До Чернівців у Музей вишиванки військовослужбовці перевезли майже пів сотні старовинних вишиванок, скатертин та рушників, які до війни були експонатами шкільного музею маленького села на Харківщині.
"Всі ці речі зберігалися в сільській школі в музейній кімнаті. Люди туди зносили та віддавали свої вишиванки, що в кого збереглося. Село налічувало дві тисячі мешканців, наразі там живе всього кілька десятків людей", – каже директорка Музею вишиванки Леся Воронюк.
"Із нами зв’язалась вчителька цієї школи. Розказала, що музей вивезти не змогли, адже в школу прилетіла ракета, яка не розірвалася, тому цивільних туди не пускали, тільки військових. Наразі ця школа зруйнована, – розповіла пані Леся. – Село певний час було окуповане, проте коли наші військові звільняли його, натрапили на ці експонати. Один із них зняв відео і надіслав мені. Він запитав, чи воно цінне. Я сказала: "Звісно!" Ми на ці сорочки дуже чекали!"
У музеї школи зберігалися вишиванки, які датуються початком 20 століття. Є речі широкого вжитку, але є й цінні експонати слобожанської вишивки.
"Цим експонатом пишався б будь-який музей, адже це старовинний рушник, зроблений на домотканому полотні. Він добре збережений. Ще цінна мережка ручної роботи, яку колись робили господині. На рушнику – сотні швів, хірургічна робота", – говорить директорка музею.
Ще військові передали чоловічу вишиванку, якій близько ста років. Вона зроблена з дуже щільного матеріалу. Є й новіші речі, 50-х, 60-х років, проте це все одно історія, запевняє пані Леся.
Усі сорочки з Харківщини зроблені в мінімалістичному стилі, це дуже відрізняє їх від буковинських сорочок.
"Буковинська сорочка має інший крій, рукави, кольори та орнаменти. Наша сорочка дуже яскрава та барвиста, у них же більше простоти та мінімалізму", – запевняє Л. Воронюк.
Більшість експонатів зазнала ушкодження, проте чи потрібно їх реконструювати, директорка вагається.
"Те, що ці речі пережили цю війну, вже робить їх цінними", – пояснює пані Леся.
Наразі всі експонати фахівці музею описують та фотографують.
"Поки що вони будуть зберігатися в нас, але коли буде можливість, ми їх повернемо", – говорить Л. Воронюк.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
29-01-2023, 11:17
0
2 818