За даними ВООЗ, щороку на захворювання, які передаються кліщами, хворіє від 5 до 12 тисяч європейців. В Україні хвороба Лайма останнім часом є досить поширеною. Пік захворюваності припадає на період від квітня по вересень.
Про хворобу Лайма розповідає Наталія КОСТІНА, лікарка-інфекціоніст інфекційного підрозділу Чернівецької обласної клінічної лікарні.
Що це за хвороба?
– Хвороба Лайма – це інфекційне захворювання, переносниками якого є іксодові кліщі. Назва походить від американського містечка Олд-Лайм у штаті Коннектикут, де у 1975 році вперше вдалося виявити хворобу. Інша її назва – бореліоз, походить від назви збудника, що її викликають: Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii і Borrelia afzelii. Захворювання передається через укус інфікованого іксодового кліща.
Які симптоми захворювання?
За словами Наталії Костіної, хвороба має різноманітні клінічні прояви. Можуть вражатися шкіра, нервова система, опорно-руховий апарат, серце тощо. Симптоми можуть бути різні як по важкості, так і по проявам хвороби. У деяких хворих симптоми проявляються лише на пізній стадії недуги.
До найбільш поширених симптомів хвороби Лайма належать:
- кільцевидна еритема (червона пляма), яка може збільшуватися в розмірах та
розміщуватися на різних ділянках тіла;
- біль у суглобах;
- біль у м’язах;
- головний біль;
- лихоманка.
Як діагностують хворобу?
– Якщо людина має хоча б один із притаманних бореліозу симптомів, слід негайно звернутися до лікаря, – радить Наталія Костіна. – Фахівець
перевірить, чи симптоми випадково не притаманні іншим захворюванням, а також призначить лабораторні дослідження крові на наявність антитіл до борелій. Утім, антитіла до інфекції можуть вироблятися кілька тижнів, і перший тест не зможе їх одразу виявити. Тоді лікар попросить через кілька тижнів повторно перездати аналіз.
Як попередити інфекцію?
Як зауважує Наталія Костіна, головна профілактика хвороби Лайма спрямована на попередження укусу кліща.
- Уникайте ділянок із кущами та деревами, де живуть кліщі. Під час туристичних походів і прогулянок краще триматися середини стежки, щоб не
торкатися рослин.
- Засоби від комах допоможуть відлякувати кліщів. Ними можна обробити не лише відкриті ділянки шкіри, а й одяг і спорядження. Це мінімізує ймовірність укусу.
- Обирайте одяг світлого кольору, на якому одразу буде видно кліщів.
- Йдучи до лісу, краще заправляти сорочку в штани, а штани – у шкарпетки, щоб кліщ не мав змоги залізти під одяг.
- Повернувшись до приміщення, завжди перевіряйте себе, дітей та домашніх тварин на наявність кліщів. Зараження малоймовірне, якщо кліщ був прикріплений до шкіри людини менше 24 годин. Якщо довше 72 годин – ризик зараження підвищується у рази.
- При виявленні кліща слід обережно видалити знайдену комаху, прийняти душ, випрати і висушити одяг за високої температури.
Важливо!
Зверніться до лікаря-інфекціоніста для призначення антибіотикопрофілактики хвороби Лайма у випадку, якщо людина знайшла у себе на тілі наповненого кров’ю іксодового кліща та з моменту укусу пройшло не більше 72 години. Лише лікар може призначати антибіотик, тому в жодному разі не слід займатися самолікуванням!
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram