У рамках проєкту "Окупована спадщина", майстри з різних регіонів України відновили 12 строїв із тимчасово окупованих територій. Авторка ідеї буковинка Леся Воронюк, також відома як засновниця Дня вишиванки.
Про це пише molbuk.ua.
"Проєкт "Окупована спадщина" – це великий дослідницько-реконструкторський проєкт. Мета якого відтворити 12 строїв із тимчасово окупованих територій. Це Луганщина, Донеччина, Харківщина, Запоріжжя, Херсон та Крим", – розповідає Леся Воронюк.
Вчора в Києві відбулася перша велика публічна презентація традиційних строїв у дипломатичній академії. Як зазначає авторка, місце було обрано не випадково.
"Ми в першу чергу створювали це для іноземних партнерів, які допомагають нашій країні. Для того, аби ми мали фактичний доказ, що тимчасово окуповані Росією території – українські етнічні землі.Саме традиції та культура це беззаперечно доводять, бо ми дивимося на ці строї та розуміємо, що там живуть українці", – пояснює пані Леся.
Перший етап роботи над проєктом був дослідницький.
Громадська організація "Всесвітній день вишиванки" спільно із Центром фольклору та етнографії Київського національного університету Т. Шевченка проводили дослідницьку роботу в різних музеях, а також державних і приватних колекціях. Команда намагалася віднайшли ті деталі одягу, які найкраще відображають самобутність кожного регіону.
"В одному з музеїв ми віднайшли красиву керсетку, в іншій колекції – сорочку відповідного регіону… Так і збирали зразки. Посортували їх, а потім вже замовляли сучасні репліки цих речей у майстрів-реконструкторів. Кожен регіон України має свої особливості, які не можна сплутати. До прикладу не можливо сплутати буковинський стрій із київським чи полтавським.
І це важливо, бо свідчить про багатство української культури. Воно є для нас джерелом освіти, мудрості, натхнення, а також відповіді на питання хто ми й за що боремося", – пояснює Леся Воронюк.
Леся Воронюк
Також пані Леся додає, що одяг східного регіону кардинально відрізняється від буковинського.
"Там зовсім інший стрій вишитих сорочок. По-іншому виглядають керсетки, спідниці, вінки та намиста", – зазначає вона.
Над проєктом працювало 25 майстрів. З Буковини була долучена – Олена Ясінська.
"Ми відбирали найкращих майстрів з усієї України. Важливо, що кримськотатарський стрій відтворювала кримськотатарська майстриня Ельміра Катакі. Звичайно, це могли зробити й інші майстри, відшивши за зразком, але все одно, щоб річ виглядала органічно, її мають створювати майстри, які в цій культурі народилися, виросли й сформувалися", – додає Леся Воронюк.
Експонування строїв розписане вже на пів року по різних музеях. Та авторка каже – на День Вишиванки його обов’язково привезуть і до Чернівців.
Фото: ФБ-сторінка ГО "Всесвітній день вишиванки"
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram