За тиждень після коляди, напередодні Нового Року за старим стилем, святкують Щедрий вечір. За християнським календарем — це день преподобної Маланії. В народній традиції обидва свята об'єдналися, тому і маємо Щедрий вечір або свято Меланки.
13 січня, у надвечір'я Нового року за старим стилем, відбуваються урочисті Богослужіння на закінчення Старого року. Як і на Святвечір, цього дня готують святкову Щедру вечерю.
Наддніпрянська Україна і Гуцульщина святкують Щедрий вечір, для галичан Щедрий Вечір — це вечір напередодні Водохреща.
На Щедрий вечір наші предки прикрашали дім та готували щедру вечерю, щоб у домі цілий рік, до наступного року, панували злагода й достаток. 13 січня самі ходили в гості і влаштовували гостини, співали щедрівки. Після вечері починали "водити козу", перевдягалися у казкових персонажів — козу, кота тощо та ходили по хатах щедрувати. Хлопці переодягалися в Маланку та ходили колядувати, водили й дівочу Маланку. Дівчата в цей вечір ворожили на судженого.
Що не можна було робити на Щедрий вечір 13 січня
Наші предки намагалися в цей день не згадувати число "тринадцять", щоб не накликати на себе неприємності.
У цей день не варто рахувати дрібні монети, кажуть, що підрахунок дрібних монет принесе сльози на весь рік.
Цього дня не можна давати грошей в борг навіть найближчим родичам, інакше весь рік будете ходити в боржниках.
На свято Маланки не можна сваритися і лаятися, в родині мають панувати мир і гармонія.
За святковий стіл не можна сідати в брудному одязі, адже тоді доля буде “не чистою”. На Щедрий вечір потрібно одягатися обов'язково у світлий одяг, це приверне удачу й добробут.
Цього дня не варто тримати злобу на інших людей, якщо з кимось посварилися, потрібно обов’язково помиритися. Помиріться з сусідами, якщо ви живете не в злагоді.
Під забороною була і будь-яка важка робота.
За давніми повір’ями, не можна було, щоб цього дня в помешканні залишалися старі речі.
Існувала також низка заборон щодо їжі. Наші пращури вірили, що цього дня краще не їсти м’ясо риби або птиці, оскільки вірили, що вони заберуть щастя та удачу з дому. А от м’ясо свині, навпаки, дозволяли, бо вірили, що тоді в родині та помешканні залишиться все хороше.
Гарною прикметою і запорукою всього хорошого в Новому році була і щедра зустріч колядників.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram