У Чернівецькій області - найвищий в Україні рівень тіньової зайнятості населення, який удвічі більший за середній по країні.
За даними Державної служби статистики, тіньовою зайнятістю охоплено понад 50% усього працездатного населення України. Як пише в статті на
DT.UA Василь Худицький, щоб вижити в сучасних умовах господарювання, значна частина населення України вимушена шукати додаткові джерела заробітку, якими нерідко стають доходи від неформальної зайнятості.
По суті, зазначає кандидат економічних наук, асистентка кафедри міжнародної економіки Інституту підприємництва та перспективних технологій Національного університету "Львівська політехніка" Ірини Ангелко, — це прояв механізму саморегуляції економіки, вимушена форма адаптації населення до сформованої соціально-економічної ситуації, а для багатьох верств населення — ще й спосіб мобільності.
Характерні ознаки цього сектора — незареєстрованість, нестабільність, негарантованість трудових відносин, відсутність належного управління, яке б забезпечувало узгодженість різних видів неформальної діяльності в системі поділу праці, ризикованість, часто випадковість діяльності, недекларованість та нестабільність доходів, відсутність соціального захисту. Неформальна працевлаштування має свої регіональні особливості. Найменше населення у неформальному секторі економіки виявлено у східних областях, зокрема в Луганській (22,4%), Харківській (14,4%), Дніпропетровській (12,1%), Донецькій (12,4%), а також у Севастополі (8,4%) та Києві (4,1%) (Збірник "Економічна активність населення України 2014").
Натомість упродовж 2008—2013 рр. найвищий показник фіксується в Чернівецькій області, де він удвічі більший (у межах 50—58%), ніж середній по країні. Значні масштаби поширення неформальної зайнятості характерні насамперед для західних та північних областей, що зумовлено аграрним сектором економіки. Ще одна причина такого стану речей — бажання малого і середнього бізнесу, та чого гріха таїти — й самих працівників, заощадити на виплатах до бюджетів усіх рівнів та Пенсійного фонду.
Але правда й те, що бізнесу дедалі менше є що запропонувати новим працівникам. "Центри зайнятості — своєрідний термометр реального сектора економіки України, — каже екс-депутат ВР України, голова підкомітету з питань заробітної плати, індексації і компенсації грошових доходів населення та колективно-договірного регулювання соціально-трудових відносин Комітету з питань соціальної політики та праці (2006 р.) Володимир В'язівський. — Чим більше людей вивільняється, тим гірший стан економіки держави. Сьогодні термометр показує — "хлопці, ми приїхали". У нас нікуди влаштовувати людей на роботу".
14-06-2015, 11:50
0
1 689