* Новини компанії
В цьому році дві українські команди вперше представляли нашу країну на європейському Фестивалі молодіжного підприємництва
Gen-E 2022. Мені пощастило бути в одній з цих команд, нести прапор України і відчувати на собі погляди тисяч ровесників з європейських країн, які приїхали у Таллінн.
А все почалось у квітні цього року, коли до нас в клас в Естонії, який складався з українських біженців, завітали представники
Junior Achievement. Вони запропонували нам взяти участь у програмі "Компанія" з розвитку підприємництва та фінансової грамотності. Ще нам сказали, що команди з кращими бізнес-проєктами представлятимуть Україну на європейському Форумі.
Для нас це було щось нове і незвичне, про що в перші місяці війни та вимушеного переїзду в іншу країну якось і не думалось. Однак, вирішили спробувати. Подумалось – ми молоді, креативні, завзяті, у нас все вийде.
Особисто для мене найбільшою мотивацією участі у цьому проєкті було побороти синдром уцілілої людини. Бо коли я покинув Україну, для мене було дуже важливо це якось компенсувати. А тут випадає така можливість реалізувати себе, свої ідеї, подивитися, чи можна на цьому заробити гроші, та й ще презентувати свою країну на європейській арені.
У нас було обмаль часу. До початку Форуму залишалося трохи більше двох місяців, а ми ще не створили компанію, не знали, що будемо створювати та як і кому це можна буде продавати.
Але нас це не зупиняло, а ще більше драйвило. Бували дні, коли нам вдавалося зробити більше, ніж у звичайному житті ми могли б зробити за тиждень. Лише у квітні ми створили учнівську міні-компанію, а на початку травня ми поїхали на свою першу ярмарку.
Як зараз пам’ятаю — наша перша ярмарка була за межами Таллінну, у невеликому селі. Ми хвилювались, бо не знали, як нас самих та наші льодяники з печивом сприйматимуть люди. Але за дві години ми продали все!
Втім, наш перший ярмарок був для нас не стільки способом заробітку, а радше маркетинговим дослідженням, аби зрозуміти ринок, звички покупців, наскільки це актуально. Тоді ми розповідали клієнтам не тільки про наявні продукти, а й про концепцію розвитку фірми, про розширення асортименту.
Наш знаменитий український борщ в банках був ще попереду, бо перехід до виготовлення більш складних страв потребував більше часу та отримання відповідних ліцензій. Багато відвідувачів питали у нас контакти, щоб відстежувати оновлення меню. Тож команда зрозуміла, що було обрано правильний шлях, а "практичне маркетингове дослідження" видалося дуже корисним.
Власне цей бізнес-проєкт зі створення міні-компанії з виготовлення та продажу українських продуктів харчування, головним з яких став український борщ, ми презентували європейському журі. А ще можемо пишатися тим, що нашим борщем цікавився Президент Естонії Алар Каріс, який відвідав на виставці наш стенд. А наша Даша Козуб з другої української команди подарувала пану Президенту свою картину в етностилі з надписом "Воля".
Звичайно, всього цього могло б і не бути в моєму житті, якби у наш клас, українських переселенців в Естонії на завітали викладачі з Junior Achievement, з якими ми разом створили свою першу учнівську міні-компанію і презентували наш бізнес-проєкт на європейському Форумі молодих підприємців.
Знаю що в цьому році курс "Компанія" стартував у Львівській та Чернівецькій областях. І хочу сказати усім його учасникам, що досвід нашої команди, члени якої познайомились лише під час навчання, свідчить, що на світі не має нічого неможливого, якщо ви дійсно цього хочете. Впевнений, що і у вас все вийде.
Нікіта Хмелевський, випускник курсу Junior Achievement Естонія, учасник української команди на європейському Форумі молодіжного підприємництва у Таллінні
Фото: Junior Achievement Ukraine
5-10-2022, 18:30
0
4 622