Із січня в Чернівцях створили два міжшкільні осередки, де діти вивчають предмет "Захист України". Кореспондент "МБ" побував в одному з таких осередків – Чернівецькому філософсько-правовому ліцеї № 2.
Купили макети зброї, протигази
"Навчання за новою модульною програмою "Захисту України" в пілотному режимі розпочалося в другому семестрі цього навчального року. На базі ліцею створено відповідний осередок. Упродовж одного навчального дня в нас навчаються учні одного або двох інших навчальних закладів Чернівців, залежно від кількості учнів у 10 та 11 класах. Загалом щодня в нас заповнені шість класів по 25-30 учнів", – розповідає директор Чернівецького філософського-правового ліцею № 2 Андрій СІГІТОВ.
Війна вплинула й на освіту, тому тепер, за словами пана Андрія, підхід до викладання цього предмету змінився.
"Якщо раніше школярі "Захист України" вивчали півтори-дві години на тиждень, то тепер раз на місяць приходитимуть на заняття на весь день. У нас зосередиться вся необхідна матеріально-технічна база – від габаритних макетів зброї до макетів мін, гранат. Закупили протигази, загальновійськові захисні комплекти. Також є два тири: один – для стрільби з пневматичної зброї, інший – електронний. У планах – придбання класу навчання пілотування дронів і страйкбольного обладнання, щоб діти могли навчатися у дворі, імітуючи бойові дії", – каже А. Сігітов.
Директор зазначає, що в навчальній програмі відбулося чимало змін.
"Зведено до мінімуму вивчення статутів. Натомість увагу зосереджено на вивчення основ нацбезпеки та міжнародного гуманітарного права. Також з’явився новий розділ – "Сучасні технології", під час якого вивчають управління дронами. Зовсім змінився підхід до вивчення медичної підготовки: вона спрямована на медицину катастроф. Це робота з макетами ран, дефібриляторами, серцево-легенева реанімація. Для цього є відповідне обладнання. Зосереджуємося на практичних навичках, які можуть врятувати життя. Раніше на "Захисті України" діти могли щонайбільше зібрати та розібрати автомат Калашникова і, можливо, постріляти в тирі, решта була теорія. Тепер же багато практики", – говорить пан Андрій.
Під навчальний осередок у школі відвели цілий поверх.
"Поки що там триває ремонт. Думаю, за місяць-півтора ми його завершимо. Наразі діти займаються у звичайних аудиторіях", – запевняє директор.
"Навесні будуть практичні заняття"
Пан Андрій проводить в аудиторію, де відбуваються заняття. Лунає дзвінок – і заходить клас із 20 учнів. Діти вивчають військове озброєння та стрілецьку підготовку. Викладач розпочинає із базових речей. Перед аудиторією на двох партах лежать два автомати Калашникова. Це найпоширеніша зброя в нашому війську, тож її треба знати, зазначає вчитель.
Трохи далі розкладені макети іншої зброї, серед яких є модифікований кулемет Калашникова, пневматична зброя, якою учні стрілятимуть у тирі під час занять, макети гранат, снарядів тощо.
"Навесні будуть практичні заняття, наближені до польових умов, з керуванням дронами, тактичною підготовкою. Суть цієї програми – дати дітям базові знання з військової справи та навчити їх захищати себе й інших", – каже А. Сігітов.
На цей навчальний рік, за словами директора, ліцею виділили 5,7 мільйона гривень. Гроші частково надасть держава, а частково – місцева влада. Ліцей ще планує купити комплекс пілотування дронів, який коштує близько мільйона гривень.
"Уже закупили інтерактивний тир за 860 тисяч гривень, – провадить пан Андрій. – Закупимо також два-три комп’ютери для викладачів і п’ятнадцять – для учнів, щоб вони навчалися керувати дроном. До такого комплексу входять інтерактивні окуляри та самі дрони, якими після моделювання польотів на комп’ютерах діти будуть літати".
Програму "Захисту України" виконуватимуть і дівчата. За кожний модуль вчитель виставляє оцінку, а підсумкова випливатиме з оцінок за кожен модуль, які вивчатимуться в цьому півріччі.
Пан Андрій також каже, що навчатимуть діток колишні військові.
"Зібрали професійних викладачів, чи не половина з яких є учасниками бойових дій і ветеранами війни. Вони мають досвід", – говорить А. Сігітов.
Заступник директора Микола ЯЧМІЛЬ – колишній військовий, служив ще до повномасштабного вторгнення. Після вторгнення служив у 107 окремій бригаді тероборони та Академії сухопутних військ. Нещодавно звільнився з армії, адже йому виповнилося 60 років. Тепер, як і до повномасштабної війни, працює викладачем.
"У нас створюють всі умови для якісного та ефективного вивчення "Захисту України". Мені ця робота подобається. Розумію, наскільки вона важлива в такий час. На початку повномасштабного вторгнення чимало людей, які приходили у військо із цивільного життя, не вміли користуватися зброєю, не мали уявлення, що таке ЗСУ тощо. Дуже радий, що держава почала впроваджувати й фінансувати такі зміни. На сьогодні маємо гарний пневматичний тир, необхідну кількість зброї та обладнання для занять", – каже М. Ячміль.
Пан Микола каже, що учні після вивчення цієї дисципліни вмітимуть поводитися зі зброєю, розбирати та збирати її, вести вогонь зі стрілецької зброї, надавати домедичну допомогу.
"Це великий плюс для школярів, які в майбутньому хочуть пов’язати себе зі службою у війську. Діти зацікавлені, вони серйозно ставляться до навчання, їм подобається і озброєння, і тактична медицина", – запевняє колишній військовий.
Учениця десятого класу Анна прийшла на заняття вперше. Проте запевняє, що уроки цікаві й абсолютно відрізняються від тих, що були раніше.
"Поки що все цікаве, адже нове. Я, наприклад, ніколи не бачила автомата. Розуміємо, що в такий час варто знати основи медицини і вміти поводитися зі зброєю", – говорить дівчина.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram