Різдво Христове 2021 року християни західного обряду святкують в суботу, 25 грудня. Тому українці матимуть на Різдво аж три вихідні дні — 25, 26 і 27 грудня. А Святвечір за Григоріанським календарем припадає на 24 грудня. Це також останній день посту, тому вся сім’я збирається за святковим столом. ТСН.ua розповідає, якою буде погода 25 грудня, яка історія Різдва Христового у римо-католиків і які традиції існують.
Різдво 25 грудня: історія виникненняРіздво Христове святкують на честь народження в місті Вифлеємі Божого Сина у Діви Марії.
В рік, коли народився Ісус Христос, імператор Римської імперії (а саме її частиною була Іудея) Август видав наказ провести перепис населення. Всі жителі Іудеї повинні були вирушити до міста, де народилися. Марія (майбутня Богоматір) і її чоловік Йосип пішли в Вифлеєм. Саме під час подорожі і почалися пологи. Щоб народити дитину, Марія сховалася в печері, де ховали від негоди худобу. Так і народився Ісус.
За легендою, в момент народження в небі запалала Вифлеємська зірка. Вона вказувала шлях волхвам, які несли новонародженому Христу дари. Вони були першими, хто побачив Сина Божого.
Вперше про святкування Різдва Христового християнами західного обряду згадується в VI столітті.
Традиції на Різдво 2021: що потрібно знати про святоЗа чотири тижні до Різдва Христового західного обряду (римо-католицького) починають святкувати особливий період, який носить назву Адвент. Це Різдвяний піст, коли потрібно не лише відмовитися від м’ясних страв, але й проводити весь вільний час в роздумах про пришестя Ісуса Христа. Напередодні свята, 24 грудня, святкують Святвечір. Що приготувати на Різдво 2021? Страви повинні бути пісними. Обов’язкова умова — наявність на столі відварених зерен пшениці або ячменю з медом. Закінчується піст на Різдво з появою першої зірки.
Різдво Христове завжди супроводжується трьома Різдвяними богослужіннями — на честь Божої Матері, Бога-Отця і християнських душ. В храмах оформляються вертепи, де відтворюється сценка народження Христа в печері. До фігурки немовляти обов’язково додають Діву Марію, Йосипа, ягнят, пастухів.
Що потрібно знати про святкування Різдва Христового у християн західного обряду / pixabay.com
Традиційно римо-католики проводять Різдво 2021 в родинному колі. Чи можна колядувати на Різдво 25 грудня? Католики, як і християни східного обряду у всі різдвяні дні колядують, а також віншують (вітають один одного зі святом). Але колядки не дуже популярні.
Цього дня прийнято дарувати один одному подарунки, а зранку на дітей вже чекають сюрпризи, заховані у шкарпетках. Не забувають і про тих родичів, які знаходяться далеко від дому. Їм традиційно відправляють вітання на Різдво.
Що не можна і що дозволено робити на Різдво Христове 25 грудня: народні прикметиІснує кілька цікавих повір’їв, які пов’язані з заборонами на святкування католицького Різдва:
- в святкові дні заборонялося займатися рукоділлям;
- категорично не дозволялося ходити на полювання, бо мисливець стане жертвою звіра або замерзне;
- на Різдво Христове заборонялося сідати в старому і чорному одязі до святкового столу, бо інакше наступний рік буде вкрай невдалим.
В переддень католицького Різдва було прийнято прибирати в хаті і надворі. До Святвечора обов’язково готували пісну вечерю. Стіл накривали білою скатертиною, яка була символом священності і чистоти. Посередині ставили запалену свічку і тарілку з облатками (тоненький шматочок тіста, яке ламають на стільки частин, скільки гостей за столом). Роздавав усім облатки голова родини, промовляючи: “Вибач, якщо я перед тобою завинив. Дай Боже за рік діждати”. Тільки після цього починався Святвечір.
Вранці, 25 грудня, на католицьке Різдво Христове всі люди обов’язково йшли на Богослужіння. А діти з нетерпінням чекали вечора, щоб співати колядки на Різдво Христове, ходячи від хати до хати. До торбинок їм клали не лише гроші, а й смаколики, яблука, цукерки або горішки. А ось як співають коляду на Різдво в Україні:
На Різдво Христове існували й народні прикмети:Якщо 25 грудня на вулиці тепло — чекайте ранньої весну;
В переддень Різдва замітає снігом — рано з’являться листочки на деревах;
На свято дуже холодно — до рясного урожаю;
На Різдво Христове йде сніг — рік вдасться.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
25-12-2021, 08:40
0
1 052