«Починав із десяти вуликів»: на Буковині економіст став пасічником і лікує пацієнтів бджолами

Новини Чернівців / Життя
4 276
0
«Починав із десяти вуликів»: на Буковині економіст став пасічником і лікує пацієнтів бджолами

Олексій Колодніцький народився в Нелипівцях, що на Кельменеччині: мама вчителька, батько – пасічник у колгоспі. Тато й нині доглядає бджіл.

Про це йдеться у публікації газети "Молодий буковинець".



Односельчани, коли потребують меду, йдуть до Аза (так називають Олексійового тата). Таке ім’я йому дав колишній місцевий священник протоієрей Микола Колачковський, якого після війни радянська влада вигнала з будинку й він, тяжко хворий, жив у бабусі Олексія, яка співала у церковному хорі. Коли ж у 1947 році у неї народився хлопчик, то панотець нарік його іменем Аз, що означає "перший", а ще "цілитель". Як вгадав із іменем, бо Аз став відомим пасічником. Цей талант передався і його синові Олексію.

"Наші бджоли неагресивні, приносять гарний урожай"

– Доглядати за вуликами я допомагав батькові з дитинства, – згадує Олексій Колодніцький. – Тато в тодішньому колгоспі обслуговував велику пасіку, було 200 вуликів. За запилення садів бджолами тоді платили яблуками та соняшником, адже через цих трудолюбивих комах урожай збільшувався на 40 відсотків. Коли я мав 12 років, то батько виділив мені десять вуликів, щоб я самостійно їх доглядав. Я впорався з цим завданням. Коли закінчив школу, то вступив на економічний факультет ЧНУ, після якого деякий час працював за фахом, але на вихідні їздив в село й допомагав батькові. Жартома називав себе пасічником вихідного дня. Проживав у Чернівцях, бо дружина місцева, закінчила медакадемію. Коли ж на фірмі настали скрутні часи з об’єктивних причин, то вирішив повністю віддатися татовій пасіці.

– Багато маєте бджолосімей?

– Нині є 300 бджолосімей. Підвиди – "карпатська" та "карніка". Це бджоли не агресивні, добре акліматизовані, приносять гарний врожай. Йдеться про монокультурні меди. Це акацієвий мед: мало пилку, багато фруктози й мало сахарози, не кристалізується до року, особливо корисний для діабетиків та алергетиків. Мед із липи кристалізується протягом трьох-чотирьох місяців, особливо помічний при бронхітах. Ріпаковий мед має особливий попит у Німеччині, бо він має дрібний кристал та схожий на масло, а кристалізується протягом тижня. Мед із соняшника має найменше фруктози, а багато сахарози, тому він найсолодший із медів, кристалізується за два-три місяці, його варто вживати тим, хто має проблеми з кишківником.

«Починав із десяти вуликів»: на Буковині економіст став пасічником і лікує пацієнтів бджолами


Радіус польоту бджоли – 2,5 кілометра

– Таку велику кількість вуликів не можна утримувати в одному місці?

– В одному місці можна концентрувати 100 вуликів, якщо більше, то бджоли не матимуть достатньо меду, бо радіус польоту в них – 2,5 кілометра. Тому утримуємо пасіку в трьох місцях. Наприкінці квітня квітує ріпак – це перший набір меду, потім йде акація. Що ж стосується ріпака, то його хімізують, тому потрібно домовлятися з фермерами, щоб вони цього не робили, бо бджоли його запилюють. "Стоїмо" в районі станції Ларга, там гарний весняний ліс. Ще у Браїлівці, за декілька десятків метрів від Молдови. Свого часу в цій країні була прийнята програма висаджувати на неродючих землях акацієві гаї. От і користаємося цим. А ще мігруємо. Маємо спеціальні платформи, на які вантажимо вулики й вирушаємо в дорогу. Цього року побували на Івано-Франківщині , біля невеличкого села, де є 800 гектарів лісу й багато липи. На Буковині гречки нема, тому будемо освоювати Хмельниччину й Тернопільщину. До речі, гречаний мед корисний для сердечників. Цього сезону ми зібрали 2,5 тонни меду, запаслися 200 кілограмами воску, 800 – пилку. Маємо споживачів фактично по всій Україні. Урожай міг би бути більшим, але не було сприятливої погоди. Реалізовуємо й продукти бджільництва: крім меду – пилок, прополіс, маткове молочко, настоянки воскової молі й підмору, пергу. Крім цього, дбаємо й про бджолопакети, які успішно реалізовуємо серед пасічників. Робота на пасіці – справа кропітка й триває весь рік. Наприклад, зараз з майстром Віталієм Антонюком виготовляємо й ремонтуємо вулики, він теж пасічникує.

– Займаєтеся й апітерапією?

– Це сон на бджолах, коли внизу бджолосім’ї, а зверху лежанка. У такому будиночку пацієнти оздоровлюються. Дихають повітрям, до складу якого входить суміш парів меду, воску, прополісу, квіткового пилку. Монотонний гул бджіл є своєрідною медитацією, що дозволяє відволіктися від проблем, зняти втому. Моя дружина лікар-кардіолог, вона поєднує лікування медикаментозне з бджолиними продуктами. Йдеться про захворювання серця й судин, дихальних шляхів, кишківника, опорно-руховий апарат, порушення роботи ендокринних залоз.

Про результативність цих процедур старший лейтенант Олексій Колодніцький переконався на власному досвіді, коли в 2015-16 роках перебував в зоні АТО на Донеччині.

Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

08:55
Більшість забуває: чому потрібно замочувати рис перед приготуванням
08:37
За минулу добу на фронті - 112 боєзіткнень. ЗСУ знищили ще 1180 окупантів
08:19
Нічна атака росіян: у низці областей України оголошували повітряну тривогу через загрозу ударних БПЛА
08:00
Яке свято 23 лютого в Україні та світі: заборони, традиції, народні прикмети
07:45
Діти створюють пристрої для військових та смертельна ДТП на Руській: головні новини 22 лютого
07:30
Планові знеструмлення: де на Буковині 23 лютого не буде світла
07:00
Погода на Буковині 23 лютого
02:00
Як повернути до життя зів'ялі троянди - оживляємо квіти в домашніх умовах
01:45
Навіть фільтр не потрібний: ось як легко очистити воду з-під крана
01:30
Що відбувається з тілом, якщо їсти м’ясо щодня, і скільки його можна вживати
01:15
Лікарі порадили людям за 65 не їсти ці продукти
01:00
Щоб покращити смак. Сім причин, чому ваша кава гірка — і як її правильно заварити
00:45
Що приклеїти на підошву – лайфхаки, щоб взуття не ковзало
00:30
Кому не можна пити кефір? Дізнайтесь, чи входите ви в групу ризику
00:15
Є у кожному домі: чотири продукти, які часто їдять довгожителі світу
22 лютого, 2025
23:45
5 знаків Зодіаку, яким навесні загрожує небезпека: будьте обережні, якщо ви у списку
23:15
Не тільки м'ясо: 12 найкращих продуктів із високим вмістом заліза
22:58
Орбан зробив цинічну заяву про "те, що залишиться" від України
22:34
Папа Римський переніс астматичний криз, його стан критичний, - Ватикан
22:10
"Так несподівано": померла багаторічна завідувачка терапевтичного відділення лікарні на Буковині
22:00
У 4 знаків Зодіаку починається нове життя. Вони відродяться з попелу
21:36
Правила без винятків: 7 речей, які ніколи не варто прати в гарячій воді
21:15
«Раджу всім не вішати носа». Професору ЧНУ Юрію Макару – 90 років, а він досі викладає
ексклюзив
20:59
У Генштабі підтвердили ураження нафтоперекачувальної станції у Краснодарському краї
20:36
Снайпери ліквідували морпіхів РФ, які просувались через річку - відео
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм