Чернівецький Калинівський ринок 19 червня відзначає 25-річчя існування. Продавці і працівники ринку пригадують, як починалося становлення і розвиток міського торгового комплексу "Калинівський ринок". Керівництво ж комунального підприємства говорить про перспективу.
"Починали з польських жуйок"Власник салону весільних тканин та аксесуарів Роман Меленко почав торгувати на ринку ще далекого 1991 року. Колишній будівельник каже, що тоді роботи за спеціальністю не було і він виріши зайнятись комерцією.
– Починали торгувати польськими товарами – жуйками, цукерками, водою. Потім пішла Туреччина – кофтинки, светри, джинси, – пригадує підприємець. – Приносили з собою дерев’яні столики і з них торгували. Хтось із розкладайок продавав, а хтось просто на землі розкладав товар. Пізніше уже з’явилися "жабки". Перші кілька років нашими покупцями були прості люди з міста, які щось купували для власних потреб. Уже десь в середині 1990-х на ринок почали приїжджати гуртовики з інших міст і навіть з інших країн. Були покупці з Узбекистану, Казахстану, Туркменистану, Росії, Білорусії, Румунії, Польщі. Зараз уже іноземці майже не купують нічого. Ще з Румунії інколи заїжджають.
"Найважче було після повені"За 25 років роботи ринку найбільше підприємцям згадується повінь 2008 року.
– Із найяскравіших моментів роботи на цьому ринку на думку приходить лише одне – повінь, – продовжує далі Роман Меленко. – Тоді я ще не сильно постраждав. У нашому салоні було десь півметра води і болота. Рулони з тканинами, які були на землі довелось викинути. Те, що встигли підняти на другий поверх, те і врятували. Тоді багато людей сильно постраждало – ніхто не вірив, що вода підніметься так високо.
Торговці кажуть, що нині на ринку дуже мало залишилось тих, хто починав торгувати ще з часів його створення.
"Хтось виїхав за кордон, хтось став крупним бізнесменом у місті, а хтось просто покинув комерцію і чимось іншим зайнявся", – кажуть підприємці.
Коли створювався ринок, його обслуговуючий персонал складався із 70 осіб. Зараз – майже 500. Керівництво планує відзначити співробітників, які від самого початку працюють на ринку. Одним із перших працівників ринку був колишній водій, а нині контролер-касир Василь Балан.
– Як створювався ринок? Спочатку тут була велика купа гравію (сміється – авт.) Потім поступово почали розбудовуватися, – каже чоловік. – Тих, хто починав зі мною працювати, майже нікого не залишилось тут. За цей час усяке було. Найважче нам було після повені. І вдень, і вночі допомагали ліквідовувати наслідки.
За 25 років на ринку змінилося п’ять керівників.
"Не можу сказати, що під чиїмось керівництвом було краще, а під чиїмось гірше. Мені здається, що кожен із них намагався зробити так, щоб ринок розвивався. І ставлення до працівників було приблизно однакове. Ми ж робили і робимо спільну справу", – каже контролер-касир.
Думка керівництваНайближча перспектива – автостанція Ігор Маслянчук, в. о. генерального директора ринку:
– Зараз надто важкий час, щоб говорити про райдужні перспективи. На сьогодні основне завдання втримати підприємство, колектив і підприємців, які зараз працюють. Великі сподівання маємо на автостанцію, яку хочемо збудувати. Нині чекаємо рішення міськвиконкому і одразу приступаємо до будівництва. Думаю, автостанція дозволить пожвавити торгівлю у восьмому секторі і на майданчику килимових виробів. Також автостанція "розвантажить" вулицю Калинівську від надмірної кількості автомобілів.
Крім того, плануємо збудувати ще дві трансформаторні підстанції, щоб забезпечити електропостачанням всіх бажаючих і стати повністю електрично незалежними від сусідів – "Добробут". До кінця вересня плануємо запустити трансформатори у роботу.
Незабаром запустимо новий сайт з інтерактивною мапою. Підприємці будуть там розміщати свої пропозиції для покупців. Крім того, спростимо процедуру оформлення різних документів. Їх можна буде оформити через Інтернет. Це пришвидшить роботу підприємця і зробить більш відкритою адміністрацію ринку.
19-06-2015, 10:27
0
3 553