Сьогодні, 27 січня, 80 років з дня визволення найбільшого з гітлерівських концтаборів, "Аушвіц". У Чернівцях десятки місцевих жителів зібралися біля меморіалу, щоб вшанувати пам’ять жертв Голокосту.
Про це повідомляє кореспондентка molbuk.ua.
Щорічний траурний мітинг-реквієм з нагоди Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту відбувся біля меморіального комплексу, що на розі вулиць Сагайдачного та Шолом-Алейхема.
"Щороку ми збираємося біля цього меморіалу, щоб вшанувати пам'ять загиблих під час Голокосту. У цей день у синагозі я читаю молитву за шістьма мільйонами загиблих, в тому числі й за членами моєї родини. Щоразу, коли ми стоїмо на цьому священному для кожного чернівецького єврея місці, я запитую себе: "Чи може це повторитися знову?" І на жаль, не можу твердо відповісти "Ні", тому що у світі зростає рівень антисемітизму.
Також дуже багато аналогій з Другою світовою війною. Але мене дивує одне: нацисти вбивали людей, тому що вважали їх своїми ворогами. Росіяни вбивають людей, яких називають братнім народом", – каже Шапса Авербух, представник Єврейської громади у Чернівцях.
Що відомо про Голокост у Чернівцях
У матеріалах державного архіву Чернівецької області йдеться, що 3 липня 1941 року наказом командира 8-ї румунської піхотної дивізії Георге Аврамеску було проголошено встановлення окупаційного режиму на території Чернівецької області.
В документах архівного фонду Директорату адміністративних справ Губернаторства провінції Буковина зберігається наказ представника Іоана Антонеску, голови адміністрації Буковини Александру Ріошану від 30 липня 1941 року щодо введення обмежень та встановлення правил поведінки для осіб єврейської національності.
В газеті "Bucovina" від 16 жовтня 1941 року з'явилося повідомлення про те, що в суботу 11 жовтня в Чернівцях було сформоване тимчасове гетто, куди переселені всі євреї з верхньої та центральної частини міста в район довкола кладовища, залізничної станції, а також вулиць єврейського району. Від решти міста гетто обнесене дошками, вдень і вночі контролювалося. Вихід євреїв з цього був заборонений, вхід або вихід інших осіб, що змушені були проходити через територію гетто, дозволявся лише на підставі посвідчення особи.
Так, при чисельності 150 тисяч євреїв, яка налічувалась в Чернівецькій області – 100 тисяч було знищено.
Також ми писали: У чернівецьке гетто зігнали 50 тисяч євреїв з усього міста
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram