Мережу "підірвала" легенда про підземну воду під Чернівцями

Новини Чернівців / Життя
13 786
0
Мережу "підірвала" легенда про підземну воду під Чернівцями

Мережу Facebook "підірвала" фейкова новина про підземні русла річки Гуль, яка протікає під будинками і вулицями Чернівців.

Відповідну новину в мережі поширив Володимир Антонюк, пише molbuk.ua

Автор легенди повідомляє про те, що доктор історичних наук, професор кафедри водогону і водовідведення ЧНУ Георгій Вовтушанський розповів про історію існуючих в Чернівцях джерел водопостачання.

"Загальновідомим є той факт, що під містом Чернівці протікає велика і повноводна річка. Звичайно, не така як Ніл в Африці, але порівняна з Дніпром Науковому світу ця річка відома під назвою Гуль. До початку будівництва при совєтах водогону "Дністер-Чернівці" місто повністю забезпечувало себе водою із водозаборів, що розташовувались в центральній частині міста і брали воду саме з цієї річки. Наприклад, "Турецька криниця", яка була нещодавно відновлена, забезпечувала чистою питною водою з часів Османської імперії, може і сьогодні напувати живою прохолодою містян. Річка, несе свої бурхливі води протікає під містом і в деяких підвалах міста в центральній частині навіть можна почути, як вода шумить. Найближче до поверхні вона підходить в районі перехрестя вулиці Доброго та Ольги Кобилянської", - пише Антонюк.

Водночас автор повідомляє про те, що у відновлених підвалах одного з ресторанів у центрі міста тихими вечорами добре чути потужний гуркіт - начебто, то несе свої води підземна Гуль.

"За часів Австро-Угорщини у 1888 році в місті розпочалось будівництво міського водогону і каналізації. Перші свердловини до підземної річки забурили в Ленківцях і Рогізні. Аналіз якості води проводили спеціалісти з Франції, Німеччини та з Чехії. Проби підтвердили високу якість води. Бургомістр А. Кохановський і депутат австрійського парламенту від Буковини, адвокат Й. Ротт добилися у Відні під гарантію крайового сейму кредиту на 1,5 млн. фл. в Австрійському кредитно-земельному банку під 7% річних", - повідомляється у новині.

"За угодою, фірма "Румпель і Ніклас" мала побудувати в Рогізні котельню і машинне відділення для водогону, прокласти 6 км магістрального водогону до водонапірної башти на Альтгассе (нині вул. Л. Українки) і 2 км водопровідної мережі в місті, облаштувати через кожні 90-100 м колодязі для гідрантів і 29 водопровідних колонок на вулицях міста. Роботи почали у серпні 1894 рок. Магістрат домовився з віденською фірмою "Румпель і Ніклас", що вона за 337 тис. фл. прокладе водогін, а друга віденська фірма "Піттл Браузветтер" за 303 тис. фл. прокладе каналізацію", - пише автор фейку.

"Водопровідні труби загальною довжиною 10 км було доставлено з Вітковіц. У самих будинках прокладали труби свинцеві або всередині покриті оловом. Роботи виконували доставлені з австрійських володінь у Північній Італії італійські робітники", - розповідає В. Антонюк.

"Перший водогін в будинках проклали в будинку на вул.Панській, 5, де зараз "Панська гуральня" і лише після того як для населення у школах провелася велика роз’яснювальна робота про те, як користуватися водопровідною мережею та каналізацією водогін почали вбудовувати в інші будинки і новобудови. Плата за воду з 27 листопада 1898 року була встановлена на рівні 4% від рівня квартплати, а за каналізацію – 4,5 крейцера за 1 кв. м площі. Не платили за воду державні установи і громадські туалети", - повідомив автор легенди.

Новина настільки вразила користувачів соцмережі, що її продовжують масово поширювати у Facebook. Крім того, публікацію вже продублювали у блогах видання "Корреспондент".

Мережу "підірвала" легенда про підземну воду під Чернівцями
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм