У Чернівцях вже перейменували близько 60 вулиць, а планують ще понад 200. Тому "МБ" розпочинає рубрику про тих, на честь кого в місті називають вулиці та провулки.
Читайте також: Буковинський медик, відомий співак, активіст Євромайдану: на честь кого називають вулиці ЧернівцівВулиця Корнія Товстюка (стара назва – вулиця Достоєвського)
Корній Товстюк – (1922-2004) відомий вчений фізик, у молодих роках був членом ОУН. Народився у 1922 році в Мамаївцях у родині заможних селян. Батьки в 11 років віддали хлопця вчитися до української гімназії у Чернівцях. Під час війни Товстюк долучився до Буковинського проводу ОУН. Після румунської окупації Товстюк зі своїми побратимами перейшов в підпілля. Далі був похід ОУН до Києва, де Товстюка арештували німці. Після перебування в київському гестапо, чудом уник розстрілу. Після повернення радянських військ, переїхав на Буковину та зміг стати вчителем. Далі вступив до Чернівецького університету, там і працював на кафедрі експериментальної фізики. З 1956 по 1968 рік очолював кафедру напівпровідників ЧДУ. Саме в цей час зробив багато відкриттів у галузі фізики. Далі працював у Львівському державному університеті. У 1973 році був відзначений Державною премією УРСР у галузі науки та техніки. У 1978 році був обраний членом-кореспондентом Академії наук УРСР. У 2001 році отримав Державну премію України в галузі науки та техніки. Мав 60 патентів на винаходи, із яких 12 за кордоном.
Вулиця Йосипа Бурга (стара назва вулиця Удонова)
Йосип Бург – єврейський письменник, громадський діяч. Народився у 1912 році у Вижниці у небагатій сім’ї плотогона, що сплавляв ліс. Після закінчення гімназії вступив до Віденського університету, де вивчав германістику. У 1934-37 роках працював редактором газети "Чернівецькі листки", доки румунська влада її не закрила. Далі виїхав до Росії, де працював вчителем в Нальчику, Челябінську, П’ятигорську. У 1958 році повернувся на Буковину. Свої перші твори, як-от, "Над Черемошем", "Отрута", почав писати ще перед початком Другої світової війни у Чернівцях. Після цього Йосип Бург 40 років нічого не писав. Це був важкий період його життя, пов’язаний з війною, антисемітизмом радянської влади тощо. В 1987 році він видав символічну збірку оповідань "Життя продовжується". Далі написав ще ряд творів "Гомін квітів", "Запізніле відлуння", "Під одним дахом". У творах автора відтворено правдиві картини страдницького багатовікового життя євреїв, кохання і смерть, жорстокість та милосердя. Під час перебудови відновилося видання газети "Чернівецькі листки", де Йосип Бург став головним редактором. Помер у 2009 році в Чернівцях. Є почесним громадянином міста Чернівці.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
8-04-2023, 14:53
0
2 344