У Чернівцях створюють реабілітаційний центр для військовослужбовців. Цим займаються винятково медики, волонтери та небайдужі люди. Держава нічим не допомагає.
- Днями ми отримали з міністерства лист про необхідність медико-психологічної реабілітації, тож, можливо, держава знайде якісь ресурси. Та це станеться можливо десь восени. Тому поки що надія лише на благодійників, - каже головний лікар психлікарні Анжела ЛЕВИЦЬКА. - Нині ми вже маємо серйозну проблему. Та нині спостерігаємо лише "квіточки". Далі буде значно складніше.
- Ніхто не знає, як і чим може обернутися для наших бійців посттравматичний стрес, як він проявиться у майбутньому, як трансформується з віком людини. Наразі важко прогнозувати, якими бійці будуть приходити звідти. Ми зараз вивчаємо досвід реабілітації військових після "гарячих" точок. Були Чечня, Абхазія, Афганістан. Та найбільш конструктивний досвід реабілітації військових мають США після в’єтнамської війни та Ізраїль, який досі воює.
На Чернівці звернула увагу й Міжнародна асоціація підтримки України. Вона має зв’язок із європейськими благодійниками. Представник благодійної організації приїхала вкотре до Чернівців. Цього разу, щоб оглянути стан психлікарні, де створюють реабілітаційний центр. У нашій психіатричній лікарні, як і в багатьох інших лікувальних закладах такого профілю, медичне обладнання 20-30-річної давності, забезпечення іноді не оновлювалося ще з 1950-1960-х років (на фото).
Сьогодні питання соціально-психологічної адаптації та реабілітації військових є дуже нагальним, чекати, доки держава про це згадає, не можна. Щоправда, тішить, що наші лікарі – професіонали, мають чималий досвід. Та цього мало, вкрай необхідне матеріальне медичне забезпечення, сучасне діагностичне обладнання.
– Насправді наша психіатрична допомога з боку держави дуже скупа. Таке враження, що держава взагалі про це не думає, – кажуть волонтерки Людмила ДЕМКО та Лілія КАРАСЬОВА, які допомагають створити цей центр для військовослужбовців. – Тому ми звернулися до небайдужих чернівчан та підприємств по допомогу. Підприємствам надіслали листи, чимало вже відгукнулися, інші обіцяють допомогти.
– Нам потрібно все: стільці, столи, ліжка, одяг, канцтовари, медикаменти, діагностичне обладнання. Вже відгукнулося багато фірм. На сьогодні для майбутнього центру підприємства виготовили і надали меблі, постіль, матраци, канцелярські товари. Зокрема допомогу вже надали Сторожинецький лісгосп, Сторожинецький меблевий комбінат, меблі "Марина", "Розмай", "Машзавод", "Домотек", "Світ матраців", – перераховує волонтер Людмила Федорівна. – Щоб центр розпочав роботу, якийсь мінімум маємо, але бракує ще багато чого. Зокрема потрібні кошти для забезпечення медичної частини майбутнього центру.
Увага!
Допоможіть волонтерам та медикам створити реабілітаційний центр.
Звертайтеся за номерами телефонів: 050 916 07 30, 097 556 32 70.
фото Василя Салиги
9-04-2015, 13:06
0
2 275