Дональд Трамп
2024 рік можна називати роком виборів у світі. Попри те, що в низці країн, зокрема Індії, Пакистані, Словаччині, Тайвані, вони вже відбулися, для України доленосною є осінь. Вже через півтора місяця виборці США – нашого головного партнера – дізнаються про нового президента. Також зміна влади може відбутися у сусідніх державах – Молдові та Румунії.
Чи зможе Трамп повернутися до владиПрезидентські вибори у США заплановані на 5 листопада. Кандидатом від Демократичної партії є юристка Камала Гарріс, яка наразі є віцепрезиденткою.
Її опонентом від Республіканської партії є експрезидент США 2016-2020 років Дональд Трамп, який відомий неоднозначними заявами про закінчення війни в Україні. Також він саботував допомогу Україні на 61 мільярд доларів.
"Трамп зупинив допомогу Україні, що призвело до загибелі українських солдатів та здачі території. Затримка призвела до того, що ворог перехопив ініціативу і перейшов у наступ. Оцінку Трампу давати складно, але нічого доброго він не віщує як для нас, так і для європейців та американців, зокрема своїми заявами про вихід Штатів із НАТО. Гарріс далека від українських проблем, проте біля неї є серйозні радники та дипломати. До виборів ще є час – два місяці. Поки новий президент заступить на посаду, потрібен також час, а за цей період може статися чимало змін", – каже
політолог Ігор БУРКУТ.Політолог вважає, що, попри вибори, у чинного президента Байдена є ще час змінити хід дій на полі бою в Україні – дати нам ракети та дозвіл бити ними по військових та логістичних об’єктах на території РФ.
"Американці після Другої світової війни програли війни в Китаї, В’єтнамі та Афганістані. Це дуже болючі удари для провідної держави, яка захищає демократію в світі. Сподіватимемось, що їм вистачить сил дати відсіч Росії", – говорить І. Буркут.
Чи можливий реванш проросійських у Молдові?Молдова – країна, яка важлива для України з точки зору євроінтеграції, адже в Євросоюзі розраховують, що ми разом з молдаванами вступимо до ЄС. У цьому році Молдова, як і Україна, розпочала переговори з Євросоюзом щодо вступу. А 20 жовтня чинна влада в особі президентки Маї Санду та правлячої партії PAS (Партія “Дія і солідарність”) ініціювала референдум, щоб на законодавчому рівні закріпити прагнення народу Молдови стати членом європейської сім’ї.
Мая Санду
Проте активна діяльність проросійських сил ставить під загрозу успішність референдуму і виборів президента, які відбудуться в один день.
Президентські вибори в Молдові не головні, а є лише "репетицією" перед парламентськими у 2025 році. Для Росії це шанс дестабілізувати ситуацію в Україні "з тилу".
"РФ не змогла відрізати Україну від Чорного моря – не змогли захопити ні Миколаїв, ні Одесу. Тому зараз вони переносять свої плани на Молдову з метою охопити південь України з обох боків. У Молдові є російські війська, зокрема на території невизнаного Придністров’я, та величезні склади боєприпасів. Москва розраховує на те, що до влади в Кишиневі прийдуть проросійські сили, і нам буде важче врегульовувати придністровську проблему, яка для нас – болюча. Також активізується російська агентура, яка буде завдавати ударів в спину", – каже І. Буркут.
Наш посол у Молдові Марко Шевченко навіть зазначав, що Україна розглядає часткове або повне закриття кордону з сусідами, якщо в Кишиневі до влади прийдуть проросійські сили.
Антиєвропейські сили в РумуніїРумунія – не менш важливий партнер для України у війні з Росією. Саме через їхню територію прокладені важливі логістичні маршрути. Окрім того, румуни допомагають нам військово, фінансово та дипломатично. Цієї осені в них заплановані президентські, парламентські та місцеві вибори.
Щодо парламентських, за результатами попередніх соціологічних досліджень, підтримку в країні має Соціал-демократична партія та Націонал-ліберальна партія президента Клауса Йоханніса. Обидві є проєвропейськими та на сьогодні мають коаліцію в парламенті. Проте на третьому місці за підтримкою є партія популістів-русофілів AUR, яка підігрує Росії та пропагує антиукраїнські та антиєвропейські наративи. Їхня підтримка – значна, проте поки що не вирішальна для країни.
Офіційно кандидатів на пост президента в Румунії ще немає. Чинний президент згідно із законодавством балотуватися не може, адже вже відбув два терміни. Найбільшу довіру від населення – 26% – має заступник генерального секретаря НАТО Мірча Джоане. Він є прибічником України та каже, що Румунія повинна підтримувати Україну та Молдову, щоб нарешті перестати бути кордоном НАТО та зміцнити свою безпеку. Іншим кандидатом є представник від соціал-демократів – чинний прем’єр Марчел Чолаку. Представники від популістських партій, що підтримують Москву, – Діана Шошоаке та Георге Сіміон – мають нижчу підтримку.
Мірча Джоане
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
15-09-2024, 09:20
0
2 725