Державна служба статистики оприлюднила дані про те, як змінилися середні споживчі ціни на товари та послуги в Україні з листопада 2019 до листопада 2020 року.
Офіційно у середньому всі ціни зросли на 2,5%. Якщо перевести в абсолютні цифри, то зростання несуттєве. Але якщо подивитися на цінники на полицях магазинів, то вони за рік зросли подекуди вдвічі, йдеться в публікації "МБ".
"Фахівці зі статистики стверджують, що деякі продукти та товари за останній час підвищилися в ціні – на 6-10 відсотків. Я починаю рахувати і ніяк не може зрозуміти, в порівнянні з чим вони так рахують? Наприклад, яйця коштували ще місяць тому 15 гривень за десяток, сьогодні – 32-35 гривень. Це що, 6%? Олія коштувала 28 гривень, стала – 40. Цукор коштував 11 гривень, а став 20. Гречка у деяких магазинах із 26 гривень зросла до 50 гривень. І так практично з кожною позицією", – обурюється чернівчанка Ірина.
За словами чернівчанки Віри Іліщук, останній два місяці вона теж спостерігає, що дорожчає багато продуктів.
"У кожному магазині різні ціни. Подорожчали крупи, овочі. У вересні картопля коштувала 7 гривень за кілограм, зараз – 9. Невідомо, якою буде ціна ближче до весни, якщо вона вже зростає. Добре, що я восени купила картоплю про запас", – каже жінка.
У популярній мережі магазинів гречку, вагою 750 грамів, можна купити за 29 гривень, а вже кілограмова обійдеться у 40 гривень. Ціна на рис коливається від 13 до 25 гривень.
Зросли деякі овочі "борщового набору". Картопля коштує від 9 до 10 гривень, буряк – 8-10 гривень, морква – 6-7 гривень, капуста – 12 гривень. Але лідерами здорожчання стали олія, цукор та яйця. І це, можливо, не кінець.
В Асоціації тваринників України пояснили, що ціни на курячі яйця зросли через подорожчання кормів. Деякі виробники бояться, що не вистачить корму і скоротяться поголів’я птиці. Зазначається, що на кінець грудня собівартість виробництва яєць на підприємствах коливалася в межах 22 грн/10 шт., а кінцева ціна на полицях споживачів – від 30 грн/10 шт.
"Після Новорічних свят попит споживачів знизиться, а ось ціна на яйця, швидше за все, збільшиться у зв’язку з поступовим скороченням поголів’я птиці та продовженням зростання цін на ринку кормів", – зазначили в асоціації.
Ще з жовтня почали зростати ціни на олію. Це пов’язують із низькою врожайністю соняшника. Також зросли світові ціни на інші рослинні олії.
Цукор теж подорожчав через неврожай і зменшення посівів.
"Цьогоріч посівні площі під цукровим буряком становили 209 тисяч гектарів. Це на 5% менше, ніж торік. Окрім того, на посіви вплинули погодно-кліматичні умови. Відсутність вологи у більшості областей призвела до відтермінування початку сезону цукроваріння", – розповів аналітик Асоціації цукровиків України "Укрцукор" Назар Михайловин.
Виробництво цукру в поточному сезоні скоротилося до 1,25 мільйона тонн. Цього вистачить для покриття потреб всередині країни. Але подорожчання цукру вважають невідворотним.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
2-01-2021, 22:45
0
1 874