Ртутні термометри і досі дуже популярні попри те, що їм є безпечна альтернатива, і попри страх їх розбити. Тому важливо знати, як правильно діяти у разі, якщо ви розбили градусник вдома.
При ударі ртуть починає ділитися на дрібні кульки і випаровуватись при температурі вище +20 градусів. Саме ці випари – дуже небезпечні й можуть спричинити отруєння. Тому найперше, що треба зробити, коли розбився градусник – вивести всіх людей із приміщення і відчинити вікна. Але протяг робити не можна, щоб не рознести ртуть по приміщенні.
У пресслужбі управління ДСНС у Чернівецькій області наголосили, що ртуть із градусника потрібно збирати негайно. При цьому рекомендують захистити органи дихання бодай вологою марлевою пов'язкою.
– Збирайте спринцівкою великі кульки і відразу скидайте їх у скляну банку з розчином (2 г перманганату калію на 1 літр води), більш дрібні кульки збирайте щіточкою на папір і теж скидайте в банку. Банку щільно закрийте кришкою, – радять рятувальники. – Далі слід вимити забруднені місця мильно-содовим розчином (400 грамів мила і 500 грамів кальцинованої соди на 10 літрів води) або розчином перманганату калію (20 грамів на 10 літрів води).
Після цього потрібно провітрювати приміщення щонайменше три доби. Використовувати пилосос для збору ртуті категорично не можна! Так само не можна виливати воду зі ртуттю в каналізацію. То що ж із нею робити далі?
Наразі в Чернівцях є тільки одне підприємство, яке приймає пошкоджені та розбиті градусники – "Еколог Буковини".
Як розповів кореспондентці molbuk.ua
керівник підприємства Віктор Верятін, останніми роками люди почали частіше приносити такі термометри.
– За попередній рік прийняв більше сотні градусників. Раніше приносили значно менше. Думаю, люди стали більш свідомі. Хоча не всі: є такі, що кидають нам несправні градусники через хвіртку, – розповідає Віктор ВЕРЯТІН. – Нещодавно два термометри в поліетиленовому пакеті повішали на паркан. Ще раніше кинули два без нічого. Так само залишають і лампочки – у пакетах або навіть ящиком.
Чоловік додав, що здати градусник для громадян – абсолютно безкоштовно. Для юридичних осіб – платно.
Пан Віктор повідомив, що в Чернівцях є чотири контейнери для збору подібних небезпечних відходів: у приміщенні міської ради, у ЦНАПі на вул. Героїв Майдану, а також у приміщеннях колишніх Першотравневого і Шевченківського виконкомів.
– Тут теж проявляється несвідомість деяких громадян, бо у спеціальні контейнери для лампочок можуть кидати термометри. Таким чином вони б’ються. А у ЦНАПі часом у спецконтейнер викидають навіть звичайне сміття, – додав він.
Розбиті ж градусники і зібрану ртуть в банках потрібно приносити тільки в "Еколог Буковини". Звідти небезпечні речовини відправляють на подальшу утилізацію.
Якщо після збору ртуті з розбитого термометра вам стало зле, потрібно негайно звертатись по медичну допомогу, адже ртуть уражує нервову систему.
Симптоми гострого отруєння проявляються через 8-24 години: починається загальна слабкість, головний біль та підвищується температура тіла. Згодом з’являються болі в животі, розлад шлунку, тремтіння в тілі.
Куди здати розбитий чи несправний термометр?
Підприємство "Еколог Буковини"
тел. 0504341620Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
11-02-2020, 16:24
0
13 610