Мая СандуНа президентських виборах другого туру у сусідній Молдові перемогу здобула чинна президентка Мая Санду з "Партії дія та солідарність". Що це означає для України – читайте далі.
Читайте також: Що сталося в Молдові? Молдовський журналіст ексклюзивно для "МБ" - про вибори та референдум
У другий тур виборів пройшли Мая Санду та Олександр Стояногло, якого підтримувала проросійська Партія соціалістів. Проєвропейську Санду підтримало 55,33 % виборців, тоді як Стояногло здобув 44,67 % підтримки.
Олександр Стояногло"Мене велика кількість голосів, які набрав Стояногло, не здивувала, оскільки він отримав голоси всіх московських кандидатів першого туру. Однак деяким регіонам вдалося збалансувати ситуацію і "змити з себе гріхи" першого туру, коли вони проголосували проти референдуму за європейський вибір. Усвідомлення того, що регіональні, місцеві, національні інвестиції та розвиток приходять тільки з Румунії та Європейського Союзу, а не з Росії, сказало своє слово. Добре, що люди це зрозуміли. В Унгенах (
місто на кордоні з Румунією – авт.) референдум відхилили, але тепер проєвропейський кандидат здобув більше голосів, ніж кандидат від Росії. Це дорослішання електорату відбувалося і на тлі того, що люди бачили, як Росія купує голоси, як вона купує молдован. Вони показали, що в них є гідність і що не все можна купити за гроші", – зазначає
молдовський журналіст Костянтин ДІКУСАР.Констянтин Дікусар / фото з фейсбук-сторінки
Проте перемогу чинної президентки забезпечила велика молдовська діаспора в різних країнах світу. Натомість кандидат від соціалістів переміг всередині країни на 2,4 %. Через це у ПСРМ вже заявили про невизнання виборів.
"Перемога Маї Санду була зумовлена вирішальними голосами в західній діаспорі та Румунії. Тут люди продемонстрували зразкову мобілізацію. Є молдовани, які подолали тисячі кілометрів, щоб прийти на виборчу дільницю. Попри численні розчарування, попри часто нездійсненні обіцянки, наш народ знає, що великі й важливі речі мають бути реалізовані в майбутньому разом. Люди також розуміють труднощі, через які проходить ця маленька держава, і розуміють, наскільки крихкою є демократія в ній. Тож їхній голос – це насамперед за збереження демократії", – говорить журналіст.
Молдовани показали в другому турі кращу явку, ніж у першому. Констянтин Дікусар вважає, що цьому сприяла ціла низка факторів.
"Зовнішня небезпека і той факт, що проросійський президент не може бути гарантом збереження європейського курсу, незалежності та суверенітету Молдови. Стояногло заявив, що ті, хто живе в діаспорі вже багато років, не повинні вирішувати долю тих, хто перебуває вдома. Тому єдність, про яку говорив Стояногло, стала єдністю діаспори і громадян проти нього", – каже К. Дікусар.
Іншими факторами журналіст вважає поміркованість у підтримці Стояногло впливовими молдовськими політиками, такими як екскандидат у президенти Ренато Усатий та мер Кишинева Іон Чебан.
"Було кілька непрямих послань кишинівцям від мера. Наприклад, про те, що він не підтримує фальсифікацій на виборах, які практикує Москва, і заявив, наскільки важливий проєвропейський шлях для розвитку Кишинева. Багато хто зрозумів сигнал і проголосував", – додає пан Костянтин.
Водночас для України перемога прозахідної Санду є важливою.
"Перемога Маї Санду важлива для України. Україна ясно дала зрозуміти, якими можуть бути двосторонні наслідки приходу до влади в Молдові проросійських осіб. Для України дуже важлива стабільність і безпека на Придністровському напрямку, а також на Чорному морі, а стабільність і безпеку можна забезпечити тільки проєвропейською владою в Кишиневі. Виборці зрозуміли і дійшли висновку, що проросійська влада була б приречена не тільки на ізоляцію, а й на економічний крах", – запевняє К. Дікусар.
Та все ж Молдова – парламентська країна, тому основна битва попереду. Влітку в країні відбудуться парламентські вибори. Вони й вирішать, якою буде влада в країні – проросійська чи проєвропейська.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
6-11-2024, 22:16
0
1 840