В Україні з 2023 року діють нові правила військового обліку, які передбачають кількість установ, які можуть збирати дані про чоловіків та перспективи становлення на військовий облік жінок.
Під час воєнного стану та загальної мобілізації в Україні уряд запровадив нові правила військового обліку. З 5 січня 2023 року діє Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений Постановою № 1487, який передбачає створення електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів та встановлює хто і як збирає дані про чоловіків.
Нардеп з Буковини від Слуги народу Мазурашу Георгій пропонує дозволити комунальникам та власникам будинків збирати інформацію про чоловіків від 18 до 60 років та передавати в ТЦК а також вручати повістки таким чоловікам. Таку зміну до законодавства він пропонує законопроектом № 9566.
"І виборці, і представники ТЦК зазначають, що у цей важкий для країни період важливо мобілізувати всіх громадян працездатного віку і стану на виконання завдань в контексті Оборони та досягнення омріяної Перемоги. Найсміливіші патріоти вже стали на захист Вітчизни зі зброєю в руках. Інших сміливих патріотів, які потенційно готові боронити Вітчизну зі зброєю в руках, треба фахово виявляти і працювати з ними, щоби вони дійшли до фізичної і моральної готовності виконувати бойові завдання. А ті, які з різних причин не можуть/хочуть воювати, мають бути залучені до роботи на економіку, від якої залежить обороноздатність", ― підкреслює автор законопроекту в пояснювальній записці.
Збір даних і видача повісток ― кому ще хочуть надати право
Проектом № 9566 пропонують зміну до статті 38 закону України Про військовий обов’язок і військову службу, додавши новий пункт ― 12. Він передбачає надання повноважень на збір інформації про чоловіків від 18 до 60 років таким установам, особам та організаціям:
житлово-експлуатаційним організаціям;
іншим організаціям, підприємствам і установам, що здійснюють експлуатацію будинків;
власникам будинків;
За цими змінами ці установи та особи можуть збирати облікові дані чоловіків та подавати їх до ТЦК відповідно до розпоряджень ТЦК та рішень виконавчих органів рад на рівні сіл, селищ та міст. Також, їх хочуть уповноважити вручати повістки.
"Відповідно до розпоряджень районних (міських) ТЦК та рішень виконавчих органів сільських, селищних та міських рад своєчасно подають необхідні відомості до зазначених органів про призовників і військовозобов'язаних, сповіщають їх про виклик до районних (міських) ТЦК шляхом вручення повісток та сприяють прибуттю за викликом", ― говориться в законі.
Хто зобов’язаний збирати дані про чоловіків і передавати ТЦК
В Україні військовий облік проводять ТЦК за місцем проживання чоловіків, роботодавці, де працюють чоловіки, дипломатичні установи України за кордоном, де чоловіки стоять на дипломатичному обліку. Також, за відсутності ТЦК, військовий облік проводиться в державних органах, органах місцевого самоврядування ― наприклад в селах, селищах, невеликих містечках. Такі дані передаються до районного ТЦК.
Збирають облікові дані про чоловіків:
районні, міські ТЦК;
державні органи, органи місцевого самоврядування;
підприємства, установи, організації;
дипломатичні установи за кордоном;
Постанова КМУ № 1487 також передбачає наповнення електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів із інших реєстрів, які діють в Україні.
Хто має право вручати повістки
Як пояснила NV Марія Звягінцева, юристка Юридичної сотні, кількість тих, хто вручає повістки, не визначена жодним нормативно-правовим актом. Вручати їх можуть уповноважені особи. Відповідно до пункту 56 Положення № 352 оповіщення громадян про призов на строкову військову службу та їх прибуття на призовні дільниці здійснюється за розпорядженнями керівників районних ТЦК.
Вручення повісток здійснюють уповноважені на це особи:
представники органів місцевого самоврядування;
керівники підприємств, установ, організацій, незалежно від підпорядкування і форми власності;
представники закладів освіти;
посадові особи районного (міського) ТЦК.
Співробітники ТЦК, представники органів місцевого самоврядування повинні мати при собі розпорядження голови ТЦК зі своїми іменами про те, що вони мають право видавати повістки, а також службове посвідчення. Керівники підприємств, установ, організацій одержують розпорядження голови ТЦК про видачу повісток співробітникам.
Постанова КМУ № 1487 також містить затверджену форму повісток. Її бланк передбачає розписку з особистим підписом особи про отримання повістки. Постановою № 1487 також встановлений порядок вручення таких повісток військовозобов'язаним, а саме: вручення повісток під їх особистий підпис за місцем проживання (пункт 32 постанови).
Загалом за час роботи в парламенті нардеп Георгій Мазурашу став співавтором понад 450 законопроєктів. Остання його законодавча ініціатива - запровадити День подяки, який, на думку Г. Мазурашу, має стати вихідним.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
8-08-2023, 15:10
6
7 769