У Чернівцях біля Свято-Духівського собору стоїть пам’ятник митрополиту Євгену Гакману. Особливий він тим, що з’явився завдяки Віктору Януковичу й на основі монумента прикріплено табличку, де вказано прізвища спонсорів. У переліку – Янукович та низка місцевих регіоналів.
Пам’ятник відкрили в березні 2006 року. Кошти на спорудження пам’ятника, крім Януковича, пожертвували керівники місцевої організації Партії регіонів Микола Романюк, Василь Ватаманюк, Франц Федорович та Іван Семенюк. Втілили задум у життя скульптор Микола Мірошниченко та архітектор Віктор Кільчицький, а також відомий меценат-будівельник Георгій Березовський. Бронзову скульптуру вилили на Львівській скульптурно-керамічній фабриці. Фігура має висоту майже п’ять метрів та важить до п’яти тонн.
Нагадаємо, Віктор Янукович ніколи не займався бізнесом, працював на держслужбі або був народним депутатом, але постійно жертвував значні суми на благодійність.
Незважаючи на негативну оцінку самого президента-втікача, чернівчани не хочуть "воювати" зі згадкою про нього.
– Порушувати питання про сам пам’ятник митрополиту Гакману вважаю недоречним, він має бути, – каже архітектор Наталія ХІЛЬКО. – Що ж стосується таблички з прізвищами – треба запитати громадськість. Звичайно, важливо, хто саме давав гроші на спорудження, але обговорення швидше викличе збурення – як із зіркою Ані Лорак. У європейських країнах поширена практика, коли на будівлях, окремих їхніх елементах чи навіть лавочках написано, хто їх встановив. Тож я особисто вважаю, що табличку знімати не варто. Мене, наприклад, більше дратує рожевий колір самого собору, який не є автентичним.
– Митрополит Гакман заслужив на пам’ятник, а прізвище Януковича викликає лише негативні емоції, – вважає громадський активіст Павло КОЛЯДИНСЬКИЙ. – Однак відомо, що і він, і Фірташ, й інші значні суми жертвували на церкви та благодійність. Я проводжу екскурсії, коли згадую про це, то люди кажуть: "Ну, хоч щось добре зробили". Думаю, що спроба зняти цю табличку може бути сприйнята як "наїзд" на церкву. Загалом я вважаю, що УПЦ МП сьогодні діє заодно з Путіним, але з приводу пам’ятника Гакману конфлікт створювати не потрібно, табличку з прізвищами краще залишити.
- Вважаю, що кожен пам’ятник має стояти таким, яким його встановили, подобається це комусь чи ні, – переконаний Ігор БУРКУТ, історик і політолог. – Що з того, що Янукович? Якщо справді він давав гроші – хай буде. Інша річ, якби це був пам’ятник самому Януковичу. Тож хай напис залишається. Сам пам’ятник оцінювати не буду, образ митрополита – це справа скульптора. До речі, Гакман не мав жодного стосунку ні до російської, ні до української церков.
ДовідкаМитрополит Євгеній (Євфимій Васильович Гакман) (1793-1873) – уродженець села Васловівці (нині Заставніського району). Єпископ Буковинський, з січня 1873 року – перший митрополит Буковини і Далмації. Займався громадською діяльністю, у 1861-1864 роках очолював Буковинський крайовий сейм. У 1864 році освятив Свято-Духівський кафедральний собор. Був одним з ініціаторів відкриття у Чернівцях університету та спорудження нової резиденції.
6-03-2015, 10:11
0
3 391