RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Історія успіху | Історія успіху Допомога захисникам | Медична допомога для переселенців | Він+Вона | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео | » Новини читачів |


У сім’ї Василя й Тетяни Вудвудів із села Стрілецький Кут, що неподалік Чернівців, до Різдва як одного з найвеличніших свят у році готуються заздалегідь.

Одяг новий придбати, продукти заготувати, спекти хліб, калачі, завиванці, пляцки, тістечка, наробити м’ясних страв… Турбот вистачає і для чоловіків (господаря і двох синів – Дениса й Дмитра), і для дівчат (пані Тетяни та двох невісток – Діани й Анни). Кухонні справи лягають на жіночі плечі, йдеться в публікації "МБ".





"На пісні страви йде 10 кіло цибулі"


Особливим ритуалом є для пані Тетяни приготування дванадцяти страв на Святвечір.

– Відколи себе пам’ятаю, на Святу вечерю шостого січня моя бабуся, а згодом і мама готували дванадцять пісних страв. Неодмінно на столі були кутя й узвар, біб варений, борщ, голубці, риба, гриби, вареники з картоплею і квашеною тушкованою капустою, картопляний і бурячковий салати, – перелічує господиня. – І в кожну страву треба давати цибулю: кудись сиру, але здебільшого смажену. За цей час йде на страви понад десять кілограмів цибулі!



Пані Тетяна поділилася секретами кожної страви, яку готує на Святвечір. Наприклад, гриби вона готує по-особливому: використовує тільки лісові, переважно білі.

– Моя бабуся казала, що перші зібрані влітку гриби треба висушити і зберігати аж до початку наступного року, аби саме їх приготувати на Святу вечерю. Пам’ятаю той запах з дитинства, і він мені зовсім не змінився. Тепер із синами ходимо в ліс по гриби і також перші сушимо, – розповідає.

– Не уявляю стола на Святвечір і без вареного бобу. Чи був на нього врожай чи ні, але на мисочку завжди знаходимо. Чи не найулюбленішою стравою моїх дітей є риба. Для тушкування беру тільки коропів. Додаю багато цибулі, моркви, трохи домашнього томатного соку. Маємо свої помідори влітку, то сік обов’язково закриваємо. Рибу я ріжу на шматки, перекладаю шарами з овочами, заливаю соком і тушкую годин вісім-дев’ять, щоби всі кісточки перемліли.



"Завиванець – наче символ нашого життя"

Борщ пані Тетяна варить тільки з квасолею і червоним бурячком. Салати й вареники заправляє смаженою на олії цибулею. Та особливо хвилюється господині за випічку. Щоби хліб виріс, калачі пропеклися, завиванці не підгоріли.

– Колись я в бабусі запитувала, чи обов’язково випікати ще й завиванці. На що вона мені відповіла: "А як без них? То наше життя в минулому році. Як було воно добре й заможне, то треба класти багато начинки! Аби й наступного року таке солодке й багате життя було". За традицією, завиванці у нас печуть круглі, щоб не було видно, де він починається, а де завершується. Це наче символ вічного життя. А як начинку використовували мак, мед, горіхи, халву, – розповідає пані Тетяна і додає: – До речі, у переддень Різдва ніхто в хаті не мав права вимовити слово "мак". Ми так і не допиталися у бабусі, чому це було заборонено. Але цієї особливої звички і зараз дотримуємося (усміхається –авт.).

Особливим духовно важливим дійством напередодні Різдва є звичай рознести вечерю у пам’ять про покійних найближчих родичів.

– Складаємо у торбу всього потрохи і розносимо вечерю за поману тим людям, які знали наших покійних родичів і можуть помолитися за них. Зазвичай носять їжу самотнім сусідам або людям, родичі яких далеко, – каже пан Василь. – Це важливо – ділитися, дбати про інших. У такий спосіб ми і підтримуємо одні одних, і про духовність дбаємо.

Перед вечерею годують домашніх тварин

І готувати страви на Святвечір, і накривати на стіл допомагають пані Тетяні невістки. Господар у той час обходить з наїдками все домашнє господарство: перед тим, як самим споживати, треба нагодувати живність, яка є коло хати.

– На стіл накриваємо дружно. Обов’язково кладемо під скатертину сіно, а на чотири кути столу – по міцному зубцеві часнику і купюрі в чималу суму, аби здоров’я і гроші велися в хаті, – каже Тетяна Вудвуд. – У центрі кладемо один на один хліб, калач, завиванець зверху. Запалюємо свічку, промовляємо "Отче наш". Першим кутю куштує батько. Далі інші. Одягаємося на вечерю святково.




На розмову з нами уся родина Вудвудів (від найстаршого до наймолодшого, а є у пана Василя й пані Тетяни двоє прекрасних внучків – Володя і Владик) одягнулася у вишиванки.

–То все вишила наша мама Таня! У неї золоті руки. І готувати, і вишивати, і самодіяльність у селі популяризувати, а ще вона освіту кухаря здобуває зараз і на машині вчиться їздити! Маємо з кого брати приклад, – долучається до розмови невістка Аня. – Хочемо ці традиції і ми зберігати, щоби своїм дітям передавати. Бо ніколи так ті гриби не смакують, як на Різдво. Хлопці наші підростуть, то також будуть ходити колядувати. Тоді відчувається дух свята, піднесеність якась така панує в кожній хаті.

– Це правда! – підхоплює пані Тетяна. – На Різдво ми завжди очікуємо на дива. Але можна ж їх творити самим! Рідні люди живі-здорові, всі разом збираються за святковим столом, любов і молитва панують у хаті, лунає колядка – чи ж то не диво! Усім бажаємо відчувати отой неповторний дух Різдва, який об’єднує людей і змушує їх вірити тільки в найкраще!

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Редактор: Юлія Пацаранюк
6-01-2022, 18:28
Коментарів 0 Переглядів 6 499

Теги -
• Новини партнерів
iPhone 14 Pro Max ціна в Одесі, Україна
ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

15-річна дівчина передала хлопцям на передову вже три автомобілі та різну техніку


Заплатила втричі дорожче. Блог Аліни Книжник
Ця історія вкотре доводить, настільки важливо бути уважним і все перевіряти
Нові «сторожові вежі» для України. Блог Ярослава Волощука
Важко не помітити, що останнім часом значно зросла ефективність протиповітряної та протиракетної оборони ЗСУ.
ВІДЕО Переглянути все відео

15-річна дівчина передала хлопцям на передову вже три автомобілі та різну техніку

Отримайте найкращі послуги з будівництва СЕС - звертайтеся до "ДімТек"!

Звітний концерт зразкової вокальної студії "Шарм"(19.05.2023р.).

Якщо у вашій дитині ховається справжній артист, ви мрієте вийти за рамки домашніх концертів, хочете розвинути талант свого чада і показати його всьому світу – приходьте у зразкову вокальну студію "Шарм"! С

Наскільки розвинена ця сфера в Україні, як мали би бути обладнані такі машини і що важливо під час транспортування хворих, нам розповів засновник компанії Ambulance-Express Віктор Оманчуковський.

Будь-яка автономна каналізація – це сучасна альтернатива примітивним вигрібним ямам – септики і біосептики з одно- і двоетапним принципом очищення, – пояснюють у компанії BUROVIK.

Стрімко здобуває авторитет компанія KIT, яка релокувалася на Чернівеччину з Харківщини, де зарекомендувала себе однією із кращих.
Де і як провести дитячий випускний у Чернівцях?*

Вартість квитка з дитини: 595 грн у будні, 675 грн – у вихідні.

Замовити піцу можна на сайті https://prontopizza.ua/chernivtsi/, в додатку або за номером: +380504770029, +380673770029.
• Теги