Днями в Сокирянському держлісгоспі відбувся науково-практичний семінар, в якому взяли участь всі керівники лісопромислових підприємств. Йшлося про передовий досвід господарювання. Повчитися тут є чого. Наприклад, як вирощувати на теренах краю чорний горіх.
Плоди смачніші за волоські горіхи
Вирушаємо в урочище Бузовиця Іванівецького лісництва. Тут на одногектарній ділянці у 2012 році площу звільнили від стиглої деревини, а через рік висадили чорний горіх. Він починає плодоносити в 10-15-річному віці. Загалом на площі є 2222 дерева. Для цього було використано майже 63 кілограми насіння горіхів.
– У дикій природі чорний горіх є у США, – розповів Олег Данчук, доцент Львівського національного лісотехнічного університету, якого запросили взяти участь у семінарі. – Щороку ця культура росте до метра-півтора й у віці 30-40 років сягає 40 метрів з товщиною стовбура до 50 сантиметрів. З віком кора дерева темніє і перетворюється на чорну з глибокими тріщинами. Коренева система міцна, коріння проникає глибоко. Максимальний вік дерева – 400 років, залежно від кліматичних умов. Деревина – одна з найдорожчих у світі, дуже міцна і застосовується в промисловості. Вартість кубометра чорного горіху в необробленому виді сягає чотирьох тисяч євро. Сьогодні є попит на цю продукцію. Для прикладу, один гектар 30-річного чорного горіху у Франції вартує понад 500 тисяч доларів. З деревини виготовляють музичні інструменти, приклади для стрілецької зброї, а з плодів – горіхів – різні настої, які вельми помічні від різних захворювань: грибків, внутрішніх паразитів, простатиту, цукрового діабету та інших. Плоди є смачнішими та кориснішими за волоські горіхи. Щоправда, ці горіхи мають дуже тверду шкаралупу, тож щоб їх дістати, треба мати спеціальне обладнання.
Поруч не повинні рости яблуні, груші й сливиЗа словами науковця, чорний горіх , як і волоський, не особливо вимогливий у догляді. Висаджувати його потрібно на великих ділянках, бо в нього розлогі крони. Грунт рослина любить кислий, переважно пухкий, проте успішно росте й на щільних грунтах. Не боїться чорний горіх ні вітрів, ні протягів. Його можна розмножувати живцюванням і методом висадки насіння. Розмноження чорного горіха насінням є найбільш популярним. Є декілька методів, як виростити саджанці з насіння. Найпростіший спосіб – посадити їх в землю з осені на глибину в 10 сантиметрів. Навесні саджанці почнуть сходити. Єдина проблема – боротьба з бур’янами. Деревця треба поливати Горіх готується до зими, починаючи з кінця липня, коли коренева система припиняє ріст, що ускладнює укорінення рослини при посадці восени. Чорний горіх унікальний ще й тим, що його листя, а воно довгасте яйцеподібної форми, служить для дерева добривом. Опале листя, перегниваючи, дає грунту масу корисних речовин, необхідних для повноцінного росту культури. У дикій природі люди чорний горіх не удобрюють, і горіх від цього не страждає, оскільки сам собі дає добриво. Хімічні добрива він переносить погано, тому підживлювати його необхідно виключно органікою. Поруч не повинні рости яблуні, берези, сосни, горобина, смородина чорна, люцерна, томати та інші пасльонові культури, картопля, а також груші і сливи будь-яких сортів. Поливати дерева треба перші два роки, але не до самої осені – до кінця липня. Бо чорний горіх, перенасичений водою, не перезимує. Далі дерево поливається три-чотири рази за літо до початку плодоношення. Листя парне, воно виростає завдовжки до 50 сантиметрів. Його колір світло-зелений на початку розпускання , з віком він стає темно-зеленим.
– У 60-их роках минулого століття хтось з лісівників посіяв чорний горіх на території нинішнього Романківецького лісництва, біля села Вашківців. Угіддя ж тоді належали до Хотинського лісокомбінату, бо Сокирянський держлісгосп був створений у 2008 році, – каже Олександр Цвентарний, інженер охорони захисту лісу Сокирянського держлісгоспу. – Нині тут площа горіха сягає понад гектар, звідси ми збираємо насіння. Саджанцями ж нам допомагає Львівський національний лісотехнічний університет. До речі, чорний горіх добре висаджувати разом з дубом. Ця культура добра й тим, що у неї міцна коренева система, як і в модрини. На Буковині, крім нас, взялися вирощувати чорний горіх і колеги з Хотинщини. Найбільше ж ця культура поширена на Вінничині.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
27-05-2021, 20:54
0
4 064