Рік тому, 21 квітня 2019 року, під час другого туру президентських виборів, главою держави обрали Володимира Зеленського.
Перед своєю перемогою колишній комік та актор "95 Кварталу" обіцяв подолати корупцію, знищити кумівство, наблизити Україну до Євросоюзу і зробити так, щоб кожен міг пишатися країною, в якій живе.
Що встиг, а чого не зумів зробити президент за перший рік своєї діяльності? Про це "МБ" поцікавився у пересічних чернівчан на ринках, а також у політичних експертів.
"Хто ще колись нам робив знижки за "комуналку"?"На щойно відкритому під час карантину ринку "Головний", що на вулиці Ентузіастів, не надто людно.
"Найбільша прогалина Зеленського – це продаж землі. Ну, і карантин, але це не від нього залежить", – розповів "МБ" пенсіонер Михайло.
Чернівчанка Олена переконана, що успіхів у роботі президента немає.
"Скажу щиро: ніякої роботи не бачу, тому й оцінювати немає що", – сказала жінка.
"Єдиний здобуток за цей рік, який я побачила – це закон щодо паліїв сухостою, – каже мешканка вулиці Івасюка пані Галина. – Все інше в їхній роботі – "нуль", і то з натяжкою".
Чернівчанин Григорій говорить, що "українцям нічим не вгодиш".
"У кожного, хто невдоволений, є можливість та була можливість добитися того, чого добився Володимир Олександрович у свої роки. Чи не так? Змінюйтесь самі до кращого і закликайте інших, а не лише критикуйте", – обурюється чоловік.
Пані Лілія з бульвару Героїв Крут підтримує президента, незважаючи на кризовий стан в Україні.
"Може було в нього небагато заслуг протягом цього року, але рік був важким для усього світу, а не тільки для нас. Крім того, Зеленського постійно всі лише "гнобили", з телевізора на нього багато бруду вилилось... Крім нього в нас немає надійних людей. Хто ще колись змушував робити для нас знижки по "комуналці"?", – каже чернівчанка.
"Збережена олігархічна система ще кучмівська"Які ключові зміни, зрушення й реформи Зеленського за рік можна назвати успішними, і як президент справився зі своїми обов’язками? Про це "МБ" запитав у політологів
Євгена Магди та
Ігоря Буркута.
– Чи досягла Україна за цей рік якихось успіхів у ситуації на Донбасі?Є.М.: На жаль, на Сході успіхів не досягнуто, тому що, по суті, війна триває, наші захисники гинуть. І можна сказати, що Росія дуже вправно використала зацікавленість Зеленського у обмінах, і дуже активно її використовує. Але в ситуації з полоненими бачимо, що якість, якщо так можна сказати, тих людей, які повертаються в Україну, невпинно падає. Не заперечуючи того, що в Україну неодмінно потрібно повернути всіх, я хочу задатися запитанням: "А для чого ми повертаємо у межах обміну кримінальних злочинців?" Тобто, це питання, на яке немає відповіді.
І.Б.: Мені сподобалася фраза одного політичного оглядача про те, що, як ніхто не може знайти злочинів Порошенка, так ніхто не може знайти успіхів Зеленського.
Щодо Донбасу. Я вважаю, що там ведеться абсолютно провальна політика. Українці здають позиції і відходять. Ці позиції займає ворог, і не відводить свої війська. Тривають обстріли, наших хлопців і дівчат гине більше, ніж за аналогічний період минулих років.
Призначення Сивохо відповідальним за реінтеграцію Донбасу показало, що в нинішньому керівництві просто не розуміють, про що йдеться. Але добре, що Сивохо відкликали – бодай після тих скандалів.
Я не вважаю Зеленського політиком взагалі. Це актор, який грає роль президента, і дуже погано грає. В кіно у нього виходило краще. Тож говорити про те, що він там щось вирішує, я би не брався.
На Донбасі зараз вирішує Єрмак. А з огляду на те, що його найближчі родичі в Росії далеко не останні люди, і дружина в нього громадянка РФ, то, здається, все що він там робить – тільки в інтересах його родини, а не України.
– Як змінилося соціально-економічне становище України та українців за перший рік Зеленського?Є.М.: Ухвалено закон про продаж землі, тобто про створення ринку земель сільськогосподарського призначення. Але ще в січні 2020 року економіка України почала падати. Почав зменшуватися валовий внутрішній продукт. І я боюся, що пандемія коронавірусу створить кумулятивний ефект і ми будемо мати серйозні проблеми.
І.Б.: У цій сфері, на мій погляд, найбільший провал з усіх, які можна собі уявити. Зрозуміло, що зараз люди в оточенні президента будуть все списувати на пандемію коронавірусу – що, мовляв, через те, що введено карантин, зупинилася економіка. А якщо економіка зупинилася, грошей немає. І далі буде гірше.
Якщо не вдасться завершити епопею із законом про банки, а якщо говорити прямо – закон про неповернення "Приватбанку" Коломойському, тоді можна буде розраховувати ще на якісь гроші МВФ. Якщо не вдасться це зробити, то буквально через лічені місяці припиняться всі соціальні платежі в Україні, і запустять станок. І будемо мати те, що вже мали у 1991 році – будемо усі мільйонерами...
– Перед виборами Зеленський обіцяв, що на посаді глави держави дотримуватиметься курсу на Європу.– На жаль, у сфері зовнішньої політики Україна відступила по всіх напрямках. І я думаю, що лише той факт, що на початку минулого року рух до НАТО і ЄС був конституційно закріплений, рятує нашу державу від офіційного скасування цих планів. Бо у мене є чітке враження, що за Зеленського офіційний Київ просто боїться зробити якось "незручно" Росії. Це і відмова від реагування на певні жорсткі випади з боку Кремля, і фактично обмеження якоїсь зовнішньополітичної активності у сфері захисту своїх інтересів. І, будемо відвертими, про Крим Зеленський згадує тільки тоді, коли його про це питають.
Тобто, зараз ми рухаємось, на жаль, туди, де Україні ОРДЛО можуть "запхати" за російським сценарієм, а про Крим Київ сам перестане згадувати.
І.Б.: У нас, на жаль, тривають лише розмови про те, що ми рухаємося у напрямку ЄС та НАТО, бо Конституція передбачає такий рух. Але насправді йде відкат по всіх позиціях. Більшість того, що було досягнуто, уже втрачено. Україна фактично не має зараз таких союзників, на яких можна покладатися. Є певні інтереси, які збігаються у нас і Заходу. Насамперед, це питання стримування російської агресії. Тут у нас є дещо спільне. Але далі розмов ми не просунулися. Хоча нам досі говорять, що Україна колись буде членом НАТО. Проте, жодної конкретики немає, ніякої програми не прийнято. А зараз була така ситуація, що ми могли втратити такого стратегічного союзника, як Грузію, якби людину, яка отримала два судових вироки у Грузії, за що їй "світить" шість років, призначили в нас віцепрем’єром з реформ. Судячи з усього, це не вдасться зробити, але якимось радником Зеленського Саакашвілі мабуть буде. Однак це не покращить наші відносини з Грузією, на жаль.
– Чи вдалося президенту подолати "кумівство" у владі та чи були спроби подолати корупцію?Є.М.: У цій сфері, як і в багатьох інших, слід говорити про втрачений час. Тобто, рік президентства Зеленського – втрачений час у багатьох напрямках. Я не знаю, чи звільнять найближчим часом керівника НАБУ Ситника, але те, що боротьба з корупцією не має обіцяних успіхів – це на мою думку, найбільш очевидно. Точно так само є проблеми у багатьох інших сферах.
І.Б.: У нас збережена ще та олігархічна система, що була закладена Кучмою. Якщо в цій системі боротися проти корупції, то розвалиться все – в тому числі зникне і сама держава Україна. Це означає, що справжня боротьба з корупцією – це ліквідація олігархічної системи, ліквідація неофеодальної держави і створення замість неї на новій основі справді демократичної держави. Я не бачу жодного кроку в цьому напрямку.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
2-05-2020, 19:27
0
2 951