його поліпшення. Якщо ви належите до першої категорії, наносіть на шкіру товстий шар зволожувального крему, щоб створити бар’єр для води. До того ж дослідники вказують, що, поступово збільшуючи час, проведений у хлорованій воді, ви можете "привчити" до неї свою шкіру і зменшити реакцію.
– Атопічний дерматит – не вирок. Із ним можна жити, досягнувши стійкої ремісії, – каже Катерина Сапоговська-Бенца. – Головне – вчасно звернутися до лікаря-дерматолога і не займатися самолікуванням!
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram