1. Після Лазара Іґеля настоятелями Темпелю і головними рабинами єврейських реформістів були Йозеф Розенфельд та Абрагам Якоб Марк, який був розстріляний нацистами на початку липня 1941 року в Чернівцях.
2. Усім меценатам, які пожертвували кошти на спорудження Темпелю, була надана особлива честь – під час їхнього похорону процесія зупинялася навпроти входу і широко відчинялися двері до синагоги. Останнім із сотні меценатів був Ісаак Геллер.
3. Темпль відвідували австрійський цісар Франц Йозеф І (16.09.1880) і румунський король Кароль ІІ (16.05.1920). Про візити двох монархів нагадували дві мармурові меморіальні дошки.
4. У хорі Темпля співав єврейський хлопчик Йозеф Шмідт, який пізніше став всесвітньо відомим оперним співаком.
5. Темпль було спалено німецькою розстрільною командою СС, яка 5 липня 1941 року прибула з румунською армією до Чернівців і вбила за два дні 524 найвизначніших провідників єврейської громади міста. Очевидці розповідали на повоєнних судових процесах над нацистами, як у передобідню пору до синагоги під’їхав вантажний автомобіль, з якого німецькі солдати викотили 200-літрові бочки із пальним. Потім закотили їх всередину будівлі та підпалили її. Зруйнований Темпль став провісником трагедії, яку готували карателі чернівецьким євреям 1941 року.
6. У радянський період до зруйнованого молитовного будинку добудували четвертий поверх, замість купола – двосхилий дах із фронтоном. У 1959 році тут відкрили кінотеатр "Жовтень", який 1992-го перейменували в "Чернівці". Сучасна будівля мало схожа на колишню, хоча й зберегла деякі зовнішні обриси.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
17-02-2020, 22:00
0
5 898