* На правах реклами
З нагоди Всесвітнього дня меланоми ми запитали, як відрізнити рак шкіри від родимки у практикуючого лікаря медичного центру "Базисмед", онколога-мамолога Олега Мудрака. У травні в Україні відзначають
"Всесвітній день меланоми" — агресивного різновиду раку, що швидко розповсюджується через лімфу та кров по тілу. Це видима на шкірі злоякісна пухлина, яку можна сплутати з родимкою. Ігнорування небезпечного утворення може призвести до смерті вже в перший рік після встановлення діагнозу.
Через несвоєчасну діагностику хворі дізнаються про свій стан надто пізно, коли вже вражені регіонарні лімфовузли або з'явилися метастази в легенях, печінці, мозку або кістках. Враження органів скорочує термін життя до півроку з моменту постановки діагнозу.
За даними Національного канцер-реєстру, розповсюдженість меланоми в Україні становить 8 випадків на 100 тисяч населення. Це узагальнена статистика, тому в статті розглянемо, кому першочергово варто
пройти профілактичну діагностику — дерматоскопію, а також, як розпізнати захворювання на початковій стадії.
Як відрізнити рак шкіри від родимки
Родимки (лат. невус) — вроджене або набуте доброякісне утворення на шкірі у вигляді пігментної плями. Їх колір — від тілесного до чорного, а поверхня може бути плоскою, бородавчастою або укритою волоссям. У нормальному стані невуси не кровоточать і не сверблять, їх форма та колір не змінюються, а саме утворення не свербить та не болить.
Меланома — видима злоякісна пухлина, що розвивається при злоякісній трансформації пігментних клітин меланоцитів, часто внаслідок переродження родимки. Щоб вчасно розпізнати перетворення та попередити онкологічне захворювання рекомендовано періодично робити дерматоскопію. У
“Базисмеді” процедура коштує 200 грн.
Коли варто звернутись до онколога:
- родимка стала асиметричною;
- краї утворення нечіткі, нерівні, наче рвані;
- змінилось або зникло забарвлення, з'явився блиск;
- утворення збільшується у розмірі, стало щільним;
- спостерігаєте динамічні зміни: з'явилася кірка, кровоточивість, свербіж, біль.
Оглядати родимки вдома потрібно саме за цим алгоритмом. Якщо хоча б одна з ознак переродження відповідає вашій ситуації, слід терміново звернутись до лікаря.
Хто в групі ризику раку шкіри
Фактори, що підвищують вірогідність появи меланоми:
- світла шкіра та русяве, світле або руде волосся;
- світло-сірі, зелені та блакитні очі;
- ластовиння на обличчі та тілі;
- сонячні опіки та надмірне перебування на сонці без SPF крему;
- велика кількість невусів (понад 50) на шкірі;
- родимки розміром понад 6 міліметрів;
- регулярний контакт з речовинами-канцерогенами;
- спадковість.
Слід зазначити, що процес переродження та розвитку раку шкіри може спровокувати механічне пошкодження родимки. Ось чому нам з дитинства кажуть обережніше ставитись до утворень на поверхні шкіри та без дозволу онколога самовільно не видаляти їх.
Як проходить дерматоскопія
Дерматоскопія — безболісна процедура для діагностики як доброякісних, так і злоякісних утворень на шкірі. Під час процедури лікар використовує оптичний прилад з вбудованим джерелом світла — дерматоскоп. Він дозволяє розглянути шкіру зі збільшенням до 10 разів. Для підвищення чіткості зображення на шкіру наносять спеціальний імерсійний гель.
Дерматолог оглядає епідерміс, його колір, дермо-епідермальні з'єднання і сосочковий шар дерми, фіксує зміни. Процедуру радять проводити раз на два роки, людям в групі ризику — раз на півроку.
Записатись на дерматоскопію без черги можна в медичному центрі "Базисмед" за посиланням:
https://bazismed.com/price/onkologАдреса: Рівненська, 5-А.
Гаряча лінія для запису: +38 (095) 226 02 02
Графік роботи: понеділок-п'ятниця 8:00 — 19:00, субота 8:00 — 15:00.Ліцензія на здійснення медичної практики наказ МОЗ України від 19.08.2019 р. №1830
1-06-2022, 15:53
0
4 740