«І ціни зросли, і в людей грошей мало…»: які продукти подорожчають у 2023 році

новини / Новини Чернівців / економіка, бізнес
5 526
0

У 2022 році деякі продукти подорожчали у понад два рази, інші – на 30-70 відсотків. Що ж до прогнозу на 2023 рік, то експерти впевнені, що все буде лише дорожчати.

Такої ж думки й продавці на ринку "Центральний", куди ходила довідуватися про ситуацію кореспондентка "МБ".

– Усе зараз дорожчає, не лише овочі. Багато продуктів в нас із-за кордону через, те, що області, в яких вони вирощувалися, були й ще перебувають під окупацією. Через це зросла вартість українських овочів. Проблеми додалися і через відключення світла, яке потрібне для вирощування у теплицях. Все потроху зросло в ціні: цибуля, часник, морква. Помідори й огірки поки що на тому ж рівні, що були до нового року. Але і це дорого! Минулими роками в цю пору вони вартували значно дешевше. Що далі буде, складно сказати. Ми не знаємо, що станеться завтра, не те, щоби на весь рік гадати, – розповідає мені продавчиня овочів пані Оксана.



Підходжу до прилавка з м’ясними товарами. Продавчиня саме зважує кілька гомілок.

– Чи зросли ціни останнім часом? – запитую.

– А вони хіба припиняли рости? – жартує.

– Ціни виросли, а от зарплати які були, такі й залишилися, – каже жінка, яка купує м’ясо.

– Усе на кілька гривень зросло в ціні за ці останні місяці. Постачальники весь час змінюють вартість. Через відключення багато підприємств купило генератори, і витрати, відповідно, заклали у вартість продуктів. Тримається поки що ціна на курятину. А от свинина подорожчала гривень на п’ять-шість за кілограм. Чого чекати далі, чесно, не можу сказати, – каже пані Людмила.



– І ціни зросли, і в людей грошей вже мало, щоби щось купувати. Деякі постачальники вже попереджають, що ціни будуть зростати. Але що нам робити? Мусимо підлаштовуватися під те, що є, – каже мені продавчиня олії.

Що зросте в ціні: прогнози експерта

Олег ПЕНДЗИН, економіст:

– Коли говоримо про перспективи 2023-го року, то бачимо, що ціни продовжуватимуть зростати. Якщо подивимося на макропоказники, закладені в бюджеті на 2023 рік, то побачимо, що цього року загальна інфляція буде на рівні 28%. Отже, ціни зростатимуть.

Щоправда, саме зростання цін не є критичним. Критичної є купівельна спроможність населення. Тобто зростання цін потрібно порівнювати із падінням доходів населення. А виходячи з даних Держкомстату, за 2022 рік реальні доходи населення впали на чверть.

– Втрачено було п’ять мільйонів робочих місць, до того ж втрачено 30% ВВП – це те, про що ми зараз говоримо. До бюджету на 2023 рік мінімальна зарплата закладена така сама, як і у 2022 році, – 6 700. Тому робимо висновки, що цей рік не буде кращим. Це зрозуміло, тому що війна триває.

Борщовий набір

Олег Пенздин уточнив, що найменше зросла в ціні картопля завдяки тому, що її в 2022 році посадили всі, хто міг, і зібрано було багато.

– Я думаю, що цього року ситуація буде аналогічною. Однак є вже сьогодні проблеми щодо цибулі, і, напевно, вона стане лідером у здорожчанні. Адже суху цибулю здебільшого вирощують у Херсонській та на півдні Запорізької областей. А сьогодні цибулю завозять із Польщі й Туреччини. Тому вона дорожчатиме, – пояснив він.

М’ясо та риба

За даними Держкомстату, ціна на рибу зросла на 45%.

– Вся риба, яку ми їмо, окрім річкової, – ​​це імпорт. Зараз маємо 36-40 гривень за долар, то розуміємо, що імпортер закладатиме значну ціну в товар через валютні ризики. Яйце в ціні зросло вдвічі. Курятина теж подорожчала. Адже і харчування для курей подорожчало, і умови утримання, що підтримується електричною енергією, – наголосив О. Пендзин.

Також дорожчатиме яловичина та свинина. Це пов'язано з проблемами з поголів'ям. У зв'язку з цим курятина буде найдешевшим м'ясом, тож попит на неї зростатиме.

Молочні продукти

Зростання цін на молочні продукти у 2023 році теж не загальмується, тож варто очікувати на підвищення вартості ще майже на чверть. Основні причини – подорожчання собівартості сировини та проблеми з електропостачанням.

У жовтні було підвищення на 5% і таке ж у листопаді 2022 року – ще на 5%. Стримувальний фактор поки що є лише один – низька купівельна спроможність.

Через низькі продажі виробники почали відмовлятися від випуску певних видів продукції. Як-от, "Молочний альянс" зупинив виробництво сирів торгової марки "Яготинське".

– У розрізі цін зростання на молочні продукти складе 20-25%. Основними факторами зростання цін будуть здорожчання сировини та енергоносіїв. Зниження ставки ПДВ на сире молоко та молочні продукти могло б підтримати купівельну спроможність і тим самим підтримати галузь, – зазначає керівник проєкту Асоціація виробників молока Олена ЖУПІНАС.

Інші продукти

– Ймовірно, ми побачимо достатньо велике зростання цін на олію. Торік вона здорожчала лише на 12% і достатньо серйозно відстає від загального росту цін. Тому думаю, що цього року олія буде дорожчати, – прогнозує Олег Пендзин.

Варто очікувати подорожчання і хлібопродуктів, додає експерт.

– Це пов’язано й з відключеннями світла. Адже жоден виробник та переробник товарів сільськогосподарського призначення, жоден торговець ними, який у своїй роботі використовує генератори, не буде це оплачувати з власної кишені. Всі ці додаткові видатки будуть закладатись у вартість послуг та ціну товару, – прогнозує О. Пендзин.

Ціни на цукор також можуть зрости. Здорожчання продукту у 2022-му склало 27%, а в цьому році його вартість може підвищитися приблизно на 30%.

Як зросли ціни порівняно з попереднім місяцем



Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

19:38
Трамп погрожує Україні "проблемами" за відмову від угоди з ресурсами
19:16
Герої Буковини: на війні загинув молодий воїн Василь Беслюбняк
18:58
Чому каву п'ють з холодною водою: просте пояснення, що з нею потрібно робити
18:34
ЄС не може погодити 20 мільярдів євро для України
18:11
Українські біатлоністи - восьмі в естафеті ЧС-2025
17:59
Ця консерва - найкращий продукт для здоров’я людей похилого віку: зміцнить серце та кістки
17:40
Як правильно рахувати зарплату: скільки реально отримуємо на руки та чи вигідніше працювати через ФОП
17:20
Україна очікує на нові постачання F-16 цього року, - Зеленський
17:00
Хотів купити інструмент: на Буковині аферисти видурили у чоловіка 56 тисяч
16:40
В Міненерго звернулись до українців: що варто зробити кожному
16:20
В Коордштабі розповіли, хто для РФ в пріоритеті на обмін і чому не видають "азовців"
16:15
Діти в гуртку технічного конструювання створюють пристрої для військових
16:00
Ліквідація наслідків атаки на ЧАЕС триває дев’ятий день: яка ситуація
16:00
Названо найкорисніший десерт, який повинні їсти українці
15:40
Чи готовий Зеленський підписати угоду про корисні копалини: джерело Sky News повідомило деталі
15:20
Трамп провів масштабні кадрові зміни в армії США
15:00
У Чернівцях затримали чоловіка, який розповсюджував наркотики
14:40
На Покровському напрямку важкі бої: ЗСУ про наступ росіян
14:31
ДТП в Чернівцях: у тролейбусі відмовили гальма
14:20
Пенсії в Україні масштабно проіндексують із 1 березня: як перерахують кожну виплату
14:00
Що робити, коли у селі на Буковині немає соцпрацівника
13:40
Великий піст 2025: традиції, календар харчування, правила та заборони
13:20
Чернівчан закликають достойно провести загиблого воїна Артура Кузука
13:00
Стало відомо, чи відновиться туризм у Чорнобильській зоні після війни
12:40
Як вибухотехнік з Чернівців розміновував Харківщину
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм