Рішенням про зниження норм споживання Уряд позбавив споживачів стимулів до заощадження газу та встановлення приладів його обліку – лічильників. Окрім того, дане нововведення поставило споживачів природного газу фактично в нерівні умови щодо оплати за отриману послугу з газопостачання, повідомляє прес-служба ПАТ "Чернівцігаз".
З 1 жовтня поточного року в Україні почали діяти нові норми споживання природного газу для споживачів, в оселях яких не встановлені лічильники газу. Нові норми введені Постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 "Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування". Згідно даної постанови обсяги газу, за які буде сплачувати споживач, знижені в середньому в 1,5 рази. Своє рішення Уряд мотивував необхідністю економії природного газу та ліквідації тіньової
схеми отримання надприбутків газопостачальними компаніями.
Однак експертний аналіз прийнятої постанови свідчить, що наслідки її впровадження, на жаль, будуть мати протилежний ефект, а за різницю між реально спожитим газом і тими обсягами, які будуть сплачуватись у відповідності до нових норм споживання, комусь доведеться таки платити.
По-перше, зменшення норм споживання не означає реального зменшення обсягу газу, який використовується споживачем, а лише зменшення нарахувань за газ. Адже газопостачальні компанії не мають технічної можливості постачати газ споживачу у чітко визначеному обсязі, якій відповідав би затвердженим Урядом нормам споживання. Відтак, зменшення споживання блакитного палива відбудеться тільки на папері. Адже цілком зрозуміло, що менше палити газу споживачі, які не мають лічильника не стануть, але платитимуть вони значно менше. Крім того, таке рішення Уряду позбавляє таких споживачів стимулів до
економії енергоресурсу. Адже вони, фактично, отримують можливість безлімітного споживання за зниженою в 1,5 рази ціною.
По-друге, прийнята Постанова жодним чином не сприяє впровадженню комерційного обліку природного газу, що використовується населенням для побутових потреб. Іншими словами, вона позбавляє споживачів стимулів встановлювати лічильники для забезпечення обліку газу. Адже завдяки умовам, які створив Уряд, такі споживачі використовують газ без обліку, без обмежень та за суттєво нижчу платню ніж та,що була раніше.
"Уряд вирішив підкорегувати показники споживання газу за рахунок газопостачальних компаній. В цих діях є різні мотиви, але точно не досягнення прозорості. Якщо би Уряд прагнув прозорості, він би не маніпулював нормами споживання, а прискорив програму встановлення лічильників у житловому фонді. Це єдиний спосіб прозорого обліку газу, а
відтак і прозорих розрахунків за цей вид енергоресурсу" - зазначив Голова правління ПАТ "Чернівцігаз" Віктор Горда.
Прикро й те, що введення в дію даної постанови, поставило споживачів газу в нерівні умови щодо оплати за отриману послугу з газопостачання. Адже, якщо через прийняте Урядом рішення споживачі, які не мають лічильників отримуватимуть суттєво менші рахунки на оплату за газ, чому тоді такі зміни не торкнулися тих, в кого лічильник встановлений?
Додаткова інформація: Річна різниця між фіксованими обсягами газу, що використовувались у відповідності до норм споживання до 1 жовтня 2014 року та нововстановленими нормами по Чернівецькій області складає 6,9 млн. куб. м. Станом на 1 жовтня 2014 року в Чернівецькій області 31,5 тис. домогосподарств використовують природний газ без лічильників. Середня вартість встановлення лічильника складає 1450 грн.