Естрадний одяг у народному буковинському стилі, який протягом десятиліть заворожує своєю красою... У краєзнавчому музеї Чернівців відкрили виставку, присвячену 65-літтю видатної художниці-модельєра Алли Дутківської.
... Барвиста спідниця з гуцульським орнаментом з колекції "Черешневий гай", пошита для Софії Ротару; вишукана сукня, вкрита народною вишивкою; зелений кептарик з червоною оздобою... Саме Алла Дутківська першою взяла за основу народний одяг з буковинськими мотивами і започаткувала сценічні, стилізовані естрадні костюми. У цих костюмах виступали артисти "Смерічки" та багато видатних артистів. Для Софії Ротару були спроектовані костюми під назвами "Червона рута", "Черешневий гай", "Концертні сукні". Відтак на виставці можна побачити частину цих та інших колекцій.
- Виставка - унікальна, адже той світ естрадного сценічного моделювання уже відійшов у минуле, - зауважує упорядниця виставки, заслужений працівник культури Євдокія Гаврищук. - Навіть нині, коли молодь бачить старі записи, перепитує: "А в чому, у чому там Софія одягнена?" Так відкривають для себе світ Алли Дутківської. Такі мотиви, як в одязі Алли Борисівної, не побачиш ніде. На жаль, сучасні дизайнери спрощують народну тематику. А в одязі Дутківської живе Буковина та наша пісня! Незбагненно, як можна було додуматися до такої краси? Алла була неповторна!
Одяг на виставці частково представлений з колекції краєзнавчого музею, частину надала для виставки Лідія Ротару, частину - Дарина Яремчук. Допомагав працювати над виставкою чоловік художниці, видатний Левко Дутківський. Окрім одягу, можна побачити унікальні старі фотографії, афіші, документи. Не дивно, що усі охочі побачити виставку заледве вмістилися у залі.
Завітала на виставку і учасниця першого складу "Смерічки" Марія Наголюк.
- Алла Борисівна - це для мене виняткова жінка, - зауважує пані Марія. - Вона завжди була присутня на наших репетиціях, придивлялася до кожного, вивчала наш характер і лише потім шила одяг. Алла довго вирішувала, як нам одягатися, радила, яку зачіску зробити. Співати у її костюмах було дивовижно! Як сьогодні пам’ятаю оті коротенькі кептарики з буковинськими бумбончиками... Це було щось небачене, дивовижне, надзвичайно красиве. Так уміла лишень Алла Дутківська!
- На виставці відчувається епоха гарних людей, про яких потрібно нагадувати, - наголошує старший науковий співробітник Чернівецького краєзнавчого музею Оксана Дребіт. - Кожен костюм - неповторний. Нині є багато людей, які працюють у національній творчості, у національному колориті, але у Алли Дутківської відчувається неповторне усвідомлення буковинського костюму.
20-11-2014, 15:54
0
4 016