RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

«Загинув у 18 років»: що відомо про буковинця Крисантія Спринжината – героя бою під Крутами

Сто три роки тому, 29 січня 1918 року, відбувся бій під Крутами. Тоді близько 400 курсантів і студентів стримали наступ на Київ майже чотиритисячної армії більшовиків. Серед героїв бою – уродженець Буковини Крисантій Спринжинат.

Відомостей про хлопця майже не збереглося. Запис у церковній книзі свідчить, що народився хлопець 23 травня 1900 року у селі Самушин на Заставнівщині.



Загинув у зовсім юному віці – 18 років. Прізвище Спринжинат було доволі рідкісним у тій місцевості, тому його інколи читають як Спринчинат. Місцеві жителі засвідчують, що прізвище Спринжинат турецького походження і його корені сягають середньовіччя.

"Прагнув дати дітям хоч якусь освіту"

У родини Спринжинатів не було близьких родичів. Інші діти, як і Крисантій, пішли з життя рано. Тому нащадків у родини не було. Єдиною людиною, завдяки якій збереглися деякі відомості про Крисантія, був житель Самушина Василь Лучик 1924 року народження.

– Спринжинат Яків, батько Крисантія, був людиною газдовитою і працьовитою. Сам неграмотний, але прагнув дати своїм дітям хоч якусь освіту. Серед дітей Крисантій, який на вигляд був старше свого віку, виявився найбільш здібним. Після закінчення сільської школи він продовжив навчання в Чернівецькій гімназії. Гімназію хлопцю закінчити не вдалося, бо на території Буковини, зокрема в Самушині, точилися жорстокі бої між російськими та австро-угорськими військами – йшла Перша світова війна. Буковина і, зокрема, придністровські села Заставнівщини перебували в епіцентрі тих кривавих подій. Багато молодих хлопців записатися до австрійського війська. Крисантію при цьому довелося додати два роки. Оскільки фізично хлопець був розвинений добре, то це мало цілком правдоподібний вигляд, – йдеться у спогадах Василя Лучика.

Яка доля Крисантія надалі і що саме привело його у бій під Крутами достеменно невідомо. Наприкінці 1917 року на фронтах панував хаос, зростало дезертирство з австро-угорської та російської армій. Саме в цей час Крисантій опиняється в Києві. За яких обставин – не з’ясовано. Або хлопець планував продовжити навчання у столиці, або хотів вступити до військ Української Народної Республіки. Можливо, хлопець потрапив під Крути в останній момент, коли списки вже сформували. Адже у списку учасників бою під Крутами, який нині зберігається у музеї Меморіального комплексу "Пам’яті Героїв Крут", його прізвища немає.

Дослідник життєвого шляху Крисантія Василь Джуран зауважує: те, що прізвища Крисантія у переліку немає, не означає, що участі в бою він не брав.

– Починаючи з 1991 року, істориками та краєзнавцями різних регіонів України виявлено чимало нових імен, які також не зазначалися у цьому списку. Тут немає нічого дивного, бо понад 80 років для істориків тема Крут була повністю закрита, – зауважує Василь Джуран.

Про загибель сина сім`я довідалася тільки у 20 роках. Батьків сповістив про це старший син Іван, який на той момент також перебував у Києві.

"Брата більше немає в живих"

Колишній вчитель історії Вікнянської школи Дмитро Кобилянський також досліджував історію нашого земляка. Він вважає, що відомостей вдалося зібрати мало, і це навряд чи вдасться виправити, бо минуло понад сто років.

«Загинув у 18 років»: що відомо про буковинця Крисантія Спринжината – героя бою під Крутами


– Про смерть Крисантія батькам повідомив старший син Іван. За переказами старожилів, про це стало відомо тільки через два роки опісля подій. З іншого берега Дністра (Самушин знаходиться на березі річки, – авт.) Іван крикнув людям, що брата більше немає в живих і щоб ті оповістили матір, – розповідає Дмитро Кобилянський.

З історії

Бій під Крутами відбувся на залізничній станції Крути (тепер Чернігівська область) за 130 кілометрів від Києва. Бій тривав п’ять годин.

Загін із 400 українських курсантів, студентів та гімназистів зійшовся у нерівному бою з майже чотиритисячною армією більшовиків під командуванням Михайла Муравйова.

28 юнаків потрапили після бою в полон до більшовиків та були розстріляні. Перед стратою учень 2 Української гімназії, 19-річний уродженець Галичини Григорій Піпський, заспівав гімн "Ще не вмерла Україна", який підхопили й інші полонені.

Затримка просування армії Муравйова дала можливість Центральній раді укласти Берестейський мирний договір, що означав міжнародне визнання Української Народної Республіки.

За сучасними підрахунками, втрати українців під Крутами оцінюють у 70-100 загиблих. (Дані "Радіо Свобода" та "Історичної правди")

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
29-01-2021, 11:42
Коментарів 0 Переглядів 3 194

• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.