1. На вулиці Ватутіна, 9, знаходиться одна з найстаріших чернівецьких кам’яниць. Її збудували в середині ХІХ століття у стилі класицизму.
2. Нинішня вулиця Івана Франка до 1918 року мала романтичну назву Лілійна. До 1940-го – волоського господаря Костянтина Бринковяну, з1944-го –українського письменника Івана Франка.
3. Майже вся вулиця Івана Франка – це цілісний архітектурний ансамбль. Парні номери будинків 2-16, 20-26 та непарні 7, 15, 23 належать до пам’яток місцевого значення. Коли в 1906-1908 роках магістрат впорядковував цю вулицю, то найбагатших власників зобов’язали внести кошти. Найбільше дали родини Соломона Люттінгера та Нанетти Балтінестер, які володіли тут кількома будинками.
4. Окрасою вулиці Лілійної стало приміщення Промислового музею Буковини. Нині це будинок під №8. Ініціатором його створення став директор Державної промислової школи Йозеф Ляйцнер. Урочисте відкриття музею відбулося першого листопада 1896 року. В експозиції представили найсучасніші на той час сільськогосподарські інструменти, машини, двигуни, матеріали. З Австрії отримали у подарунок ворота, кахельну піч, колекцію виробів із дерева, порцеляни, кераміки. У 1935 році музей об’єднали з крайовим музеєм Буковини і назвали на честь короля Кароля І.
5. У будівлі нинішньої школи №1 колись знаходилася перша цісарсько-королівська державна гімназія. Її будівництво розпочалося в 1814 році. В 1823-му сюди завітав цісар Франц І із російським царем Олександром І. У гімназії навчалися діти з Буковини, Галичини, Румунії. У 1903 році тут було вже 1167 гімназистів. Вони вивчали релігію, історію, арифметику, грецьку та латинську мови. Серед випускників гімназії – письменник Сидір Воробкевич, поет Міхай Емінеску, художники Епамінонд Бучевський та Євген Максимович, які розписували Резиденцію, піаніст Кароль Мікулі, відомий хірург Володимир Залозецький, майбутній ректор університету Костянтин Томащук, історик Раймунд Фрідріх Кайндль.
6. Нинішня вулиця Університетська наприкінці XVIII століття називалася Єпископською. Потім її поділили на три частини, кожна з яких отримала назву за розташованими на ній найвизначнішими будівлями. У 1993 року їх об’єднали в єдину вулицю. 17 споруд на ній належать до пам’яток архітектури місцевого значення.
7. У 1913 році в Чернівецькому університеті навчалося 1149 студентів. Серед них було 313 українців, 312 румунів, 439 євреїв.
8. Слухачем Чернівецького університету був зарахований 19 грудня 1890 року Іван Франко. Йому на той час було 34 роки, він був одружений і мав двох дітей.
9. В університеті викладав всесвітньовідомий вчений Йозеф Шумпетер. Тут він написав свою монографію "Теорія економічного розвитку". Пізніше він викладав у Гарвардському університеті.
Використано матеріали з книги про Чернівці "Історичні вулиці, будинки та видатні особистості" (Ігор Мельник, Леся Щербанюк, Олег Любківський). Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
16-02-2020, 22:00
0
5 891