Алея з 50 катальп зацвіла на проспекті Незалежності. П’янкий аромат кетягів білих квітів, схожих на свічки, розноситься на десятки метрів. Дерева цвістимуть 20-25 днів.
– Катальпи посадили тоді, коли закладали Проспект – у середині 1970-х , – розповіла інженер із садово-паркового господарства міського тресту зеленого господарства Алла ХОМУТОВСЬКА. – Ця алея – унікальна, тому дерева необхідно берегти. Коли будували піцерію "Маріо", пересадили дві катальпи і дві сосни, але вони не прижилися. Гадаю, таких експериментів більше не треба робити. У міських умовах це дерево може прожити до ста років, у парках – ще довше. У Чернівцях катальпа росте також біля резерву провідників на вулиці Гагаріна. Декілька років тому посадили майже 400 дерев уздовж вулиці Комунальників. Ростуть катальпи і в дендропарку школи № 28.
Саджанці катальпи розводимо у розсаднику тресту. Продаємо їх недорого: триметрове деревце коштує 60 гривень, а висотою 2,5 метра – 36 гривень, – каже пані Алла. – Виростити їх можна і в домашніх умовах з насіння катальпи, яке має форму довгих стручків. Найкраще це робити восени, коли насіння дозріє. А саджанці потрібно висаджувати у березні-квітні. За великі серцеподібні листки катальпи ще називають "слоновими вухами". Вони ростуть у Японії, Китаї, Вест-Індії та Північній Америці. Хоча ці екзоти досить добре прижилися в наших кліматичних умовах. Дерево дуже швидко росте і на п’ятому році вже починає цвісти. Однак катальпи на проспекті потерпають від великої загазованості та небажаного для них сусідства із ялинами. Шкодить їм також сіль, якою взимку посипають тротуари.
Довідка
Катальпа – рід рослин сімейства бегонієвих. Це красиве дерево виростає до 16 метрів у висоту. Великі, схожі на дзвіночки квіти, зовні білі, а всередині – рожеві. Плід – видовжена (до 40 сантиметрів) коробочка, товщиною в палець. Екзотичні стручки висять на гілках майже всю зиму, надаючи дереву оригінального вигляду.