Чернівчанам, які вимушені працювати надворі, зараз непереливки. Вуличні термометри фіксують 15-20 градусів морозу, та ще й вітер на стихає.
Традиційно у такі морозні дні минулими роками працівники на ринках, кондуктори у нетеплих тролейбусах, кіоскерки та інші вуличні працівники грілися хто як міг: теплими напоями, іноді із зігрівальними ста грамами, радіаторами та веселими підтанцьовуваннями.
Цього року веселощів не помітно. Немає у вуличних працівників також і ста грамів та електричних радіаторів. Вимушені просто перетерпіти зміну і контролери, яким не пощастило чергувати у тролейбусах з несправним опаленням.
Кіоскерка Марія Іванівна півтори року продає періодику. Каже, що зараз під ногами у неї стоїть електрообігрівач, але він мало допомагає – в металевому вагончику холодно як на вулиці. Сама ж працює у шубі та шапці. Рукавиці знімає, коли потрібно продати газету чи журнал.
- У кіоску дуже холодно. Від морозу навіть касовий апарат відключається. Іноді видати чек не можу, бо він висне від холоду. Що ж, техніка не витримує, а людина все витримає, - сумно каже жінка.
На продуктовому ринку, що на вулиці Удонова майже порожньо, не видно ані покупців ані продавців. Щоправда, як тільки надходить людина, нізвідки з’являється власник товару. Про продукти можна з ним хіба що поговорити, бо всі прилавки накриті. Побачити вдається лише ті харчі, які від морозу не псуються. Усі інші – на складі. На вітринах хіба що коробки та упаковки від них.
- На складі є все – морква, буряк, картопля, яблука, цитрусові, продукти у скляній тарі, майонези, кетчупи – все, що може зіпсуватися від морозу. А тут залишилися олія, напівфабрикати, печиво, крупи, - продавець В’ячеслав показує на прилавок свого робочого місця.
- Як ви грієтеся, маєте радіатор чи інший електрообігрівач? – запитуємо.
- Нічого такого. Просто добре вдягнений, іноді теплого чаю вип’ю, - каже чоловік. – Я вже звик до холоду.
Звикли до холоду і продавці м’яса – у павільйоні зберігається помітний мінус, бо м’ясо замерзає. Жінки-продавці у шапках, шубах, тілогрійках. Кажуть, вдягнені як цибуля. Та головне – ноги тримати у теплі. Жінка показує – на ногах унти з товстою підошвою з цигейки та ще й на два розміри більші, щоб дві пари шкарпеток влізло.
Продавці на ринках розповіли, що сьогодні як минулими зимами, вже не можуть собі дозволити грітися кавою з коньяком та потужними електроприборами. Бо дорого.
Незважаючи на екстремальні умови роботи та порожні ринки підприємцям все одно доведеться заплатити за оренду робочого місця 600 гривень, плюс 250 – за місце на складі, плюс окремо за електрику, а ще всі податки сплатити та й санітарний висновок на товар потрібно.
8-01-2015, 17:19
0
2 701