Війна триває, а українцям тим часом доведеться затягнути паски і сподіватися, що влада знайде спосіб підтримувати економіку країни у воєнних умовах.
Про те, як та скільки ще треба нам "протриматися", як буде далі розвиватися війна, molbuk.ua розмовляв із політологом із Чернівців Олексієм Кандюком.
"Треба максимально підтримати бізнес"
-Війна затягнеться, чи не так?
- Найімовірніше всього. Нам це треба розуміти, і не до кінця "вбити" нашу економіку. Європейські та американські гроші – це, звичайно, добре, але, зазвичай, у затяжній війні виграє той, у кого кращий тил. Тому треба різними способами рятувати те з економіки, що, принаймні, залишилося. На це у нашої влади є західні радники. Будемо сподіватися, вони порадять, як це зробити.
- Чи можливо за умов, коли РФ щодня бомбить ракетами навіть тилові міста, підтримувати економіку?
- Можливо. Тут головне, по-перше, самим цю економіку не добивати податками, перевірками та іншими речами, які абсолютно не потрібні у воєнний час.
По-друге, ми не можемо вплинути на кількість ракет, які по нас випускають. Та можемо намагатися рятувати свій тил, тому що саме він буде фінансувати надалі цю війну. Коли ми дійдемо до ситуації, що нам не буде чим стріляти чи ніде взяти грошей, це може стати для нас поразкою. Тому цього вкрай важливо не допустити. Сподіваюся, влада це розуміє.
- А все ж таки – яким чином це робити? Підтримувати бізнес? Заохочувати українців не виїжджати за кордон?
-Бізнес треба підтримувати. Виїзд же людей за кордон – питання дискусійне. Варто розуміти, що економіка західних областей багато в чому тримається на заробітчанських речах. Тож, передусім треба максимально зберегти тих, хто приносить кошти в країну. Зокрема, бізнес, який, крім того, що сплачує податки, ще й забезпечує робочі місця. Яких зараз не вистачає, зважаючи на те, що на значній частині території неможливо працювати через війну. Тому на тих територіях, де можливо, треба максимально підтримати бізнес.
"Звичного життя ближчим часом не буде"
- Що ж чекає українців далі? Треба "затягувати паски"?
-Звичного життя, яке було до війни, найближчим часом не буде, це точно. Чи буде в нас криза з продовольством – гадаю, що критичної проблеми з цим не повинно статися. Якщо розумно поводитися, то речі, які не матимемо змоги виробити чи виростити самі, зможемо замінювати аналогами з Європи.
Хоча в глобальному масштабі нестача продовольства вже наявна. І вона буде поглиблюватися. Але це такі ризики, на які Україна, чесно кажучи, впливає мінімально. Тобто як постачальник продовольства вона, звичайно, впливає. Але те, як мінімізувати ці ризики, це вже проблема світового масштабу.
У будь-якому випадку треба готуватися до того, що війна затягнеться. Наскільки, невідомо. Принаймні у Росії розрахунок на те, що вони будуть затягувати це надовго. Нам це невигідно. Але ми, що можемо, те робимо. Тож, паралельно з веденням війни має ставати сильнішою і наша держава. А країна зміцнюється завдяки злагодженим діям населення.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber |
22-07-2022, 16:45
0
1 551