У Чернівецькій області різко зросла кількість хворих на кір. Показники перевищують норму майже у сім разів. Зараз область по захворюваності на другому місці в Україні, на першому — Закарпаття.
Про це molbuk.ua розповів завідувач епідвідділу Чернівецького обласного центру профілактики та контролю хвороб Юрій Падурару.
Загалом цього року на кір захворіло майже сто людей. До цього впродовж останніх трьох років фіксували поодинокі випадки. Якщо у травні цього року було двоє хворих на кір, то у грудні вже 39. Епідеміологи вважають, що кількість хворих зростатиме й далі.
"Різке збільшення хворих пов’язане із сезонним зростанням інфекційних хвороб, які передаються повітряно-крапельним шляхом у цей холодний період року. Зараз несприятлива епідемічна ситуація, тому і реєструють спалахи кору. Причина – недостатня кількість щеплених", – каже Юрій Падурару.
Протягом листопада-грудня захворіла на кір 31 особа: 15 дітей до 5 років і 13 дітей понад 5 років. Також захворіли троє дорослих. 17 хворих – із Чернівців, інші – з Чернівецького та Дністровського районів. Серед захворілих 70 % не були щеплені проти кору або отримали лише одну дозу вакцини.
Швидкість зростання кількості хворих залежить від обсягів профілактичних щеплень проти кору – як планових, так і контактним особам.
"Зважаючи на ситуацію, батьки дітей, які пропустили планові щеплення, мали б позачергово зробити їх. Планово треба робити щеплення від кору у 12 місяців та у 6 років. Якщо пропустили у цей вік, то варто це зробити за направленням сімейного лікаря", – радить Юрій Падурару.
Востаннє спалах кору був у 2017-2020 роках. За цей період захворіло понад шість тисяч людей. У 2017 році за рік було 290 хворих, у 2018 році – майже 3300, у 2019 році – 2800, у 2020 – 59 осіб.
"Прогноз захворюваності на кір несприятливий. Буде подальше зростання захворюваності. Та все ж сподіваємося, що не буде така кількість хворих, як під час минулого спалаху. Зараз активні вакцинації, лікарі ведуть профілактичну роботу, а батьки більш свідомо до цього підходять", – вважає Юрій Падурару.
ДовідкаКір — небезпечне дуже заразне вірусне захворювання, що швидко поширюється. Дев’ять із 10 людей, з якими контактувала інфікована особа, теж захворіють, якщо вони не були щеплені. Вірус кору поширюється під час кашлю та чхання, тісних особистих контактів.
Першою ознакою кору зазвичай є значне підвищення температури. Можуть виникати нежить, кашель, почервоніння очей і сльозотеча, а також дрібні білі плями на внутрішній поверхні щік. За кілька днів з’являється висипання — спочатку, як правило, на обличчі та верхній частині шиї. Приблизно через три дні висип розповсюджується по всьому тілу, на руках і ногах. Він тримається 5–6 днів і потім зникає.
Кір може мати серйозні наслідки, особливо у дітей віком до п’яти років. Серед ускладнень кору: отит, бронхіт, пневмонія, діарея, енцефаліт. Ця недуга може призвести навіть до смерті.
4-01-2025, 19:42
0
2 312