
В останні роки у лісах Чернівецької області спостерігається масове всихання ялинових насаджень. На думку вчених, це сталося внаслідок забруднення атмосфери і оточуючого середовища радіонуклідами від наслідків аварії в Чорнобилі. Враховуючи актуальне значення вивчення і боротьби з кореневою гниллю та кореневою губкою в поєднанні з дослідженням радіаційного стану дерев і навколишнього середовища, зональний міжвідомчий науково-дослідний відділ НАНУ при Вижницькій держлабораторії ветмедицини на чолі з кандидатом наук Василем Гриценком та національний природний парк “Вижницький” уклали угоду про співпрацю.
За словами науковця, опорний пункт НАНУ сприятиме забезпеченню парку вуглеамонійними солями ( ВАС), регуляторами росту рослин ( РРР) та іншими препаратами на їх основі, портативними дозиметрами для визначення гамафону. Також за допомогою гідробурів вноситимуть в грунт розчини з препаратами. А ще здійснюватимуть радіологічні та інші дослідження на цезій-137 та відбиратимуть зразки для дослідження на стронцій в лабораторії Інституту ядерних досліджень НАНУ.
Парк зобов’язався здійснювати вивчення впливу ВАС, РРР та інших препаратів як в умовах розсадника, так і в лісовому масиві на ріст і розвиток рослин, укріплення живців, схожість насіння, приживлення саджанців. Якщо експеримент вдасться, то цей досвід застосують в інших областях з метою ліквідації всихання смерекових лісів.
(Василь Гринюк).