Сто три роки тому, 29 січня 1918 року, відбувся
бій під Крутами. Тоді близько 400 курсантів і студентів стримали наступ на Київ майже чотиритисячної армії більшовиків. Серед героїв бою – уродженець Буковини Крисантій Спринжинат.
Відомостей про хлопця майже не збереглося. Запис у церковній книзі свідчить, що народився хлопець 23 травня 1900 року у селі Самушин на Заставнівщині.
Загинув у зовсім юному віці – 18 років. Прізвище Спринжинат було доволі рідкісним у тій місцевості, тому його інколи читають як Спринчинат. Місцеві жителі засвідчують, що прізвище Спринжинат турецького походження і його корені сягають середньовіччя.
"Прагнув дати дітям хоч якусь освіту"У родини Спринжинатів не було близьких родичів. Інші діти, як і Крисантій, пішли з життя рано. Тому нащадків у родини не було. Єдиною людиною, завдяки якій збереглися деякі відомості про Крисантія, був житель Самушина Василь Лучик 1924 року народження.
– Спринжинат Яків, батько Крисантія, був людиною газдовитою і працьовитою. Сам неграмотний, але прагнув дати своїм дітям хоч якусь освіту. Серед дітей Крисантій, який на вигляд був старше свого віку, виявився найбільш здібним. Після закінчення сільської школи він продовжив навчання в Чернівецькій гімназії. Гімназію хлопцю закінчити не вдалося, бо на території Буковини, зокрема в Самушині, точилися жорстокі бої між російськими та австро-угорськими військами – йшла Перша світова війна. Буковина і, зокрема, придністровські села Заставнівщини перебували в епіцентрі тих кривавих подій. Багато молодих хлопців записатися до австрійського війська. Крисантію при цьому довелося додати два роки. Оскільки фізично хлопець був розвинений добре, то це мало цілком правдоподібний вигляд, – йдеться у спогадах Василя Лучика.
Яка доля Крисантія надалі і що саме привело його у бій під Крутами достеменно невідомо. Наприкінці 1917 року на фронтах панував хаос, зростало дезертирство з австро-угорської та російської армій. Саме в цей час Крисантій опиняється в Києві. За яких обставин – не з’ясовано. Або хлопець планував продовжити навчання у столиці, або хотів вступити до військ Української Народної Республіки. Можливо, хлопець потрапив під Крути в останній момент, коли списки вже сформували. Адже у списку учасників бою під Крутами, який нині зберігається у музеї Меморіального комплексу "Пам’яті Героїв Крут", його прізвища немає.
Дослідник життєвого шляху Крисантія Василь Джуран зауважує: те, що прізвища Крисантія у переліку немає, не означає, що участі в бою він не брав.
– Починаючи з 1991 року, істориками та краєзнавцями різних регіонів України виявлено чимало нових імен, які також не зазначалися у цьому списку. Тут немає нічого дивного, бо понад 80 років для істориків тема Крут була повністю закрита, – зауважує Василь Джуран.
Про загибель сина сім`я довідалася тільки у 20 роках. Батьків сповістив про це старший син Іван, який на той момент також перебував у Києві.
"Брата більше немає в живих"Колишній вчитель історії Вікнянської школи Дмитро Кобилянський також досліджував історію нашого земляка. Він вважає, що відомостей вдалося зібрати мало, і це навряд чи вдасться виправити, бо минуло понад сто років.
– Про смерть Крисантія батькам повідомив старший син Іван. За переказами старожилів, про це стало відомо тільки через два роки опісля подій. З іншого берега Дністра
(Самушин знаходиться на березі річки, – авт.) Іван крикнув людям, що брата більше немає в живих і щоб ті оповістили матір, – розповідає Дмитро Кобилянський.
З історіїБій під Крутами відбувся на залізничній станції Крути (тепер Чернігівська область) за 130 кілометрів від Києва. Бій тривав п’ять годин.
Загін із 400 українських курсантів, студентів та гімназистів зійшовся у нерівному бою з майже чотиритисячною армією більшовиків під командуванням Михайла Муравйова.
28 юнаків потрапили після бою в полон до більшовиків та були розстріляні. Перед стратою учень 2 Української гімназії, 19-річний уродженець Галичини Григорій Піпський, заспівав гімн "Ще не вмерла Україна", який підхопили й інші полонені.
Затримка просування армії Муравйова дала можливість Центральній раді укласти Берестейський мирний договір, що означав міжнародне визнання Української Народної Республіки.
За сучасними підрахунками, втрати українців під Крутами оцінюють у 70-100 загиблих. (Дані "Радіо Свобода" та "Історичної правди")
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
29-01-2021, 11:42
0
3 194