Підлітковий вік став "раннім": з 9-11 років до 15-17. У цей період у дітей відбувається глобальна перебудова організму, фізіологічні і психологічні вікові зміни. Те, що батькам видається дрібницею, для тинейджерів може стати справжньою катастрофою. Байдужість з боку дорослих, небажання вислухати, відсутність підтримки та несправедливі покарання можуть призвести до тривожних розладів, депресій та залежностей. Краще зрозуміти поведінку підлітків, вчасно помітити проблеми і знайти шляхи для їхнього вирішення допоможуть фахівці з м. Чернівців психолог вищої категорії, методист Наталя ОНУФРІЄВА і керівник центру реабілітації та соціальної адаптації "Ренесанс" Павло МИРОНЮК.
Чому ваша дитина стала закритою і грубою?
– Підлітковий вік – це період становлення якісно нових взаємин з дорослими. Конфлікти виникають, коли ініціатором корегування стосунків з дорослими виступає підліток, а дорослі з усіх сил цьому опираються, – зазначає психолог вищої категорії, методист Наталя ОНУФРІЄВА. – Це трапляється тому, що для підлітка батьки вже не є авторитетом. Центральне місце у них займає спілкування з однолітками і намагання завоювати своє місце серед інших. У цьому віці діти вимагають визнання своєї самостійності, рівності з дорослими, довіри і поваги до власної особистості. Вони самі хочуть вирішувати: коли, де, з ким їм гуляти, коли вчити уроки, як одягатись, що робити та ін. Особливо це стосується старшого підліткового віку (13-17 років).
Наталя ОНУФРІЄВА, психолог вищої категорії, методист
Як розпізнати проблему?
– Якщо ваша дитина стала закритою або грубою, не бийте одразу на сполох, а поспостерігайте, – радить Наталя ОНУФРІЄВА. – Зазвичай це стандартна поведінка для підлітка. Але як же батькам своєчасно зрозуміти, що у підлітка не просто відбуваються зміни, пов’язані з дорослішанням, а у нього з’явилися серйозні проблеми?
Про наявність проблем у дитини можуть свідчити такі ознаки:
- перепади настрою, різкі і мало пояснювані; - ворожість, прагнення відмежуватись від батьків; - дратівливість, агресія; - зміни харчової поведінки; - дивні зустрічі і "справи", підозрілі знайомі; - зникнення з будинку грошей і речей; - безсоння, сонливість вдень; - різке зниження успішності; - падіння фізичної активності; - втрата інтересу до звичайних або нових занять.
Серед серйозних підліткових проблем – буллінг, баффінг, різні форми залежностей – від інтернету до алкоголю і наркотиків, втеча до віртуального світу. На жаль, це вже небезпечні симптоми, а не перші ознаки проблем, яким можна запобігти.
Як вирішити проблему?
Дуже важливо, щоб батьки, коли самостійно не вдається знайти правильне рішення, своєчасно звернулись по допомогу до спеціаліста-психолога. Фахівець надасть консультацію з приводу дитячо-батьківських відносин у підлітковий період або ж проведе корекційно-розвиткову роботу з підлітком.
Як зрозуміти, що дитина вживає наркотики?
– Будь-яка залежність – це хвороба з нав’язливим характером, яка рецидивує і прогресує. Якщо вона вже сформувалася, то буде тільки розвиватися, – говорить Павло МИРОНЮК, керівник центру реабілітації та соціальної адаптації "Ренесанс".
Як розпізнати проблему?
– Захоплення дитини наркотиками можна розпізнати за зовнішніми проявами і за виглядом зіниць, які можуть бути або дуже розширеними, або дуже звуженими. Також це можна помітити за мовленням, поведінкою, залежно від виду наркотика. Адже одні з них уповільнюють мовлення, а від інших дитина стає дуже активною, – пояснює Павло МИРОНЮК. – Зрозуміти, що у дитини є наркозалежність батьки можуть і за змінами у її поведінці, коли у підлітка різко змінюються інтереси, пропадають інтереси у спортивному розвитку, з’являється агресія у стосунках з рідними і вчителями, він починає надмірно захоплюватися комп’ютерними іграми, перестає вчитися, починає більше часу проводити на вулиці з друзями.
У наш час вік юнаків і дівчат, які пробують наркотики, значно помолодшав. Зараз діти у 5-7-х класах уже цікавляться наркотичними речовинами, яких є дуже багато видів.
Як вирішити проблему?
– Можна самостійно спробувати дізнатися, чи пробувала дитина наркотичні речовини, – рекомендує Павло МИРОНЮК. – Якщо є недовіра з боку підлітка, батьки можуть скористатися експрес-тестами на виявлення наркотиків, які визначають 5-10 видів наркотичних речовин. Та все ж таки, якщо ви запідозрили, що ваша дитина дивно поводиться, зверніться за консультацією до фахівців у сфері наркології. Це можуть бути наркологічні центри або центри реабілітації, які пропонують у вигляді психологічної корекції професійну допомогу лікарів нарколога, психолога, психотерапевта, психіатра. Родичі наркозалежних можуть відвідати курси "Як змотивувати залежного на реабілітацію" та безкоштовні групи для батьків наркозалежних людей.
– Щоб у вашого підлітка не виникало причин спробувати наркотики, алкоголь чи ще щось подібне, потрібно налагодити з ним довірливі стосунки, максимально активно брати участь у житті дитини, допомагати їй у навчанні, спортивних захопленнях, більше спілкуватися, бути своїй дитині другом. Завдяки відкритому спілкуванню і довірі, якщо навіть дитина стикнеться з проблемою залежностей, вона у першу чергу звернеться по допомогу до батьків.
Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.
22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".
В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.