В Україні з 1 жовтня 2022 року Міноборони розпочинає військовий облік жінок, чия спеціальність входить у затверджений перелік професій.
Як пояснила юристка "Юридичної сотні" Наталія Фещик в ефірі 24 каналу, український закон про військовий обов'язок і військову службу говорить, що в мирний час жінок до лав ЗСУ можуть взяти тільки в добровільному порядку.
Проте, якщо йде мова про воєнний стан, тоді українок можуть мобілізувати на рівні з чоловіками.
"На сьогодні в нас діє другий указ президента про мобілізацію, якщо не рахувати періоду довоєнного стану антитерористичної операції", – пояснила Фещик. - "Коли ми аналізуємо ці укази, там не йде мова про гендерне розмежування – жінок та чоловіків. Там вживається єдиний термін "військовозобовʼязані особи". Тобто де-юре і сьогодні жінки мали б бути мобілізованими".
За словами експертки, їй невідомо жодного випадку примусової мобілізації жінок. Тому сьогодні відбувається виключно добровільна мобілізація і контрактна служба військовослужбовців.
"Як це буде у наступному указі президента і як це буде після 1 жовтня, ми будемо бачити лише у наступних нормативно-правових актах", – зазначила експертка.
На її думку, за логікою та за ступенями підготовки нормативно-правових актів, навряд чи в указі президента України буде розмежування на жінок та чоловіків.
"Скоріш за все, знову буде вжито термін "військовозобовʼязані". Інше питання, як це буде працювати на практиці", - говорить юристка.
Зазначимо, через повномасштабне вторгнення Росії в Україну президент Володимир Зеленський оголосив 24 лютого загальну мобілізацію, під час якої можуть призвати до військової служби усіх військовозобов'язаних громадян 18−60 років.
З цього моменту кількість добровольців жіночої статі серед військовослужбовців збільшилась.
"З 24 лютого по сьогодні у нас мобілізовані близько 1000 жінок — це ті, що самі добровільно прийшли і заявили про бажання мобілізовуватись", — повідомляла заступниця Міністра оборони Ганна Маляр в етері телемарафону.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram