1. На зібранні в Синодальній залі Резиденції в червні 1917 року була висловлена думка приєднати Буковину до України в складі російської держави. А в листопаді наступного 1918 року внаслідок розпаду Австро-Угорської монархії новоутворений румунський Генеральний конгрес Буковини проголосив приєднання
Північної Буковини зі столицею у Чернівцях до Румуніїї.
2. Буковинська митрополія активно співпрацювала з великими промисловими корпораціями світу. Скажімо, 1937 року в Мармуровій залі Резиденції митрополит Віссаріон (Пую), вище духовенство і чиновники приймали шведського сірникового короля принца Густава Адольфа.
3. У 1937 році в парку Резиденції встановили пам’ятник архітекторові Йозефу Главці.
4. На Чернівецькому цегельному заводі виготовили кольорову черепицю для покриття згорілої частини даху Резиденції. Але вона прослужила лише 35 років.
5. Відновлювальні роботи інтер’єрів Митрополичого корпусу, які тривали впродовж 1949-1951 років, були призупинені через брак коштів. Вдалося лише частково відновити колони Трапезної зали та окремі деталі сходів і коридору.
6. Майже два роки (грудень 1957-го – серпень 1959-го) фахівці "Облпроєкту" під керівництвом архітектора Михайла Шевченка розробляли робочий проєкт реставрації центрального (Митрополичого) корпусу Резиденції. Оскільки не збереглося ні автентичних креслень, ані фото, досліджували руїни та рештки розписів. Замість Рожевої і Блакитної зал вирішили зробити спортивну залу, а замість Трапезної – приміщення для проведення культурно-масової роботи.
7. Розробили та затвердили проєкт реставрації зруйнованої Мармурової зали. Конструктивні елементи стелі виготовили з дерева, колони оздобили під білий мармур, підлогу покрили паркетом.
8. В акті передачі Резиденції університетові зазначено: будівель і споруд (33 найменування), майна у приміщеннях (24), майна у церкві (18), дерев та кущів у парку (48).
9. У Семінарській церкві майже 15 років знаходився обчислювальний центр університету, де встановили одну з перших радянських обчислювальних машин "Мінськ-4". На щастя, вдалося зберегти фресковий розпис і автентичний іконостас у первозданній красі.
10. Для перекриття даху Резиденції у 2006 році закупили нову глазуровану кольорову черепицю в австрійській фірмі. Керівник реставраційних робіт Юрій Кучеренок згадував: "Кожна черепичка (всього сім кольорів) важить 1,8 кілограма, на один квадратний метр їх потрібно 34-36 штук, на майже п’ять тисяч квадратних метрів університетського даху – понад 300 тонн черепиці". Реставрація даху тривала понад десять років.
Джерело: Т.Марусик, І.Коротун. Архітектурне диво Чернівців. Чернівці, Букрек, 2019 р.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
5-02-2020, 22:00
0
5 898