RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Історія успіху | Історія успіху Допомога захисникам | Медична допомога для переселенців | Він+Вона | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео | » Новини читачів |


У 2022 році деякі продукти подорожчали у понад два рази, інші – на 30-70 відсотків. Що ж до прогнозу на 2023 рік, то експерти впевнені, що все буде лише дорожчати.

Такої ж думки й продавці на ринку "Центральний", куди ходила довідуватися про ситуацію кореспондентка "МБ".

– Усе зараз дорожчає, не лише овочі. Багато продуктів в нас із-за кордону через, те, що області, в яких вони вирощувалися, були й ще перебувають під окупацією. Через це зросла вартість українських овочів. Проблеми додалися і через відключення світла, яке потрібне для вирощування у теплицях. Все потроху зросло в ціні: цибуля, часник, морква. Помідори й огірки поки що на тому ж рівні, що були до нового року. Але і це дорого! Минулими роками в цю пору вони вартували значно дешевше. Що далі буде, складно сказати. Ми не знаємо, що станеться завтра, не те, щоби на весь рік гадати, – розповідає мені продавчиня овочів пані Оксана.



Підходжу до прилавка з м’ясними товарами. Продавчиня саме зважує кілька гомілок.

– Чи зросли ціни останнім часом? – запитую.

– А вони хіба припиняли рости? – жартує.

– Ціни виросли, а от зарплати які були, такі й залишилися, – каже жінка, яка купує м’ясо.

– Усе на кілька гривень зросло в ціні за ці останні місяці. Постачальники весь час змінюють вартість. Через відключення багато підприємств купило генератори, і витрати, відповідно, заклали у вартість продуктів. Тримається поки що ціна на курятину. А от свинина подорожчала гривень на п’ять-шість за кілограм. Чого чекати далі, чесно, не можу сказати, – каже пані Людмила.



– І ціни зросли, і в людей грошей вже мало, щоби щось купувати. Деякі постачальники вже попереджають, що ціни будуть зростати. Але що нам робити? Мусимо підлаштовуватися під те, що є, – каже мені продавчиня олії.

Що зросте в ціні: прогнози експерта

Олег ПЕНДЗИН, економіст:

– Коли говоримо про перспективи 2023-го року, то бачимо, що ціни продовжуватимуть зростати. Якщо подивимося на макропоказники, закладені в бюджеті на 2023 рік, то побачимо, що цього року загальна інфляція буде на рівні 28%. Отже, ціни зростатимуть.

Щоправда, саме зростання цін не є критичним. Критичної є купівельна спроможність населення. Тобто зростання цін потрібно порівнювати із падінням доходів населення. А виходячи з даних Держкомстату, за 2022 рік реальні доходи населення впали на чверть.

– Втрачено було п’ять мільйонів робочих місць, до того ж втрачено 30% ВВП – це те, про що ми зараз говоримо. До бюджету на 2023 рік мінімальна зарплата закладена така сама, як і у 2022 році, – 6 700. Тому робимо висновки, що цей рік не буде кращим. Це зрозуміло, тому що війна триває.

Борщовий набір

Олег Пенздин уточнив, що найменше зросла в ціні картопля завдяки тому, що її в 2022 році посадили всі, хто міг, і зібрано було багато.

– Я думаю, що цього року ситуація буде аналогічною. Однак є вже сьогодні проблеми щодо цибулі, і, напевно, вона стане лідером у здорожчанні. Адже суху цибулю здебільшого вирощують у Херсонській та на півдні Запорізької областей. А сьогодні цибулю завозять із Польщі й Туреччини. Тому вона дорожчатиме, – пояснив він.

М’ясо та риба

За даними Держкомстату, ціна на рибу зросла на 45%.

– Вся риба, яку ми їмо, окрім річкової, – ​​це імпорт. Зараз маємо 36-40 гривень за долар, то розуміємо, що імпортер закладатиме значну ціну в товар через валютні ризики. Яйце в ціні зросло вдвічі. Курятина теж подорожчала. Адже і харчування для курей подорожчало, і умови утримання, що підтримується електричною енергією, – наголосив О. Пендзин.

Також дорожчатиме яловичина та свинина. Це пов'язано з проблемами з поголів'ям. У зв'язку з цим курятина буде найдешевшим м'ясом, тож попит на неї зростатиме.

Молочні продукти

Зростання цін на молочні продукти у 2023 році теж не загальмується, тож варто очікувати на підвищення вартості ще майже на чверть. Основні причини – подорожчання собівартості сировини та проблеми з електропостачанням.

У жовтні було підвищення на 5% і таке ж у листопаді 2022 року – ще на 5%. Стримувальний фактор поки що є лише один – низька купівельна спроможність.

Через низькі продажі виробники почали відмовлятися від випуску певних видів продукції. Як-от, "Молочний альянс" зупинив виробництво сирів торгової марки "Яготинське".

– У розрізі цін зростання на молочні продукти складе 20-25%. Основними факторами зростання цін будуть здорожчання сировини та енергоносіїв. Зниження ставки ПДВ на сире молоко та молочні продукти могло б підтримати купівельну спроможність і тим самим підтримати галузь, – зазначає керівник проєкту Асоціація виробників молока Олена ЖУПІНАС.

Інші продукти

– Ймовірно, ми побачимо достатньо велике зростання цін на олію. Торік вона здорожчала лише на 12% і достатньо серйозно відстає від загального росту цін. Тому думаю, що цього року олія буде дорожчати, – прогнозує Олег Пендзин.

Варто очікувати подорожчання і хлібопродуктів, додає експерт.

– Це пов’язано й з відключеннями світла. Адже жоден виробник та переробник товарів сільськогосподарського призначення, жоден торговець ними, який у своїй роботі використовує генератори, не буде це оплачувати з власної кишені. Всі ці додаткові видатки будуть закладатись у вартість послуг та ціну товару, – прогнозує О. Пендзин.

Ціни на цукор також можуть зрости. Здорожчання продукту у 2022-му склало 27%, а в цьому році його вартість може підвищитися приблизно на 30%.

Як зросли ціни порівняно з попереднім місяцем



Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Редактор: Аліна Книжник
5-02-2023, 20:36
Коментарів 0 Переглядів 4 247

Теги -

Відтепер головний ліхтар Чернівців запалюватимуть щосуботи

Чернівчанин Роман і сьогодні продовжує відстоювати позицію біля Києво-Печерської Лаври

Відбувся конкурс на кращу проєктну пропозицію нового комплексу замість ринку "Буковинський". Переможці пропонують на місці ринку збудувати торговельний центр із готелем
• Новини партнерів
iPhone 14 Pro Max ціна в Одесі, Україна
ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Відтепер головний ліхтар Чернівців запалюватимуть щосуботи


Чернівчани продовжують допомагати армії. Блог Надії Будної
У Буковинському медичному університеті стартував челендж "Захистимо тих, хто захищає нас. Моя країна б’ється!"
Наберіться терпіння, інакше вам стане зле. Блог Ярослава Волощука
Не часто доводиться звертатися до послуг лікарів
ВІДЕО Переглянути все відео

Чому важливо захистити власне житло, як вибрати охоронну компанію й не поплатитися за власну байдужість, ми розпитали у чернівецьких фахівців підрозділу швидкого реагування "Тигр".

У Приватному вищому навчальному закладі "Буковинський університет" відбувся[i] Благодійний культурно-мистецький марафон "Борітеся – поборете!".

У Чернівцях дистанційно опанувати німецьку мову, відшліфувати вимову та граматику допоможуть у Центрі німецької мови, який є офіційним партнером Goethe-Institut.
• Теги