RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |


У сім’ї Василя й Тетяни Вудвудів із села Стрілецький Кут, що неподалік Чернівців, до Різдва як одного з найвеличніших свят у році готуються заздалегідь.

Одяг новий придбати, продукти заготувати, спекти хліб, калачі, завиванці, пляцки, тістечка, наробити м’ясних страв… Турбот вистачає і для чоловіків (господаря і двох синів – Дениса й Дмитра), і для дівчат (пані Тетяни та двох невісток – Діани й Анни). Кухонні справи лягають на жіночі плечі, йдеться в публікації "МБ".





"На пісні страви йде 10 кіло цибулі"


Особливим ритуалом є для пані Тетяни приготування дванадцяти страв на Святвечір.

– Відколи себе пам’ятаю, на Святу вечерю шостого січня моя бабуся, а згодом і мама готували дванадцять пісних страв. Неодмінно на столі були кутя й узвар, біб варений, борщ, голубці, риба, гриби, вареники з картоплею і квашеною тушкованою капустою, картопляний і бурячковий салати, – перелічує господиня. – І в кожну страву треба давати цибулю: кудись сиру, але здебільшого смажену. За цей час йде на страви понад десять кілограмів цибулі!



Пані Тетяна поділилася секретами кожної страви, яку готує на Святвечір. Наприклад, гриби вона готує по-особливому: використовує тільки лісові, переважно білі.

– Моя бабуся казала, що перші зібрані влітку гриби треба висушити і зберігати аж до початку наступного року, аби саме їх приготувати на Святу вечерю. Пам’ятаю той запах з дитинства, і він мені зовсім не змінився. Тепер із синами ходимо в ліс по гриби і також перші сушимо, – розповідає.

– Не уявляю стола на Святвечір і без вареного бобу. Чи був на нього врожай чи ні, але на мисочку завжди знаходимо. Чи не найулюбленішою стравою моїх дітей є риба. Для тушкування беру тільки коропів. Додаю багато цибулі, моркви, трохи домашнього томатного соку. Маємо свої помідори влітку, то сік обов’язково закриваємо. Рибу я ріжу на шматки, перекладаю шарами з овочами, заливаю соком і тушкую годин вісім-дев’ять, щоби всі кісточки перемліли.



"Завиванець – наче символ нашого життя"

Борщ пані Тетяна варить тільки з квасолею і червоним бурячком. Салати й вареники заправляє смаженою на олії цибулею. Та особливо хвилюється господині за випічку. Щоби хліб виріс, калачі пропеклися, завиванці не підгоріли.

– Колись я в бабусі запитувала, чи обов’язково випікати ще й завиванці. На що вона мені відповіла: "А як без них? То наше життя в минулому році. Як було воно добре й заможне, то треба класти багато начинки! Аби й наступного року таке солодке й багате життя було". За традицією, завиванці у нас печуть круглі, щоб не було видно, де він починається, а де завершується. Це наче символ вічного життя. А як начинку використовували мак, мед, горіхи, халву, – розповідає пані Тетяна і додає: – До речі, у переддень Різдва ніхто в хаті не мав права вимовити слово "мак". Ми так і не допиталися у бабусі, чому це було заборонено. Але цієї особливої звички і зараз дотримуємося (усміхається –авт.).

Особливим духовно важливим дійством напередодні Різдва є звичай рознести вечерю у пам’ять про покійних найближчих родичів.

– Складаємо у торбу всього потрохи і розносимо вечерю за поману тим людям, які знали наших покійних родичів і можуть помолитися за них. Зазвичай носять їжу самотнім сусідам або людям, родичі яких далеко, – каже пан Василь. – Це важливо – ділитися, дбати про інших. У такий спосіб ми і підтримуємо одні одних, і про духовність дбаємо.

Перед вечерею годують домашніх тварин

І готувати страви на Святвечір, і накривати на стіл допомагають пані Тетяні невістки. Господар у той час обходить з наїдками все домашнє господарство: перед тим, як самим споживати, треба нагодувати живність, яка є коло хати.

– На стіл накриваємо дружно. Обов’язково кладемо під скатертину сіно, а на чотири кути столу – по міцному зубцеві часнику і купюрі в чималу суму, аби здоров’я і гроші велися в хаті, – каже Тетяна Вудвуд. – У центрі кладемо один на один хліб, калач, завиванець зверху. Запалюємо свічку, промовляємо "Отче наш". Першим кутю куштує батько. Далі інші. Одягаємося на вечерю святково.




На розмову з нами уся родина Вудвудів (від найстаршого до наймолодшого, а є у пана Василя й пані Тетяни двоє прекрасних внучків – Володя і Владик) одягнулася у вишиванки.

–То все вишила наша мама Таня! У неї золоті руки. І готувати, і вишивати, і самодіяльність у селі популяризувати, а ще вона освіту кухаря здобуває зараз і на машині вчиться їздити! Маємо з кого брати приклад, – долучається до розмови невістка Аня. – Хочемо ці традиції і ми зберігати, щоби своїм дітям передавати. Бо ніколи так ті гриби не смакують, як на Різдво. Хлопці наші підростуть, то також будуть ходити колядувати. Тоді відчувається дух свята, піднесеність якась така панує в кожній хаті.

– Це правда! – підхоплює пані Тетяна. – На Різдво ми завжди очікуємо на дива. Але можна ж їх творити самим! Рідні люди живі-здорові, всі разом збираються за святковим столом, любов і молитва панують у хаті, лунає колядка – чи ж то не диво! Усім бажаємо відчувати отой неповторний дух Різдва, який об’єднує людей і змушує їх вірити тільки в найкраще!

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Редактор: Юлія Пацаранюк
6-01-2022, 18:28
Коментарів 0 Переглядів 8 012



Внаслідок аварії кермувальник загинув на місці події, а пасажир отримав травми

Внаслідок аварії загинули 17-річна дівчина та 30-річний чоловік
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.