Всі види шахрайства умовно можна розділити за типом передачі коштів: ви самі передаєте кошти, або ними заволодівають за вашою участю.
Серед розповсюджених випадків, коли ви самі передаєте кошти залишається продаж неіснуючого товару: зловмисник продаючи певний товар через інтернет зловмисник просить внести передплату, після чого покупець не отримує ні товару ні своїх коштів, а сторінка зловмисника видаляється.
Як уберегтися від шахрайств розповівначальник відділілу протидії кіберзлочинам в Чернівецькій області підполковник поліції Олександр Долішняк .
Досить частим залиється явище коли вам телефонують різноманітні "служби безпеки" і хочуть вберегти вас від шахрайських дій. Банку немає необхідності запитувати у вас якісь дані, їм простіше заблокувати рахунок для збереження ваших заощаджень.
Також популярними є схеми різноманітного працевлаштування в інтернеті, виплат від неіснуючих фондів призів чи допомоги без підтверджуючих документів, передачі ваших банківських даних в оренду. Останнє досить актуально, адже жодному підприємцю не потрібні ваші рахунки, для ведення діяльності. Передаючи свої дані ви свідомо стаєте учасником якоїсь тіньової схеми пов’язаної з вчиненням злочинів.
Хто найчастіше стає жертвою шахрайства?
Виділити когось конкретного проблематично. Схеми шахрайств різноманітні та реалізуються під різні вікові групи, ситуації в суспільстві, святкування. Відповідно потрапити "на гачок" може будь-хто, якщо не дотримуватися елементарних правил безпеки.
Як від них вберегтися від шахрайських схем?
В першу чергу, щоб вберегтись від шахраїв потрібно ставитись до всієї інформації критично. Не може товар в Інтернеті коштувати в рази дешевше чим в офіційних магазинах, не може міжнародна організація виплачувати всім без винятку допомогу просто надавши номер банківського рахунку, до Вас не телефонуватиме працівник банку щоб дізнатись дані вашої банківської картки, оскільки вся необхідна для них інформація доступна для них.
Також Департаментом кіберполіції було створено телеграм спільноту "Брама", основна мета, якої протидіяти ворогу на інформаційному фронті, протидіяти шахрайству та збільшувати обізнаність населення стосовно кіберзагроз, які їх очікують в мережі Інтернет. Разом з тим, за допомогою даного бота Ви можете повідомити Нас, якщо виявили в мережі Інтернет небезпечний контент.
Куди звертатися людині, яка стала жертвою шахраїв?
Відразу, як людина зрозуміла, що її обманули необхідно залишити заявку у формі звернення громадян на веб-сайті кіберполіції та постаратись максимально зберегти доказову базу: зробити знімки екрану з переписками чи оголошень, зібрати всі номери телефонів через які зловмисники виходили на зв’язок, та іншу інформацію, оскільки більшість месенджерів підтримують функцію видалення повідомлень для двох сторін, після чого з Вами сконтактує працівник поліції та надасть необхідну допомогу.
Який відсоток справ щодо шахрайства в інтернеті розкриває поліція? У чому труднощі розкриття справи?
Шахрайства – вид злочину де об’єктивно слідової картини завжди достатньо для його розкриття. Єдине що ускладнює його розкриття це час на отримання правоохоронними органами необхідної інформації. По області більше ніж по 30% фактів особам вже оголошено про підозру і дана тенденція щомісячно росте. В загальному Чернівецька область не є вражена даним типом злочинів і завдяки якісній взаємодії всіх служб робота в даному напрямку залишається контрольованою.
Яка відповідальність за шахрайство в інтернеті?
Відповідальність, яку нестиме зловмисник залежить від багатьох факторів, такі як повторюваність, сума збитків. Покарання може бути від штрафу до позбавлення волі до 12 років, якщо злочин вчинено групою осіб чи в особливо великих розмірах.
Авторки:Тетяна Семанів
Діана Остафійчук
17-06-2024, 21:20
0
1 091