Сім крупних інвестиційних компаній працюють нині на земельному ринку Буковини. Як повідомив Микола Олексюк, начальник управління агропромислового розвитку ОДА, вони обробляють майже 70 тисяч гектарів земельних угідь, уклавши відповідні угоди з 49 тисячами пайовиків. Засівають зернові культури на 24,3 га, що становить 60 відсотків від усього зернового клину області. Урожайність сягнула 39,2 центнерів з гектара. А ще займаються тваринництвом: утримують майже 6000 голів великої рогатої худоби. Протягом року сільським громадам вони надали 1,5 мільйона гривень спонсорської допомоги. А ще планують вкласти чимало інвестицій в розвиток сільського виробництва на Буковині. Приміром, “АМГ- агрохолдинг” будує у Подвір’ївці Новоселицького району молочний комплекс на 300 голів ВРХ, а “Сварог” – фруктосховища на Сокирянщині. А ось фірма “Мрія” планує вкласти 500 мільйонів гривень у тваринництво, будівництво зерноелеватора, вирощування, зберігання і переробку картоплі. Саме про це йшлося сьогодні на зустрічі голови ОДА Михайла Папієва з найбільшими сільгоспвиробниками області.
- На жаль, чимало агроформувань не дбають про добробут буковинців, приїдуть, посіють, зберуть врожай і поїдуть, - констатував керівник області. – Живуть за принципом дикого капіталізму. Наприклад, роками висівають одні й ті ж культури, виснажуючи землю. Не дбають вони і про працевлаштування селян. Зокрема, агрофірма “Мрія” з Тернопільщини, яка вже п’ять років орендує у нас 16 тисяч гектарів землі, задіює для цього всього 53 мешканців краю. Має вона й інвестиційний план на перспективу, однак де будуватиме свої об’єкти, невідомо. Тобто “Мрія” використовує нашу область як сировинний придаток. Немає й соціальної відповідальності агробізнесу. Скажімо, на Буковині досі немає комбікормового заводу, ніхто не займається утилізацією відходів. Потрібні конкретні інвестиції, а не слова. Тому з такими агрофірмами нам не по дорозі.
- Проблема виснажування земель є загальноукраїнською проблемою, - каже Володимир Нікорич, доцент кафедри грунтознавства факультету біології, екології та біотехнології ЧНУ імені Ю. Федьковича. – Деградація земель відбувається через недотримання агротехніки, використання тих добрив, які є, а не тих, які потрібні, нема щорічних коригувань лабораторних аналізів грунтів та низки інших причин. Також культивується посадка тих культур, які дають максимально швидкий прибуток, ігноруючи при цьому науково обгрунтовані сівозміни. В кінцевому результаті це призведе до ще більшої втрати родючості грунтів і їх хімізації.
Дехто з присутніх сільгоспвиробників висловив сумнів з приводу того, що на кожні тисячу гектарів землі треба мати 300 голів ВРХ. Мовляв, рентабельність тваринництва рівняється нулю, панують низькі ціни на молоко. А ще немає рівності на ринку землі. Бо влада захищає пайовиків, адже це її виборчий електорат. Приміром, “АМГ-холдинг” поскаржився на те, що міськмолзавод заборгував фірмі півтора мільйона гривень й навряд чи борг буде повернуто. Зустріч завершилася підписанням меморандуму про співпрацю між ОДА та сільгоспвиробниками. (Василь Гринюк).
11-09-2012, 15:36
0
1 900