З нагоди сторіччя з дня народження всесвітньовідомого поета родом із Чернівців Пауля Целана міжнародна літературна корпорація Meridian Сzernowitz ініціювала проєкт "Літературні дні Пауля Целана 2020".
Про це йдеться на сайті корпорації, пише molbuk.ua
У рамках проєкту протягом шести днів, до 28 листопада, поціновувачі творчості Целана зможуть прослухати онлайн-лекції, присвячені дослідженню життя та творчості великого митця.
Зокрема, лекції читатимуть: письменник, перекладач творів Целана українською мовою Сергій Жадан, літературознавець Олександр Бойченко, японсько-німецька письменниця Йоко Тавада, в якої днями вийшов новий роман "Пауль Целан та японський ангел", перекладач творів Пауля Целана російською Марк Бєлорусець, літературознавець, перекладач повного зібрання віршів Пауля Целана українською мовою Петро Рихло, письменниця з Чернівців Христя Венгринюк та інші. Серед лекторів також буде син письменника Ерік Целан.
Глядачі матимуть змогу переглянути фільм австрійської поетеси та журналістки Сюзанни Аюб "Анчель". Фільм німецькою мовою з українськими субтитрами розповідає про життя Пауля Целана очима і словами його друга юності Клауса Демуса.
У понеділок, 23 листопада, відбувся перший день лекцій, одну з яких провів Петро Рихло. Він запропонував розповідь на тему "Чернівці та Буковина у творчості Пауля Целана".
"Ми дуже тішимося, що Пауль Целан – виходець із наших країв, що Буковина подарувала світові такого потужного лірика. Сьогодні немає сумніву в тому, що Целан займає у світовій літературі одне з дуже почесних місць. Про нього написано сотні книг. А для нас було би цікаво подивитися – а що пов’язує, власне, цього поета з Чернівцями? Адже часто місце народження автора накладає відбиток на все його життя та творчість. Так трапилося і у випадку з Целаном", - зазначив Петро Рихло.
Літературознавець розповів, що Пауль Целан провів у Чернівцях майже половину свого життя – від свого народження у 1920 році і до 1945 року, коли назавжди покинув місто у напрямку Бухареста.
"Щоправда, з деякими цезурами, які були викликані роком навчання у французькому турі – 1938-1939 роки, і двома роками примусової праці у румунських трудових таборах 1942-1944 років, - уточнив П. Рихло. - Усі тогочасні катаклізми на Буковині збіглися з дитинством Целана і відчутно позначилися на ньому. Духовна атмосфера того часу була турбулентною і нервовою. Втім, хоча родину Пауля Анчеля заледве можна було назвати заможною, проте він провів у Чернівцях щасливе захищене дитинство і юність. Навіть попри скромні соціальні умови, строге виховання батька, ранній антисемітський досвід, отриманий у румунських школах. Символом усього найкращого була мати, яку митець обожнював.
"Ти – спокій, мамо, мерехка глибінь…", - напише він у своїх поезіях. Її жорстоке вбивство німецькими катами відкрило в ньому незагоєну душевну рану, яка вже ніколи не переставала кровоточити…", - розповів Петро Рихло.
У вівторок, 24 листопада, о 18.00 відбудеться лекція Сергія Жадана та Олександра Бойченка. О 20.00 розпочнеться зустріч із Йоко Тавада.
Лекції можна прослухати онлайн та у запису на сайті корпорації Meridian Сzernowitz та на її сторінці у соцмережах.
Події відбудуться за київським часом.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
24-11-2020, 17:25
0
2 002