Шостого травня церква вшановує cвятого Юрія. Його вважають покровителем хліборобства і скотарства.
На Буковині хлопчиків часто називають Юріями або Георгіями. У багатьох селах цього дня відбуваються храмові свята. Вважається, що на Юрія весна сходить на землю, а сам святий цього дня відмикає землю.
Як розповів етнограф Микола Шкрібляк, на святого Юрія селяни обходять свої поля і моляться за врожай, а священник відправляє молебень. Дівчата плетуть вінки і надягають їх на голову, аби не боліла. Колись наші предки в цей день до схід сонця збирали росу і хворі промивали нею очі, дівчата вмивалися "на красу", господині кропили цією росою домашню птицю, щоб плодилися курчата.
На Юрія вперше виганяють худобу на пасовище освяченою вербою. На Буковині подекуди господар розстеляє червоний пояс або кожух, розкладає великодні писанки і переганяє через них корів та овець. На Гуцульщині газди розкладають ватри і поміж ними, як крізь ворота, проганяють худобу на пашу. Існує давній звичай обливати пастуха водою, щоби накликати дощ на трави.
За народними віруваннями, у день святого Юрія звірята сходяться докупи і розмовляють між собою, а потім знову розбігаються світами. Існує повір'я, що "не годиться в цей день відбирати у звіра те, що він схопив, бо то йому святий Юрій призначив". А ще кажуть, що "вовк – то Юрковий собака".
На святого Юрія починає співати соловейко і вперше кує зозуля.
Дівчата цього дня ворожать на наречених. Почувши зозулине "ку-ку", дівчина запитує, чи довго їй ще дівувати. Якщо зозуля більше не кує, то вона цього року вийде заміж. Якщо куватиме далі, то треба лічити, скільки разів, бо стільки років їй ще чекати на заміжжя.
Народні прикмети*Як дощ на Юрія, то буде хліб і в дурня.
*Якщо на Юрія сховається в житі ворона, то буде врожайне літо, а як горобцеві по коліна, то буде лиха година.
*Якщо чути крик птаха або гримить під час молебня в полі – погана прикмета на врожай.
*Як на Юрія стала буря, то буде мокре літо.
*На Юрія дощ – на худобу легкий рік.
*На Юрія посади редьку, то вродить, як кулак.
*На Юрія заморозки – гарно вродиться овес.
*Коли до Юрія закує зозуля на голе дерево, то буде голодне літо.
*Якщо хтось, вперше почувши зозулю, має гроші в кишені, то матиме їх весь рік.
Що можна робити 6 травняКолись цього дня до сходу сонця збирали росу. Хворі промивали нею очі, дівчата вмивалися, щоб бути красивими, літні люди мочили голову в росу "щоб не боліла", а господині кропили цією росою домашню птицю, "щоб плодилися курчата".
Що не можна робити 6 травняПісля Юрія не можна сіяти маку, гарбузів і кукурудзи, бо пізно і майже нічого не вродить, малий врожай буде.
Не можна нічого в'язати у день Юрія та навіть просто тримати в руках вироби з вовни — вовки всіх овець в отарі перегризуть. Також не можна кричати і лаятися цього дня — може вбити грозою.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
6-05-2020, 07:22
0
7 786