RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |


"Слуга народу" в Чернівцях побила горшки з партією Порошенка у передчутті ймовірного застосування щодо обранців імперативного мандата.

Ця ситуація ускладнює стосунки президентської партії з міським головою Романом Клічуком, а отже – сприяє повільному розпаду депутатської більшості, орієнтованої на нього, йдеться у публікації газети "Молодий буковинець".



Які фракції міськради наразі підтримують мера, чи матиме й надалі Клічук необхідну кількість обранців-однодумців для ухвалення потрібних місту рішень, і як опозиційні сили намагатимуться скористатися цією ситуацією?

Що сталося

"Першим дзвіночком" того, що у "строкатій" провладній більшості міськради не все гаразд, стало ініціювання депутаткою "Слуги народу" Оксаною Зубжицькою дострокової відставки секретаря міськвиконкому Сергія Добржанського. Сергій – представник партії Порошенка і, попри перебування на посаді в ратуші, всіляко критикує діяльність "слуг народу" всеукраїнського масштабу. То він президента Зеленського у своєму дописі в соцмережі обізве "блазнем", а представників президентської політсили – "клоунами", то нардепа Георгія Мазурашу привселюдно у Facebook висварить, обізвавши парламентаря "качаном капусти".

Реакція представників партії Зе у Чернівцях на такі репліки посадовця не забарилась. Зубжицька влітку зареєструвала проєкт рішення про відставку Добржанського. З першої спроби, щоправда, міськрада це рішення ухвалити не змогла. І це, на думку політичних експертів, може спровокувати "ляпас" від керівництва партії чернівецьким "слугам".

Тому депутатка вдруге зареєструвала проєкт рішення щодо відставки секретаря виконкому. Чи вдасться міськраді ухвалити його, дізнаємося вже на черговій сесії наприкінці грудня.

Ця історія відбувається на тлі ймовірного застосування щодо депутатів нового інструменту, визначеного виборчим законодавством – імперативного мандата.



"МБ" раніше повідомляв, що фракція "Слуги народу" може стати першою в чинному скликанні міськради, де депутатів можуть відкликати без зайвих зусиль – рішенням вищого партійного керівництва. На думку політологів, причин для цього можна знайти безліч – від слабкого позиціонування президентської сили у Чернівцях (представники "Слуг народу" не отримали жодної високої посади у стінах ратуші) до перебування партії Зе в одній "коаліції" з "Європейською солідарністю".

Дрібними, але достатньо показовими суперечками зі "Слугою народу" відзначились у сесійній залі і окремі представники партії Клічука "Єдина альтернатива". Так, депутат Дмитро Білоус на одній з останніх сесій розкритикував анонсовану Зеленським програму виплат однієї тисячі усім українцям, які отримали дві дози вакцини проти COVID-19.

Обранець назвав цю ідею "низькою" і "неправильною". На це відреагувала депутатка Зубжицька, яка сказала, що "непристойно депутатові міськради засуджувати президента Зеленського". Її репліку згодом підтримали і всі інші члени фракції "СН" у ратуші, які один за одним оприлюднили на своїх сторінках у Facebook слова на підтримку президента.

Хто зараз у більшості

У кулуарних розмовах депутати міськради з різних політсил сказали кореспонденту "МБ", що нині промерська більшість складається із 22-х обранців. Це, зокрема, фракції "Єдина альтернатива", "Європейська солідарність", "Пропозиція" і, власне, сам міський голова. Опозиційними до мера себе вважають принаймні 15 депутатів ("Рідне місто", "Команда Михайлішина" і "Народний контроль"). Що ж до фракції "Слуги народу", то частина її представників зараз ближча до підтримки поглядів Романа Клічука (як-от, Віталій Другановський та Олексій Просяний). Решта ж депутатів – або не визначились з ким бути, або ж дають необхідні для опозиції надії на об’єднання.

Як опозиція використовуватиме цю ситуацію

Депутати опозиції намагатимуться докласти зусиль, щоб представників партії президента, які підтримують Клічука, у стінах ратуші було менше. Таку думку в коментарі "МБ" висловив директор Буковинського центру виборчих технологій Ігор Баб’юк.

"Ймовірно, для того, щоб переламати цю ситуацію, будуть спроби ініціювати позбавлення мандатів у цій політсилі. І причиною для цього може стати будь-що. Наприклад, те, що міськрада не змогла підтримати рішення про дострокову відставку секретаря виконкому Сергія Добржанського, який у соцмережах ганьбив президента Зеленського", – сказав експерт.

"Але ініціатори такого депутатського відкликання перед початком цієї процедури повинні мати розуміння, хто ж наступні у списку кандидати від "СН", які можуть зайняти крісла депутатів. Грубо кажучи, "чиї" вони? Гадаю, що цей процес можуть запустити лише тоді, коли матимуть повну гарантію, що ці двоє-троє нових обранців будуть точно працювати "під опозицію". Інакше кажучи, коли "Слуга народу" буде фракцією, яка працюватиме у фарватері Василя Сафроновича", – додав Ігор Баб’юк.

Що думає про це сам Клічук

Мер Чернівців щодо цієї ситуації налаштований оптимістично. Так, на своїй прес-конференції, відповідаючи на запитання "МБ", чи не боїться він, що технологія імперативного мандата може розформувати депутатську більшість у ратуші, посадовець сказав:
"Це рішення кожної партії. Цього ще в історії України не було, але я впевнений, що всі фракції, які є в міськраді і входять до більшості, не зробили якихось речей, які були би проти міста. Тому я впевнений, що протягом двох-трьох років, або і п’ять років цієї каденції – не відбуватиметься жодних змін".

Думка

Ігор Гаврада, політолог



"По-перше, законодавство не вимагає від місцевих рад, на відміну від парламенту, наявності депутатської більшості, а також не регламентує її діяльність. По-друге, зазвичай в реальному житті складається по-іншому, аніж виглядає у теоретично-правових викладках експертів з місцевого самоврядування. Невблаганна політична практика, в томі числі і в Чернівцях, свідчить, що добра й ефективна робота місцевої влади залежить дуже сильно від того наскільки можуть знаходити між собою спільну мову місцевий голова й депутати ради.

І ось тут якраз стає принциповим питання про ситуативну чи постійну депутатську більшість, на яку може опиратися, наприклад, Чернівецький міський голова Роман Клічук. Досвід двох його обраних чернівчанами попередників свідчить, що, коли більшість депутатів грає не "за", а "проти" міського голови, то реалізувати будь-які навіть найпростіші ініціативи й проєкти, навіть коли вони орієнтовані виключно на інтереси громади, стає дуже і дуже важко.

Відтак від нинішніх процесів, так би мовити, "політико-партійного бродіння" в Чернівецькій міській раді, залежить чи матимуть чернівчани ефективну владу. Чи, навпаки, знову стануть жертвами через інтриги як усередині окремих фракцій, так і в раді у цілому.

При цьому, городяни мають знати, що і міський голова, і депутати (байдуже називають вони себе членами більшості чи опозиції) персонально відповідальні за те буде міська влада працювати на інтереси міста або глибше загрузне в болоті з’ясування особистих стосунків чи партійно-політичних відносин".

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Редактор: Микола Кобилюк
11-12-2021, 16:00
Коментарів 0 Переглядів 3 081


Внаслідок аварії загинули 17-річна дівчина та 30-річний чоловік

Дівчина спакувала потрібні військовим речі в коробки, які так і назвала – "коробка допомоги"
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.