Буковина від початку війни прийняла понад 100 тисяч переселенців, із них Чернівці – 50 тисяч. Кожен хотів би мати якусь річ, яка б нагадувала йому про край, який прихистив. Більшість людей на питання, який сувенір купили б, зазвичай відповідає: "Магнітик". Тільки деякі говорять про буковинський посуд та вишиванку.
"Напевне, я б купила якийсь недорогий магнітик і поставила його на холодильник. Ну, або посуд із місцевим розписом купила б. Це була б мені згадка про Чернівці", – каже 46-річна пані Тетяна, переселенка із Харківщини.
Про буковинські сувеніри, ціни та попит на них, розвиток виробництва сувенірів кореспондент molbuk.ua поспілкувався із
власницею магазину "Буковинські сувеніри" Світланою МИХАЙЛИЧЕНКО."Переселенців приходить багато"Жінка розповідає, що попит на сувеніри не впав, адже їх на згадку купують переселенці, які повертаються додому, проте іноземних туристів з початком війни немає.
"Дуже багато було переселенців, але відвідувачів з інших країн взагалі немає. Були тільки деякі волонтери-іноземці на початку, а зараз немає нікого. Також заходили американці, яким я продала всі футболки із написом "Доброго вечора, ми з України". Я їм розповіла анекдот, який мені розповів мій онук із Гостомеля. Сидить Путін на унітазі. Стукають йому у двері.
– Кто там?
– Доброго вечора, ми з України
Коли розповіла це американцям, вони так сміялись. Купили всі футболки із цим надписом", – розповідає жінка.
З колоритного є буковинська мотанка та тайстраОкрім футболок, є книги про Чернівці та Буковину різними мовами, посуд та вишиванки з буковинським орнаментом. Вишиванки надає чернівецька майстриня Анна Кривобок. За словами пані Світлани, зараз вона менше вишиває сорочок, адже волонтерить – шиє для наших воїнів.
"З оригінального – є косівська кераміка. Це не Буковина – Франківщина, але розходиться вона дуже добре. Звичайну тарілку можна купити за 200 гривень. Також є мотанки. Я працюю з кожним майстром індивідуально. Всі мотанки в буковинському вбранні. Обгорточка, баюрочок, плахточка – все наше, буковинське. У мене є ляльки, які робили в Центральній Україні, і вони сильно відрізняються", – говорить Світлана
Також з колоритного в магазині можна купити буковинську тайстру, з якою гуцули ходили в гори.
"Ще до війни приходив хлопець із Нідерландів, який шукав щось етнічне, але щоб носити щодня. Я йому показала тайстру – він був у захваті і купив її", – розповідає жінка.
Не вистачає буковинських майстрівСвітлана Михайличенко скаржиться на те, що майстрів із Буковини мало, а також багато напрямків ще не освоєні. Проте відзначає деяких талановитих митців із Чернівців, як-от, художника Івана Лисанюка, який, крім картин, малює магніти. У салоні завжди є кераміка компанії "Лантан" Сергія Богопольського та Олексія Медіна. Роботи останнього виставлені в музеї України в Саскачевані (Канада).
"Мені дуже жаль, що з нашої області мало майстрів. У нас є прекрасний Вижницький коледж прикладного мистецтва. Він був одним із найкращих у Союзі. Звідти повиходили чудові майстри, але я не бачу їхніх робіт. Я не бачу робіт з буковинського дерева, кераміки, шкіри. В області мені немає з ким працювати. Де наші традиції? У нас робили прекрасне гутне скло. Сьогодні запитайте у селян – вони цього не знають. Хоча їхні дідусі це робили", – каже Світлана.
З початком війни з Росією жінка почала працювати із переселенками.
"Шопери та сумки в мене роблять переселенці. Я співпрацюю із п’ятьма жінками з Чернігова, Авдіївки, Києва, Харкова. Вони самі малюють та вишивають", – говорить Михайличенко.
Магазин "Буковинські сувеніри" запрошує охочий майстрів та аматорів до співпраці. Телефон для зв’язку: 050 618 99 12.
Ціни на сувеніри (грн)Футболки із патріотичними написами – 300-500
Буковинські мотанки – 150 - 500
Магнітики – від 15 до 100
Патріотичні сумки-шопери – 250-500
Буковинська тайстра – 700
Тарілка, косівська кераміка – 200- 2000
Вишиванки – 500-5000.
27-06-2022, 14:00
0
2 067